تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 192
n82755984-72037988.jpg

به گزارش خبرنگار ایرنا، در نشست خبری روز پنج شنبه سخنگوی وزارتخارجه آمریکا، دیوید ساترفیلد دستیار وزیر خارجه در امور خاورمیانه هم آمده بود تا به پرسش های خبرنگاران درباره تصمیم روز گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس و شناسایی این شهر به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی پاسخ دهد.
در همان ابتدا، خبرنگاری گفت یک پرسش ساده دارم و آن این است که پایتخت اسرائیل کجاست؟
ساترفیلد پاسخ داد: رئیس جمهوری روز گذشته اعلام کرد، بیانیه صادر شده به روشنی مشخص می کند که اورشلیم(بیت المقدس) را به عنوان پایتخت اسرائیل(رژیم صهیونیستی) به رسمیت می شناسد.
خبرنگار با بیان این که این دقیقا پاسخ پرسش من نبود، اینگونه پرسید که بیت المقدس در کدام کشور واقع شده است؟
دستیار وزیر خارجه آمریکا هم دوباره تکرار کرد رئیس جمهوری بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل شناخته است.
خبرنگار ادامه داد یعنی دولت آمریکا به طور رسمی شهر بیت المقدس را در داخل دولت اسرائیل می داند؟
ساترفیلد افزود: در این زمان سیاست ما درباره امور کنسولی و صدور گذرنامه هیچ تغییری نکرده است، فکر می کنم شما این را می خواهید بدانید.
این خبرنگار پرسید من نمی خواهم درباره سیاست های عریض و طویل ضروری و پروسه صلح صحبت کنم، سوالم درباره چیزی همچون نقشه است. آیا آن تغییر خواهد یافت؟ آیا اگر کسی در بیت المقدس متولد شود در گذرنامه او اسرائیل درج خواهد شد؟ آیا نامه های رسمی به آدرس اسرائیل، بیت المقدس ارسال خواهد شد؟ درباره آدرس پستی کنسولگری یا خیابان آن چطور؟
دستیار وزیر خارجه گفت: پیش از این هم گفتم که هیچ تغییری در امور کنسولی فعلا انجام نمی شود. درباره نقشه، ما در حال بررسی این مساله هستیم و هر وقت به تصمیمی برسیم حتما اعلام خواهیم کرد.
خبرنگار ادامه داد: پس به نظر می رسد در این باره اقدام ضربتی وجود ندارد.
ساترفیلد پاسخ داد: خب، در امور کنسولی اثری ندارد.
خبرنگار دیگری پرسید آن چه اعلام شده درباره به رسمیت شناخته شدن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی است، آیا مرزهای آن هم مشخص شده است؟
دستیار وزیر خارجه آمریکا گفت: مرزها مورد تاکید قرار نگرفته اند.
خبرنگار گفت : اساسا می گوئید که بیت المقدس پایتخت اسرائیل است اما نمی گویید که تمام شهر بیت المقدس در داخل این پایتخت قرار می گیرد؟
ساتر فیلد گفت من آنچه را که رئیس جمهوری گفته تکرار می کنم ما بیت المقس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می شناسیم. ما درباره مرزهای حاکمیتی از جمله مرزهای جغرافیایی تغییری نمی دهیم یا موضعی نمی گیریم و من بیش از این نمی توانم توضیح دهم. موضوع مرزها و حدودحاکمیتی مساله نهایی است که باید طرفین درباره آن گفت و گو کنند.
خبرنگاری پرسید با این تصمیم ترامپ سرنوشت 300 هزار فلسطینی ساکن در بیت المقدس شرقی چه می شود؟ آیا آن ها به صورت اتوماتیک با داشتن تمامی حقوق، تبعه رژیم صهیونیستی خواهند شد؟
دستیار وزیر خارجه آمریکا گفت: اعلامیه روز چهارشنبه رئیس جمهوری، تصمیم او، این موضوعات را دربر نمی گیرد. او یک واقعیت عملی را شناسایی کرد. بیت المقدس پایتخت اسرائیل است. درباره سایر موضوعات همچون محدوده حاکمیتی، هیچ موضعی نداریم.آن برعهده طرفین است که حل کنند.
خبرنگاران که با این پرسش ها دستیار وزیر خارجه که به گفته سخنگوی آن ها 40 سال در حوزه خاورمیانه فعالیت داشته است را به تله انداخته و با این سوال، ضربه نهایی را وارد می کنند که چرا شما بیت المقدس غربی نمی گویند؟ منظورم این است که روس ها این کار را کرده اند. هیچ مشکلی ایجاد نشد . یا چرا شما نمی گوئید بیت المقدس شرقی؟ همانطور که شما برای سال های زیادی درگیر بوده اید و مذاکره شده است، این بخش برای تبدیل شدن به پایتخت دولت فلسطین تعیین شده است.
ساترفیلد این گونه پاسخ داد که رئیس جمهوری خودش درباره تصمیمش صحبت کرد، کلماتی در آن هست و نیست. او فراتر از آن نگفت و من هم نمی توانم بگویم.
دستیار وزیر خارجه آمریکا این را گفت و چون عرصه را تنگ دید، گفت وقت به پایان رسیده و باید بروم.
شبد**1010 ** 1429
انتشار:حسن معظمی

انتهای پیام /*

   #بیت المقدس #پایتخت #اسرائیل #گذرنامه #خاورمیانه #دونالد ترامپ #نشست خبری #نقشه

محتوای خبر «ناتوانی دستیار وزیرخارجه آمریکا دردفاع از تصمیم ترامپ به خبرنگاران» را در سایت «ایرنا» ببینید