تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 227
حسن رویوران، کارشناس مسائل روابط بین الملل درباره واکنش مناسب کشورهای منطقه نسبت به تصمیم جنجالی دونالد ترامپدر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل گفت: باید این حرکت محکوم و نسبت به آن واکنشی متناسب نشان داده شود. سکوت کشورها در برابر این نقض مقررات بین المللی قطعاً گستاخی اسرائیل و آمریکا را بیشتر خواهد کرد.
سکوت در برابر این نقض مقررات بین المللی توسط اسرائیل و آمریکا گستاخ تر می کند
رویداد۲۴- حسن رویوران، کارشناس مسائل روابط بین الملل درباره واکنش مناسب کشورهای منطقه نسبت به تصمیم جنجالی دونالد ترامپدر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل گفت: باید این حرکت محکوم و نسبت به آن واکنشی متناسب نشان داده شود. سکوت کشورها در برابر این نقض مقررات بین المللی قطعاً گستاخی اسرائیل و آمریکا را بیشتر خواهد کرد.

شهر قدس که مسجدالاقصی - نخستین قبله مسلمانان - را در خود جای داده، بخش لاینفک فلسطین بوده و یکی از مهم ترین اماکن سه گانه مقدس اسلامی به شمار می‎آید و از جایگاه و اهمیت ویژه ای نزد مسلمانان برخوردار است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون مجموعاً 8 قطعنامه در مورد قدس صادر کره است که در این قطعنامه ها بر حفظ نظم و امنیت قدس و محافظت از مقدسات و پرهیز از هتک حرمت مقدسات و شکنجه و آزار ساکنان قدس تأکید شده است.

شورای امنیت در دسامبر سال میلادی گذشته قطعنامه ای تصویب و تأکید کرد که هیچ تغییری در مرزهای قبل از چهارم ژوئن 1967 ازجمله در رابطه با بیت المقدس به رسمیت شناخته نخواهد شد، مگر اینکه طرف ها در مذاکرات بر سر آن به توافق برسند.

بااین حال رئیس جمهور آمریکا چهارشنبه شب اعلام کرد که کشورش قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخته و سفارت خود را از تل آویو به این شهر انتقال می دهد. این تصمیم جنجالی رئیس جمهور آمریکا سبب شد تا شمار زیادی از مقام ها و مسئولان کشورهای اروپایی، آسیایی، عربی و اسلامی و همچنین سازمان ها و نهادهای بین المللی با واکنش به این تصمیم آن را محکوم و این اقدام را مانع تحقق صلح در منطقه بخوانند.

البته رئیس جمهور آمریکا طبق قوانین داخلی این کشور و به مانند سایر روسای جمهور، انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی را برای ۶ ماه دیگر تعلیق کرد، اما درهرصورت این مسئله قانونی است که برخلاف مقررات بین المللی از سوی نمایندگان کنگره به تصویب رسیده است.

حسن رویوران، کارشناس روابط بین الملل در گفت وگو با رویداد۲۴ درباره تصمیم ترامپ برای انتقال بیت المقدس گفت: انتقال قدس و در نظر گرفتن آن به عنوان پایتخت اسرائیل به معنای نادیده گرفتن بسیاری از قطعنامه ها ازجمله قطعنامه 242، 338 و 1850 است که اساساً قدس شرقی را به عنوان منطقه اشغالی می شناسد، بنابراین معنای به رسمیت شناختن آن تحت عنوان پایتخت اسرائیل عبور از قطعنامه های بین المللی است و انتقال سفارت از تل آویو به معنای آن است که آمریکا اشغال قدس را به عنوان بخشی از خاک اسرائیل به رسمیت می شناسد.

وی درباره اهمیت این مسئله اضافه کرد: اهمیت موضوع فوق در بحث گفت وگوهای صلح است یعنی موضوعی که از دهه 90 آغازشده و نتیجه آن توافق اسلو بوده است. بر اساس اسلو باید درباره مناطق اشغالی گفت وگو انجام داد تا یک دولت فلسطینی شکل گیرد، درصورتی که آمریکا ادعاهای اسرائیل را در مناطق اشغالی به رسمیت بشناسد فرایند گفت وگو ازهم پاشیده و مشخص نیست چه سرانجامی در آینده پیدا خواهد کرد و دولت محمود عباس هم زیر سؤال می رود. به همین دلیل آنچه اکنون اتفاق افتاده، نه تنها نقض مقررات بین المللی محسوب می شود بلکه فرایند گفت وگو را هم با بن بست کامل مواجه می کند.

این کارشناس مسائل بین الملل در خصوص افزایش ناآرامی در منطقه درنتیجه قطعی شدن این تصمیم توضیح داد: شکی در روی دادن این اتفاق وجود ندارد زیرا زمانی که زبان زور و اشغال در منطقه حاکم شود و زبان قانون از طریق مقررات بین المللی زیر پا گذاشته شود ناامنی در منطقه گسترش پیدا خواهد کرد.

رویوران درباره واکنش مناسب کشورهای منطقه ابراز کرد: باید این حرکت محکوم و نسبت به آن واکنشی متناسب نشان داده شود. سکوت کشورها در برابر این نقض مقررات بین المللی قطعاً گستاخی اسرائیل و آمریکا را بیشتر خواهد کرد.

وی در خصوص واکنش مناسب سایر کشورها نیز اظهار داشت: بخش دیپلماتیک آن همان بحث بیانیه و ... است ولی در برابر معادله زور مقاومت باید تقویت شود تا بتواند از سرزمین اشغالی دفاع به عمل آورد. مقاومت تنها امید و سنگر باقی مانده برای حفظ فلسطین در برابر اشغالگری اسرائیل است.

این کارشناس روابط بین الملل در باره نقش کشور ایران در این خصوص تصریح کرد: ایران یک موضع سیاسی در چهارچوب حمایت از مقاومت دارد که به همین دلیل بیشترین نقش را بردوش می کشد. کشورهای منطقه به دلیل کنار گذاشتن مقاومت تنها ازلحاظ دیپلماتیک محکوم می کنند و خود را راحت کردند، این در حالی است که در حال حاضر نیروی مقاومت بیشترین کاربرد و تأثیر را دارد.

   #اسرائیل #پایتخت #رئیس جمهور #جنجالی #بیت المقدس #محمود عباس #سازمان ملل متحد #سازمان ملل