تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
پرطرفداراترین منطقه پایتخت برای خرید و فروش کجاست؟ بازار مسکن به فصل رونق نزدیک تر شد. اگرچه ریزش حجم معاملات خریدوفروش مسکن در ماه ابتدایی فصل پاییز سال جاری منجر به ایجاد نگرانی از دوربرگردان این بازار به سمت رکود شده بود، انتشار آمار جدید از تحولات بازار مسکن در نیمه فصل جاری از تنظیم دوباره دمای معاملات خبر داد. تین نیوز |

بازار مسکن به فصل رونق نزدیک تر شد. اگرچه ریزش حجم معاملات خریدوفروش مسکن در ماه ابتدایی فصل پاییز سال جاری منجر به ایجاد نگرانی از دوربرگردان این بازار به سمت رکود شده بود، انتشار آمار جدید از تحولات بازار مسکن در نیمه فصل جاری از تنظیم دوباره دمای معاملات خبر داد.

انتشار گزارش رسمی بانک مرکزی از تحولات مهرماه سال جاری حکایت از سکته خفیف حجم معاملات در اولین ماه از نیمه دوم سال جاری نسبت به آخرین ماه از نیمه اول سال جاری داشت. بنابراین آمار، حجم معاملات خریدوفروش انجام شده در بنگاه های املاک شهر تهران در مهرماه سال جاری نسبت به شهریورماه، معادل ۱۱ درصد با ریزش مواجه شد.

انتشار این آمار منجر به بروز نگرانی برخی فعالان بازار مسکن ناشی از احتمال بازگشت بخش مسکن به دوره رکود شد، اما دیری نپایید که این نگرانی ها همچنان که بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران بازار مسکن پیش بینی می کردند، محقق نشد و بازار مسکن مجدداً بر مدار رونق قرار گرفت. گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران از آبان ماه سال جاری نشان می دهد، همان طور که از ابتدای سال جاری پیش بینی می شد، این بخش از نیمه سال به مرحله پیش رونق وارد شود.

حجم معاملات خریدوفروش مسکن به ۱۴ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی رسیده است که در مقایسه با ماه قبل و مدت مشابه سال گذشته به ترتیب معادل ۹/۶ درصد و ۵/۱۸ درصد رشد داشته است. نکته جالب آنکه از مجموع معاملات انجام شده در این ماه، معادل ۲/۴۷ درصد به خریدوفروش آپارتمان های نوساز تا پنج سال ساخت اختصاص داشته است.

در حالی که در چند سال اخیر، بیشترین حجم معاملات خریدوفروش به این گروه از آپارتمان ها تعلق داشته (بیش از ۵۰ درصد)، اما این سهم از اوایل سال جاری با ورود گروه جدید متقاضی مصرفی به بازار سیر نزولی را طی کرده است. به طوری که سهم معامله این نوع از آپارتمان ها نسبت به آبان ماه سال ۹۵ معادل ۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

بررسی ها نشان می دهد، در مقابل کاهش سهم این گروه از آپارتمان های مسکونی از مجموع معاملات، به حجم معاملات آپارتمان های با قدمت ۶ تا ۱۰ و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است. مطابق گزارش بانک مرکزی، سهم آپارتمان های ۶ تا ۱۰ سال که در اصطلاح آپارتمان های به قیمت رسیده و مناسب خانه اولی ها است، در آبان ماه سال جاری به ۶/۱۵ درصد و آپارتمان های بیش از ۱۵ سال به ۲۲ درصد رسیده که نشان از ورود مجدد بخش عرضه برای آغاز ساخت وسازهاست.

پرطرفداراترین منطقه پایتخت

بررسی های بانک مرکزی از توزیع حجم معاملات انجام شده در نیمه فصل پاییز سال جاری بر حسب مناطق مختلف شهر تهران نشان می دهد: از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۵/۱۶ درصدی پیشتاز بیشترین سهم از قراردادهای مبایعه نامه بوده است. پس از منطقه ۵، منطقه ۴ و ۲ نیز به ترتیب دارای بیشترین سهم از معاملات در آبان ماه بوده اند. آمار بانک مرکزی نشان می دهد، مجموع ۸/۷۴ درصد از معاملات در آبان ماه در ۱۰ منطقه ۵، ۴، ۲، ۸، ۱۰، ۱۴، ۷، ۱، ۳ و ۱۵ انجام شده است. علاوه بر حجم معاملات، بازار مسکن در بخش قیمت نیز مسیر متفاوتی را طی کرده است.

