تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 249

یک فوق تخصص دستگاه گوارش گفت: اختلال بلع که به دو صورت حلقوی و مروی ظاهر می شوند بسیار مهم بوده و به محض بروز باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

دکتر نادر روشن در گفت و گو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره اختلال بلع با بیان اینکه این اختلال به معنای آن است که زمان خوردن غذا فرد در ناحیه حلق یا سینه احساس گرفتگی کرده یا غذا گیر می کند، گفت: ۲ نوع اختلال بلع داریم، اختلال بلع حلقوی و اختلال بلع مروی .

وی ادامه داد: در اختلال بلع حلقوی زمان غذا خوردن در فرد حالت سرفه و خفگی ایجاد می شود و اختلال زمان ورود غذا به مری شروع می شود که معمولا این اختلال در بیماران سکته قلبی، ام اسی ها و افراد دچار پارکینسون مشاهده می شود.

این فوق تخصص دستگاه گوارش با اشاره به اختلال بلع مروی، اظهار کرد: در این نوع محل اختلال مری یعنی محل اتصال حلق به معده است. در این حالت اگر تنها غذای جامد در مری گیر کند می گوییم اختلال مکانیکال که معمولا زائده ای در مری باعث این اختلال می شود و در برخی موارد دلیل آن می تواند سرطان باشد.

وی عنوان کرد: اگر اختلال بلعی هم در زمان خوردن غذای مایع و هم در زمان مصرف غذای جامد رخ دهد می گوییم اختلال حرکتی است که معمولا این نوع اختلال با درمان های طبی یا جراحی تا حدودی قابل درمان هستند.

روشن با بیان اینکه برخی از انواع اختلال ممکن است متناوب باشد اما غالبا افراد دارای این اختلال با هر بار خوردن غذا دچارمشکل می شوند، اظهار کرد: در اختلالات حرکتی معمولا حرکت عضلات مری با مشکل مواجه است و با آندسکوپی و رفع انسداد حرکت مری اصلاح می شود اما برخی موارد نیاز به جراحی دارد.

این استاد دانشگاه با تاکید براینکه تنگ شدن لوله مری نیز می تواند باعث اختلال در بلع شود، خاطرنشان کرد: این پدیده نیز می تواند علل سرطانی داشته باشد یا ناشی از رفلاکس های طولانی مدت باشد، به بیان دیگر ۵ درصد از افرادی که دچار برگشت غذا هستند دچار تنگ شدن مری هم می شوند.که با آندسکوپی و گشاد کردن مری به وسیله بالون این مشکل حل می شود.

وی توصیه کرد که افراد به محض احساس اختلال در بلع سریعا به پزشک مراجعه کنند زیرا تشخیص زودهنگام آن می تواند به درمان منجر شود اما در مراحل پیشرفته درمان سخت خواهد بود.

این فوق تخصص دستگاه گوارش تصریح کرد: اختلال بلع بیماری مهمی است و باید زود تشخیص داده و درمان شوند.

   #سرطان

محتوای خبر «اختلال بلع را جدی بگیرید» را در سایت «خبرگزاری سلامت» ببینید