تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
گروه جامعه: مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به شیوه های مستقیم و غیر مستقیم آموزش مبانی و مفاهیم قرآن و عترت به کودکان و نوجوانان، گفت: انتقال و ترویج مفاهیم قرآن و عمل به قرآن پیچیدگی خاص خودش را دارد که راه طولانی و دشواری را در این حوزه داریم.
علیرضا حاجیان زاده، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در گفت وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، با اشاره به روش های نهادینه کردن فرهنگ قرآن و عترت در کودکان، گفت: در حوزه تربیت دینی و اخلاقی نسل کودک و نوجوان، کانون پرورش فکری کودکان وظیفه سنگینی را بر دوش دارد.

وی با بیان اینکه تبلیغ و ترویج مبانی قرآن و عترت جزو برنامه های اصلی در کانون است، افزود: روش هایی را برای ارتباط فکری با کودکان و نوجوانان پیش بینی کرده و اجرا می کنیم، که برای آن ها بسیار جذاب است. این روش ها مانند نمایش فیلم و بیان قصه می تواند اثرگذاری خوبی داشته باشد؛ از این رو معتقدیم فعالیت های دینی و قرآنی در بطن این فعالیت ها باید خودش را نشان دهد.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با تاکید بر اینکه اگر نسبت به مبانی قرآنی و اهل بیت(ع) کلی گویی کنیم به نتیجه ای نخواهیم رسید، تصریح کرد: باید آرام آرام این علاقه مندی را در نسل کودک و نوجوان ایجاد کرد.

حاجیان زاده ادامه داد: برخی تصور می کنند ما در کنار قصه گویی ، نمایش و فیلم هایمان باید کار قرآنی هم انجام دهیم. البته فعالیت قرآنی که امروز بیشتر به آن توجه شده روخوانی و حفظ قرآن است؛ لذا اگر ما بخواهیم فعالیت های قرآنی و مفاهیم آن را مستمر کنیم و در جان بچه ها بنشانیم، باید با توجه به همین فعالیت های جاری که داریم از مفاهیم قرآنی بهره ببریم و استفاده کنیم.

وی گفت: زمانی که بچه ها به یک شیوه هنری و ادبی علاقه مند می شوند، این مسئله فرصت مناسبی را در اختیار ما قرار می دهد تا مفاهیم مذهبی و قرآنی را از این طریق در اختیار آن ها قرار دهیم؛ لذا معتقدم همه فعالیت های کانون می تواند با این شیوه ها و با محتوای قرآنی، دینی و مذهبی ارائه شود.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار کرد: شیوه های غیرمستقیم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، برای بیان مفاهیم دینی و قرآنی تفاوت عمده کانون با دیگر دستگاه ها است. این فعالیت ها در تمامی طول سال و در مراکز کانون اجرا می شود.

حاجیان زاده با اشاره به جزئیات روش مستقیم و غیر مستقیم کانون در انتقال مفاهیم و مبانی قرآنی بیان کرد: روش مستقیم این است که در همین برنامه های قصه گویی، از قصص قرآنی استفاده کنیم؛ امسال هم در جشنواره قصه گویی که در جریان است، کارگاهی را تحت عنوان قصه های قرآنی ایجاد کردیم. ما کاری کردیم که مربیان و بچه ها در واقع در حوزه قصه گویی و قصص با مبانی دینی و قرآنی آشنا شوند.

وی در ادامه گفت: شیوه غیر مستقیم این روش ها این است که از مبانی و مفاهیم قرآنی که مفاهیم بسیار بلندی دارد، قصه درست شود و از داستان هایی که در این زمینه گفته می شود مثل بحث راستگویی و صداقت که یک موضوع دینی و قرآنی است استفاده شود. البته در این زمینه می توان فیلم هایی هم درست کنیم که ما در تلاش هستیم این اتفاق رخ دهد.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به ارزیابی خود از نحوه انتقال مبانی و مفاهیم دینی وقرآنی توسط نهاد ها و دستگاه ها، اظهار کرد: در کار اولیه که معمولا آشنایی با متن قرآن و خواندن و روان خوانی است به نظر می رسد موفقیت زیاد بوده است. البته بچه های این نسل عموما به راحتی قرآن را تلاوت می کنند؛ این شروع قضیه است. گام های بعدی که مفاهیم قرآن و عمل به قرآن است پیچیدگی خاص خودش را دارد که راه طولانی و دشواری را در این حوزه داریم که باید آن را دنبال کنیم.

   #قرآن