برخلاف آنچه پیش بینی می شد که محدوده رشد قیمت بازار مسکن ناشی از رونق معاملات تا پایان سال جاری، همچنان در محدوده نرخ تورم عمومی باقی بماند، قیمت مسکن در نیمه فصل پاییز سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته معادل ۹/۱۰ درصد رشد پیدا کرد. این در حالی است که مطابق آمار بانک مرکزی، تورم نقطه به نقطه آبان ماه معادل ۶/۹ درصد گزارش شده است.

این بررسی نشان می دهد متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در بنگاه های املاک شهر تهران به ۴ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان رسیده است که نسبت به مهرماه سال جاری نیز معادل ۱/ ۲ درصد افزایش را تجربه کرده است. از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه ۵ علاوه بر آنکه رکورددار بیشترین حجم معاملات در آبان بوده، بیشترین رشد متوسط قیمت هر مترمربع را نیز ثبت کرده است. به این معنا که در نیمه پاییز، بیشترین رشد متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نسبت به نیمه پاییز سال گذشته منطقه ۵ معادل ۱/۱۷ درصد تعلق داشت.

این در حالی است که منطقه ۳ (این منطقه نیز جزء پرحجم ترین مناطق از لحاظ تعداد بوده است) کمترین رشد متوسط قیمت را معادل ۴ درصد داشته است. همین طور تازه ترین بررسی از وضعیت بازار مسکن بیان می کند که اگرچه متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی معادل ۴ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان گزارش شده است، ۶/۱۰ درصد از متقاضیان خرید واحدهای مسکونی معامله خود را بر روی آپارتمان های در دامنه قیمتی ۳ میلیون تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان انجام داده اند که بیشترین سهم را از مجموع ۱۴ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی داشته است.

در واقع، مجموع معاملات ثبت شده نشان می دهد که معادل ۵/۵۶ درصد از واحدهای مسکونی معامله شده با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران انجام شده است. در عین حال، ۸/۱۴ درصد از مجموع معاملات انجام شده در نیمه فصل پاییز نیز مربوط به آپارتمان های با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع بوده است.

شاخص دیگری که نشانه ادامه ورود متقاضیان مصرفی به بازار خریدوفروش مسکن است، حجم بالای خریدوفروش آپارتمان های مسکونی با قیمت کل کمتر از ۳۵۰ میلیون تومان را نشان می دهد؛ به گونه ای که حدود ۵۰ درصد از معاملات ماه گذشته در پایتخت به این نوع آپارتمان های مسکونی مربوط می شود.

با وجود سرعت گیری فرایند رشد قیمت مسکن در ماه گذشته، شاخص کرایه مسکن اجاره ای در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶/۹ و ۵/۸ درصد رشد را نشان می دهد. آنچه با بررسی تحولات بازار مسکن در آبان سال جاری مورد توجه قرار می گیرد، این نکته است که آیا برخلاف پیش بینی ها ممکن است رونق در بازار مسکن همچون دوره های گذشته مجدداً خود را با رشد ناگهانی و جهش دوباره قیمت ها نشان دهد؟

نگرانی از افزایش یکباره قیمت ها در بازار مسکن سبب شده است که بسیاری از متقاضیان مصرفی خرید مسکن با نگرانی برای ورود به بازار مسکن تصمیم بگیرند و در مقابل بسیاری از فروشندگان به خیال کسب سود چندبرابری، قیمت های پیشنهادی خود را فراتر از قیمت میانگین منطقه ارائه کنند یا آنکه با بیرون کشیدن فایل ملک خود از بنگاه های املاک، منجر به کمبود فایل مناسب در بازار شوند.

این در حالی است که کارشناسان و تحلیلگران با بررسی وضع بازار مسکن و مقایسه با سایر بازار ها تأکید می کنند که بروز شوک قیمتی در بازار مسکن همچون دوره های گذشته رونق در این بخش بعید است. تحلیلگران بازار مسکن برخلاف برخی فعالان و بنگاه داران که متقاضیان خرید مسکن را به انجام هرچه سریع تر معامله تشویق می کنند، عنوان می کنند؛ فرایند رشد قیمت مسکن تا پایان سال جاری همچنان بر مدار آرام و تدریجی خواهد بود و تفاوت خیلی زیادی با نرخ تورم عمومی کشور پیدا نخواهد کرد.

لینک خبر

   #آپارتمان #شهر تهران #قیمت مسکن #پایتخت #بانک مرکزی #حکایت

محتوای خبر «پرطرفداراترین منطقه پایتخت برای خرید و فروش کجاست؟» را در سایت «تین نیوز» ببینید