تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 172
با اعلام رضایت از طرف بستگان مقتول، محکوم به اعدام، با یک درجه تخفیف به حبس ابد محکوم شد، محکوم که خان آقا نام دارد یک بار در شعبه دوم دادگاه عالی جنایی محاکمه شده بود و قضات آن دادگاه او را به اعدام محکوم کردند.
اخبار حوادث همیشه و در تمامی برهه های تاریخ مخاطبان «پَروپاقرصی» داشته و از دهه های گذشته تا به امروز همچنان در زُمره پربازدیدترین اخبار قرار داشته است، از سالیان دور نیز تعداد زیادی از خوانندگان، روزنامه را می خریدند تا صفحه حوادث آن را بخوانند.
به گزارش نامه نیوز اکنون نیز با حضور خبرگزاریها و سایتهای خبری، هرروزه بخش قابل توجهی از پربازدیدترین اخبار هر رسانه ای به اخبار حوادث تعلق می گیرد و صفحه حوادث روزنامه ها همچنان پربازدید و پابرجاست.
برای بازخوانی حوادث و پرونده های جنایی در دهه های گذشته به سراغ اخبار حوادث یکی از روزنامه های کثیرالانتشار کشور در دهه 50 رفتیم و در قالب سلسله گزارشهایی به بازخوانی این پرونده ها البته با ادبیات و «قلم حوادث نویسی» خاص آن ایام (بدون دخل و تصرف در نحوه تنظیم آن) می پردازیم.
در ادامه به بازخوانی حوادث و وقایع جنایی بیست و هشتم شهریور 1355 می پردازیم.
در نیمه شب جمعه 26 مهرماه سال گذشته مأموران کلانتری 18 تهران جنازه یک پیرمرد را در یکی از خانه های خیابان پیدا کردند و مراتب را به دادسرای تهران اطلاع دادند، کمالی؛ بازپرس وقت شعبه 18 دادسرای تهران به تحقیق در این زمینه پرداخت، تحقیقات نشان داد مهندس «آذری» صاحب خانه برای استفاده از تعطیلات به سیاه بیشه رفته است و برای اینکه خانمش مورد دستبرد قرار نگیرد سرایدار محل کارش علی قلی (پیرمرد شصت و دو ساله) را به خانه اش آورده است.
در بازرسی های مقدماتی که از خانه به عمل آمد مشاهده شد به لوازم خانه دستبرد نزده اند اما یکی از بستگان صاحب خانه گفت مقداری پول و جواهرات از خانه به سرقت رفته است.
همزمان با پیگیری مأموران برای دستگیری قاتل، یکی از مأموران کلانتری 13 تهران در بازار زرگرها به رفتار یک زن و مرد جوان مشکوک شد، آنها در حالیکه بسته ای در دست داشتند وارد یک مغازه جواهرفروشی شدند، مأمور کلانتری که آنها را زیر نظر داشت، متوجه شد می خواهند مقداری جواهر بفروشند اما معامله سرنگرفت، مأمور کلانتری جلو رفت و ضمن گفت وگو با آنها متوجه شد مقدار زیادی طلا و جواهر بدون کاغذ خرید همراه دارد، مأمور کلانتری آنها را که خان آقا بیست و یک ساله و ناهید نوزده ساله نام دارند و زن و شوهر هستند به کلانتری برد.
رئیس کلانتری دستور داد خان آقا در کلانتری بماند اما ناهید را با قید ضمانت آزاد کرد و از او خواست روز بعد به کلانتری بیاید، ناهید پس از خروج از کلانتری تلفنی با دایی شوهر خود که نقاش ساختمان است تماس گرفت و موضوع را برای او تعریف کرد.
دایی خان آقا به ناهید گفت: من مدتی قبل در خانه مهندس آذری نقاشی می کردم در آن موقع خان آقا نزد من کار می کرد، گمان می کنم او این جواهرات را از خانه مهندس آذری سرقت کرده است.
صبح روز بعد از دستگیری، خان آقا و ناهید همراه پرونده به اداره آگاهی فرستاده شدند، مهندس آذری نیز به اداره آگاهی فراخوانده شد و تأکید کرد که جواهرات مکشوفه متعلق به اوست که سرقت شده است، مهندس آذری در اداره آگاهی گفت: آنچه از خانه من به سرقت رفته فقط همین جواهرات نبوده بلکه مبلغ 10 هزار تومان پول نقد هم مفقود شده است.
خان آقا با شنیدن این حرف گفت: 10 هزار تومان نبود، فقط 700 تومان بود که آن را هم خرج کردم، این اعتراف صریح پرده از ماجرا برداشت و خان آقا اعتراف کرد که پیرمرد را کشته است، با اعتراف صریح خان آقا بازپرس مربوطه برای متهم به قتل، قرار مجرمیت صادر کرد.
پس از تنظیم کیفرخواست، معاون دادستان، خان آقا را در شعبه دوم دادگاه جنایی به خاطر سرقت جواهرات به سه سال حبس و به خاطر قتل سرایدار به اعدام محکوم کرد، پرونده برای تایید رای به دیوان عالی کشور فرستاده شد، در این فاصله بستگان خان آقا از شاکی خصوصی رضایت گرفتند و با اعلام رضایت پرونده مجددا به شعبه پنجم دادگاه عالی جنایی فرستاده شد.
قضات دادگاه شعبه پنج با توجه به اعلام رضایت از طرف شاکی خصوصی مقتول، با یک درجه تخفیف قاتل را به حبس ابد محکوم کردند او با شنیدن رای دادگاه با مشت شیشه میز منشی دادگاه را خرد کرد.
منبع : رکنا

   #حوادث #نقاشی #طلا و جواهر #قتل

محتوای خبر «سرقت جواهرات از خانه ویلایی بازاری تهران / دزد با مشت شیشه میز منشی دادگاه را شکست» را در سایت «نامه نیوز» ببینید