تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 254
128706_660.jpgبه گزارش صدای ایران حجت الاسلام و المسلمین محسن رهامی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه ملاک تاثیرگذاری جنبش دانشجویی، پیگیری مطالبات دانشجویان و جامعه است، اظهار کرد: جنبش دانشجویی یکی از سخنگوهای مطرح جامعه هم است و علاوه بر آنکه مطالبات دانشگاهیان را دنبال می کند، در فقدان تشکل های حزبی و مدنی، مطالبات جامعه مدنی را دنبال کرده و بخشی از خلاء جامعه مدنی را پر می کند.

وی افزود: جنبش دانشجویی از زمان روی کار آمدن دولت نهم و دهم دچار رکود و تنگناشد. بسیاری از انجمن های دانشجویی منحل شدند و انجمن های اسلامی با همین تابلو ولی با دیدگاه های دیگر سر کار آمدند. اساتیدی هم که با جنبش دانشجویی حرکت کرده و به آن کمک می کرند از حضور در دانشگاه منع شدند. با این وجود در مجموع جنبش دانشجویی رو به رشد و تکامل است و تندروی هایی که در اوایل انقلاب داشتیم اکنون تعدیل شده است. اکنون اگر تعدادی از دانشجویان از دیوار سفارت عربستان یا انگلیس بالا می روند این حرکت دیگر در میان جنبش دانشجویی یک حرکت پیشرو نیست، جایگاهی در میان دانشگاهیان ندارد و این اقدام به عنوان ضرر و زیان برای کشور تلقی می شود.

رهامی با بیان اینکه اکنون مطالبات جنبش دانشجویی به صورت معقول و قانون مند مطرح می شود، خاطرنشان کرد: دولت روحانی با تمام محدودیت هایی که دارد تلاش کرده تا فضا را برای جنبش دانشجویی و دانشگاهیان باز کند ولی این تلاش در حد انتظار دانشجویان نبوده است البته همه محدودیت های دانشگاهیان از طرف وزارت علوم و دولت نیست، سایر نهادها مخصوصا نهادهایی بیرون از دانشگاه نیز بر تحولات دانشگاه تاثیرگذارند و محدودیت جنبش دانشجویی را نمی توان کلا به حساب دولت گذاشت.

این عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها با بیان اینکه جریان اصلاحات از سال 88 با مشکلاتی مواجه شد که این مشکلات بر جنبش دانشجویی تاثیر گذاشت، گفت: ما تلاش می کنیم جنبش دانشجویی از افراط و تفریط فاصله بگیرد و با حضور خود سعی در انتقال تجربه و دادن امید به جنبش دانشجویی هستیم تا از رکود و یاس آن جلوگیری کنیم. جنبش دانشجویی هم مطالبات خود را پیگیری می کند اما تندروی های گذشته را کنار گذاشته است. در مجموع جامعه مدنی در یاران رو به رشد و بلوغ است و این حرکت به سمت رشد و بلوغ شامل جنبش دانشجویی هم می شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پایان با بیان اینکه نبودن بسیاری از اساتیدی که جنبش دانشجویی را هدایت و ساماندهی می کرد به این جنبش ضرر زده است، بیان کرد: دولت روحانی در بازگرداندن این اساتید به دانشگاه ها موفق نبوده است و از این بابت جای گله جدی از دولت وجود دارد.

   #روحانی #دیوار #انگلیس

محتوای خبر «جنبش دانشجویی از تندروی های گذشته دست برداشته» را در سایت «صدای ایران» ببینید