تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 408
اوقات شرعی به افق دورود شامل اذان صبح و طلوع آفتاب به افق دورود، اذان ظهر به افق دورود و غروب آفتاب و اذان مغرب به افق دورود است. زاویه انحراف قبله در شهر دورود 36.4 درجه است. اوقات شرعی امروز جمعه
۱۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 08

اوقات شرعی دورود

اذان صبح به افق دورود
۰۵:۳۶:۴۵
طلوع افتاب به افق دورود
۰۷:۰۵:۱۵
اذان ظهر به افق دورود
۱۲:۰۶:۱۱
غروب آفتاب به افق دورود
۱۷:۰۵:۴۷
اذان مغرب به افق دورود
۱۷:۲۴:۱۵

شهرستان دورود به مرکزیت شهر دورود یکی از شهرهای استان لرستان است. شهر دورود بر خلاف دیگر شهرستانهای استان لرستان از قدمت تاریخی بسیار کمی برخوردار است. قدمت تاریخی این شهر به حدود ۱۳۰ سال می رسد. به دلیل موقعیت جغرافیایی شهر دورود می توانیم این شهر را جدا کننده دو تیره بختیاری و لرستانی نامید. قسمت جنوبی و جنوب شرقی رودخانه های مذکور بختیاری و قسمتهای شمالی و شمال غربی رودخانه لرستانی هستند.

موقعیت جغرافیایی دورود

این شهرستان از شمال به شهرستان سربند، از شمال غربی به بروجرد، از شرق به شهرستان ازنا، از جنوب به شهرستان الیگودرز و از غرب به شهرستان خرم آباد محدود است.

طول جغرافیایی عرض جغرافیایی
49.0632° 33.4955°

جمعیت شهرستان دورود

بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان دورود در سال ۱۳۹۰ برابر با ۱۶۲٬۸۰۰ نفر بوده است. از این تعداد، ۱۰۰٬۹۷۷ نفر در نقاط شهری و بقیه در مناطق روستایی ساکن هستند. تعداد خانوارهای این شهرستان ۴۲٬۸۱۹ نفر است. این شهرستان، یکصد و دهمین شهرستان پرجمعیت کشور است.

زبان و فرهنگ مردم دورود

بیشترین جمعت شهر دورود از طوایفی هستند که ریشه بختیاری (لر بزرگ) دارند اما متاسفانه در شهر به ندرت این زبان شیرین شنیده می شود.غالب بختیاری های مقیم شهر دورود در سطح شهر به زبان سیلاخوری تکلم دارند اما ممکن است گاهی در خانه های شان بختیاری صحبت کنند.به هر حال زبان سیلاخوری به شدت در حال گسترش است. این زبان در شرق و جنوب دورود، زبان بختیاری را تحت تاثیر خود قرار داده و در غرب و شمال، تا قلب بروجرد پیش رفته است.   #لرستان #بروجرد