تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 127

در نشست مدیران شهری با نمایندگان جامعه معلولان بر پیگیری طرح های مناسب سازی شهری برای تردد معلولان و نابینایان تاکید شد.


iH1512705606.jpg

به گزارش قم پرس؛ در نشستی با حضور معاونین حمل و نقل و ترافیک و معماری و شهرسازی شهرداری قم، مدیران عامل سازمان های اتوبوسرانی، تاکسیرانی و حمل و نقل و ترافیک شهرداری و مدیران شهری، مدیرکل بهزیستی استان و نمایندگان جامعه معلولان و نابینایان استان قم، مشکلات این قشر به مناسبت روز جهانی معلولان مورد بررسی قرار گرفت.
وضعیت مناسب سازی شهری، اجرای پروژه های مرتبط با معلولان، ضوابط و قوانین مرتبط با حوزه معلولان، وضعیت سازمان های دولتی و مراکز تجاری و مسکونی از نظر تردد معلولان و... از جمله مواردی بود که در این جلسه بررسی شد.
توجه به مناسب سازی ساختمان های مسکونی و تجاری، عدم توجه ناوگان حمل و نقل عمومی به معلولان، مناسب سازی بدون رعایت ضوابط و... نیز از جمله مشکلاتی بود که از سوی نمایندگان جامعه معلولان شهر قم مطرح و این افراد خواستار پیگیری برای رفع این مشکلات شدند.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم در این جلسه با تاکید بر اینکه هنوز با کارهایی که در حوزه مناسب سازی شهری برای معلولان انجام شده از حد مطلوب فاصله زیادی داریم و باید برنامه ریزی ها به سمت مناسب سازی بیشتر سوق پیدا کند، تصریح کرد: قطعا با توجه به تعدد اقدامات دچار غفلت هایی در امور شهری در خصوص معلولان می شویم اما عزم بر این است که شرایط بهتری برای تردد آسان معلولان در شهر صورت پذیرد.
عباس ذاکریان اختصاص کارت پارک رایگان به معلولان، تسریع در نصب تابلو پارک معلولان در مکان های مصوب را از جمله اقدامات انجام شده در راستای مناسب سازی عنوان کرد و افزود: فرهنگ مناسب سازی شهر برای معلولان کم کم در ذهن مدیران در حال شکل گیری است.
وی با بیان اینکه ذهن مسوولان در حوزه مناسب سازی آماده شده است، تصریح کرد: قطعا از سطحی که توقع داریم این شرایط کمتر است و جای کار بیشتری در این زمینه وجود دارد.
غلامرضا جانقربان معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم نیز با تاکید بر اینکه موضوع مناسب سازی بحثی بین بخشی است افزود: در سایر دستگاه های متولی امر کمتر به مساله مناسب سازی توجه شده است و باید جلسات مستمر برگزار شود تا اقدامات به طور ویژه مورد پیگیری باشد.
وی با بیان اینکه شهر موجودی زنده است و برای رشد و توسعه آن نیازمند طرحی ساختاری و راهبری هستیم، تصریح کرد: ما پیگیر این هستیم که طرح تفصیلی شهر و به دنبال آن طرح محلات را نیز آماده کرده و بر مبنای آن بتوانیم ساختار شهر را بهبود بخشیم.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با بیان اینکه در مباحث مقررات ملی ساختمان به بحث معلولان پرداخته شده است، افزود: این مباحث در نظام مهندسی به عنوان اساس طراحی و ساخت باید مد نظر قرار گرفته و نظارت لازم نیز صورت گیرد؛ یعنی ما از نظر قوانین و ضوابط مشکلی نداریم و مشکل اصلی در نحوه اجرا است.
مرتضی عزتی مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری قم نیز با بیان اینکه به دنبال مناسب سازی تاکسی ون ها برای استفاده معلولان هستیم، اظهار کرد: برای شروع این کار در بین 230 دستگاه ون موجود در شهر این امکان را داریم که مناسب سازی را انجام دهیم.
مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری هم با اشاره به اقدامات صورت گرفته در شهرداری در راستای مناسب سازی ترافیک شهر ویژه معلولان اذعان کرد: خودروهایی که در اختیار معلولان می باشد اگر به شهرداری اعلام شود می توانیم فضاهایی را برای پارک در شهر به آنها اختصاص دهیم و نقوش و تابلوها نیز نصب شود.
حسین مومنی موحد مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم نیز با اشاره به خریداری ناوگان جدید اتوبوسرانی برای شهر قم، بیان کرد: 40 دستگاه جدید خریداری شده نیز آماده استفاده معلولان می باشد و در آنها تغییر ارتفاع اتوبوس و رمپ ویژه معلولان پیش بینی شده است.
وی با تاکید بر اینکه تامین امکانات لازم برای حضور معلولان در اتوبوس ها در حال انجام است، افزود: کمربند ویژه معلولان هم در حال خرید هستیم تا با نصب صندلی مخصوص معلولان مشکل آنها رفع شود.
مدیرکل بهزیستی استان قم با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی شهرداری در حوزه مناسب سازی، بیان کرد: خوشبختانه اکثر پارک های شهر برای تردد معلولان مناسب سازی شده و باید در حوزه ساخت و ساز ساختمان ها نیز ضوابط به درستی اجرایی شود.
مدیر کل سازمان بهزیستی استان قم هم گفت: مناسب سازی زمانی می تواند کارآمد باشد که یک معلول بدون کمک هر فرد دیگری بتواند تردد سالم داشته باشد.
رضا سلیقه با تاکید بر اینکه بسیاری از دستگاه های خودپرداز برای معلولان و نابینایان شهر غیرقابل استفاده است، گفت: البته برخی بانک ها اقدام به احداث دستگاه هایی ویژه نابینایان و معلولان کرده اند.

36


   #شهرداری #اتوبوس #نظام مهندسی

محتوای خبر «پیگیری طرح های مناسب سازی شهری برای تردد معلولان و نابینایان استان قم» را در سایت «قم پرس» ببینید