تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 667
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) مدت هاست به روال معمول خود از چهره های مطرح داخلی پیشنهاد مطالعه آخر هفته برای کتاب دوستان می گیرد. حال بر آن شدیم تا کتاب ها تازه که در جهان منتشر شده، نقدهای مثبت زیادی گرفته اما به هر دلیل پرفروش نشده و به فارسی ترجمه نشده اند را معرفی کنیم تا افرادی که به زبان انگلسی آشنا هستند از مطالعه آن ها لذت ببرند. برای این هفته کتاب «خانه نام ها» جدیدترین رمان کولم توبین را انتخاب کردیم که روایتی مدرن از افسانه خدایان بونان است.
pixel.gifخاطرات خفته پاتریک مودیانو
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) - اگر کسی تصور می کرد که جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۴ میلادی ممکن است اندک تاثیری بر سبک نوشتن پاتریک مودیانو بگذارد، با خواندن نخستین سطرهای کتاب «خاطرات خفته» تردیدش برطرف می شود، چون او در این کتاب همچون همیشه به مدرن ترین مشکلات می پردازد.

خواننده بلافاصله خود را در فضای عدم اطمینان و اضطراب می بیند، فهم مشترکی از غروب های یکشنبه برای همه کسانی که می دانند باید به مدرسه شبانه روزی بگردند. ما خودمان را در میان افراد عجیب و غریب می بینیم، با آنها مواجهه می شویم اما نمی دانیم چگونه این جرأت و اطمینان را پیدا می کنیم.

«خاطرات خفته» از زبان اول شخص روایت می شود که به نظر می رسد راوی خود مودیانو است. او به خوانندگان ضمانت می دهد که آن چه می خوانند شجره خانوادگی است. این خاطرات، مثل جنایت هایی هستند که ما حکم به فراموشی یا بخشیدن شان نمی دهیم، اما آن ها حق دارند که در طول زمان مجازات مان کنند.

داستان مرد خستگی ناپذیر خیابان های پاریس و خاطرات خفته اش پاییز امسال در قالب رمانی خواندنی منتشر شده است.
«خاطرات خفته» چه چیز می تواند باشد جز بخش های گمشده یک گذشته کرخت؟ آب راکد، آبی است که رانده نمی شود، یک پل خفته، پلی که بلند نمی شود، یک عامل خواب، یک جاسوس که می داند چطور فراموش شود. خاطراتی خفته، حافظه ای پاک شده. اما گاهی تالاب، تخلیه می شود، آب راکد شفاف می شود، پل متحرک برمی خیزد، یک تهویه می چرخد و به جاسوس در ابتدای خواب عمیقش شلیک می شود. ما اربابان فراموشی هایمان نیستیم؛ این خاطرات ما هستند که برخلاف میل مان، ما را رها می کنند و ما دوباره آن ها را نخواهیم دید. بعضی از آن ها خیلی دور نمی شوند، بدون اینکه خبر داشته باشیم در ناحیه ما به خواب می روند و صدای پای پاتریک مودیانو که در پاریس قدم می زند بعضی های شان را بیدار می کند، ترسناک یا نوستالژیک، دقیق یا نامطمئن، تسکین دهنده یا وحشت آور. آن ها زنان هستند، ما آن ها را می خوانیم، مودیانو به آن ها نام خیابان ها را می دهد، نام زنان، ژنوویه دلام، مدلین پرو، خانم اوبرستن، مارتا هیوارد که ما نمی شناسیم و خیابان هایی که آشنا هستند.

این خاطرات به جوانی گمشده در کافه های شانس زندگی دوباره می بخشد، پاتریک مودیانوی ۲۰ ساله خوابگرد، کنجکاو، مراقب و فراری، مثل نارنجک عمل می کنند. مودیانو سه سال پس از دریافت جایزه نوبل ادبیات اثر ارزشمند دیگری خلق کرده که تحسین منتقدین فرانسوی را برانگیخته است.

کتاب خاطرات خفته را انتشارات گیلمار فرانسه در ۱۱۲ صفحه و با قیمت ۱۴.۵ یورو منتشر کرده است.

   #پاریس #یورو #فرانسه

محتوای خبر «خاطرات خفته پاتریک مودیانو» را در سایت «خبرگزاری کتاب» ببینید