تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 212
به گزارش وزیر خارجه آمریکا، درباره این مسائل گفتگو کرده است و افزود مسکو آماده است «انجام این گونه مذاکرات را تسریع کند».

لاوروف پس از دیدار خود با تیلرسون در وین گفت: «ما می دانیم که کره شمالی در وهله اول قصد دارد برای حصول اطمینان از امنیت خود با آمریکا گفتگو کند». لاوروف و تیلرسون در حاشیه نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

لاوروف بار دیگر خاطر نشان کرد تمام طرف های دخیل در بحران شبه جزیره کره باید «چرخه معیوب مقابله، بی پروایی و تحریم ها را بشکنند» و به جای آن، وارد مذاکرات شوند. وی به مانورهای نظامی آمریکا در نزدیکی شبه جزیره کره و ادبیات خشن آمریکا اشاره کرد و گفت این ها تنها به تشدید تنش ها خواهند انجامید. لاوروف به صراحت اعلام کرد: این اقدامات «غیر قابل قبول» هستند.

پیش از این، روز پنجشنبه رئیس کمیته امور خارجه سنای روسیه با سفیر کره شمالی در مسکو به منظور بحث درباره شرایط در شبه جزیره کره دیدار کرده بود. وی پس از ملاقات با سفیر کره شمالی گفت پیونگ یانگ علاقه ای به تشدید تنش ها و آن هم آغاز جنگی تمام عیار، ندارد. با این حال، سفیر کره شمالی در روسیه گفت کشورش از جنگ نیز واهمه ای ندارد.

رئیس کمیته امور خارجه سنای روسیه گفت یک راه منطقی برای حل بحران، برگزاری مذاکرات جامع بین طرف های مربوط و انجام اقدامات مشترک به منظور کاهش تنش است. وی گفت: «ما به هیچ وجه علاقه ای به تشدید تنش ها و انجام اقدامات نظامی نداریم». وی همچنین افزود: روسیه «تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تشدید تنش ها انجام خواهد داد».

وزیر خارجه و رئیس کمیته امور خارجه سنای روسیه بار دیگر به برنامه موسوم به «توقف دوجانبه» که از جانب روسیه و چین پیشنهاد شده است، اشاره کردند. در این برنامه انتظار می رود به آمریکا و متحدانش در مقابل تعلیق برنامه موشکی و هسته ای پیونگ یانگ، مانورهای نظامی در شبه جزیره کره را متوقف کنند. این در حالی است که واشنگتن با این برنامه مخالف کرده است. نیکی هیلی، فرستاده آمریکا در سازمان ملل متحد، این برنامه را «توهین آمیز» خوانده است.

روز چهارشنبه، وزارت خارجه کره شمالی اعلام کرد مانورهای نظامی آمریکا در نزدیکی شبه جزیره کره و نیز ادبیات خصمانه آمریکا وقوع جنگ در این منطقه را اجتناب ناپذیر می کند. سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی در گفتگو با خبرگزاری دولتی این کشور گفت: «پرسشی که باقی می ماند این است که این جنگ چه هنگام آغاز خواهد شد».

روز دوشنبه، آمریکا همراه با کره جنوبی مانور نظامی هوایی در سطح گسترده ای را آغاز کرد. در این مانور 5 روزه که تا 8 دسامبر (امروز) به طول خواهد انجامید، 12 هزار پرسنل و بیش از 230 هواپیمای نظامی حضور داشته اند. این مانورها به طور خاص حمله به تاسیسات موشکی و اتمی کره شمالی را شبیه سازی می کنند و در عین حال، این اقدامات «دفاعی» نامیده می شوند.

در اواخر نوامبر، کره شمالی موشک دیگری را آزمایش و اعلام کرد این موشک قاره پیمای بالستیک اکنون قادر به هدف گیری خاک آمریکا است.

   #کره شمالی #روسیه #مسکو #کره جنوبی #چین #واشنگتن #سازمان ملل #برنامه موشکی #پیونگ یانگ

محتوای خبر «کره شمالی خواستار برگزاری مذاکرات مستقیم با آمریکاست» را در سایت «افکارنيوز» ببینید