تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 198
"بال پنجم" هدایت زیبایی شناسی ویرانی در حین تلخی/ احمد سلگی راوی اثری بینا رشته ای در تئاتر مستقل احمد سلگی گفت: نمایش "بال پنجم" مانند کابوس است که در مواجهه با مرگ شکل می گیرد.

سرویس تئاتر هنرآنلاین، نمایش "بال پنجم" پس از "لیما" دومین اثر از نخستین سالانه اجراهای بینا رشته ای تهران به مدیریت هنری حمید پورآذری است که این اثر به عنوان گروه دوم سابت، اجرای خود را از 15 آذر ماه ساعت 21:30 با حضور احمد سُلگی، از حوزه تئاتر، مهدی ساکی، هنرمند حوزه موسیقی و بهرنگ صمدزادگان، هنرمند حوزه تجسمی در تئاتر مستقل آغاز کرده است. نویسنده و کارگردان نمایش "بال پنجم" احمد سلگی است که این اثر را بر اساس متن "مهود و قصه های جنگ" نوشته مهدی ساکی نگاشته است. صبا پیریایی، آبان حسین آبادی و مهدخت مولایی بازیگران این اثر هستند و اجراگر آن نیز مهدی ساکی است.

احمد سلگی در گفت وگو با هنرآنلاین درباره موضوع و مضمون این اثر نمایشی گفت: موضوع نمایش روایت کودکی مهدی ساکی در شهر اهواز و در زمان جنگ و نزدیک مرگ است. او در آن فضا خانواده، گذشته و آینده خود را مرور می کند.

وی با بیان اینکه این اثر ابتدا به صورت داستان بود و من آن را به نمایشنامه تبدیل کردم، خاطرنشان کرد: تا پیش از نگارش نمایشنامه، جنگ و فضای آن هیچ گاه دغدغه ذهنی من نبوده است و این اثر توفیقی اجباری برایم بود تا فضای تازه ای را کشف کنم و بر این اساس میان زندگی من در سال 96 و سرگذشت مهدی ساکی در سال 60 پیوند و تعاملی صورت گرفت.

کارگردان نمایش "هویت پروانه های مرده" درباره سبک و شیوه اجرایی نمایش "بال پنجم" عنوان کرد: نمایش ترکیبی از تئاتر و موسیقی است و در اجرای آن بسیار سعی کردیم تا این دو عنصر جدا از هم نباشند و در هم تنیده شوند و مرزی میان شان نباشد.

سلگی همچنین در ادامه اضافه کرد: فضای موسیقی نمایش سازبندی خلوتی از آلات موسیقی چون گیتار و عود است که به صورت زنده نواخته می شود و عنصر اصلی موسیقی آواز مهدی ساکی است.

وی درباره کاربرد هنر تجسمی در این اثر نمایشی گفت: هنر تجسمی نیز به صورت بک گراند و دکورِ فضای بصری را در نمایش به تصویر می کشد.

این کارگردان و طراح نور تئاتر درباره طراحی صحنه نمایش "بال پنجم" یادآور شد: در طراحی صحنه، میزانسن و ترکیب بندی کلی، فضای خالی را در نظر گرفتم و چیزی به صورت دکور کاربردی که بازیگران با آن درگیر باشند، نساختم.

احمد سلگی در پایان گفت: نمایش "بال پنجم" مانند کابوس است که در مواجهه با مرگ شکل می گیرد و در حین تلخی، زیبایی شناسی ویرانی را هدایت می کند.

در خلاصه داستان این اثر آمده است: کابوس کم نور ویرانی در گذشته و حال و آینده..

دیگر عوامل نمایش "بال پنجم" عبارتند از: نوازنده: ابراهیم علوی، دستیار کارگردان و برنامه ریز: میترا سیدی، طراح لباس: الهام معین، دستیار لباس: شهرزاد کاظمی و مهسا حجامی، طراح عروسک: متین گودرزی، ساخت عروسک: پریسا شاعری، سها آردم و متین گودرزی، طراح گرافیک: سیاوش تصاعدیان، عکاس: مهرداد متجلی، آنونس: کارگاه مستطیل "مهرداد متجلی و محمد زارعی" مدیریت امور رسانه: مهدخت اکرمی و تبلیغات مجازی: امیر قالیچی ها.

علاقمندان می توانند بلیت این اثر بینا رشته ای را که تا اول دی ماه در تئاتر مستقل به روی صحنه است را از سایت تیوال تهیه کنند.

   #اهواز

محتوای خبر « بال پنجم هدایت زیبایی شناسی ویرانی در حین تلخی/ احمد سلگی راوی اثری بینا رشته ای در تئاتر مستقل» را در سایت «هنرآنلاین» ببینید