تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 808

معرفی جاذبه های گردشگری قونیه ترکیه | سفری برای همراهی با ملت عشق

در این مطلب از جاذبه های گردشگری قونیه و مناطق دیدنی قونیه برایتان می گوییم. مهم ترین محل زیارتی مذهبی قونیه در مرکز شهر با موزه ها و بناهای تاریخی و گردشگری با شکوه از زمان سلجوقی است. اکثریت گردشگران این نمایشگاه را فقط برای دیدن موزه مولوی و آرامگاه مولانا رومی، بنیانگذار درویش، که شعر های معروف خود را در قرن سیزدهم نوشته بود، میبینند. اما این شهر آناتولی مرکزی نیز پر از جاذبه های معماری مساجد و مدرسه های دینی است که هنرمندی سلطان سلجوقی را نشان می دهد. هر کسی که علاقه مند به تاریخ ترکیه است، نباید بازدید از اینجا را فراموش کند.
قونیه

موزه مولوی

نماد و یکی از جاذبه های گردشگری قونیه و مناطق دیدنی قونیه این مجموعه است که دارای آرامگاه رهبر مذهبی قرن 13، فیلسوف و شاعر مولانا جلال الدین رومی است که فرقه ای از عرفان را به راه انداخت. موزه در باغ های گل رز دوست داشتنی قرار گرفته است، که می توانید با قدم زدن به درویش کاپیسی (دروازه درویش) برسید. هنگامی که در داخل مجتمع قرار می گیرید، شما وارد مقبره میشوید و باید بر عبادت و پرستش بسیار در این روز تمرکز کنید. آرامگاه ملوانا دورتر قرار دارد و کنار مقبره های بستگان نزدیک و پیروان قرار دارد. سماهان (سالنهایی که مراسم ارشاد انجام می شد) فقط در سمت چپ است و شامل موزه نمایشگاههای مذهبی است. در اطراف مقبره حیاط آشپزخانه است، که حاوی شهر فرنگ از زندگی درویش ها است و به خانه های درویشی متصل است، جایی که پیروان صوفی زندگی می کنند و در حال حاضر حاوی نمایشگاه های زندگی درویشی هستند.

موزه مولوی

موزه کاشی (Karatay Medresesi)

این مدرسه قدیمی که یکی از جاذبه های گردشگری قونیه و مناطق دیدنی قونیه است (کالج علمی) در سال 1251 توسط امیر جلالدین کاراتای سلجوقی تاسیس شد. این ساختمان اخیرا بازسازی شده است و در حال حاضر یک موزه اثر گذار برای نمایش کاشی کاری مینایی سلجوقی است. اگر چه تور گشت و گذار و گردشگری در موزه کاشی ممکن است جذاب باشد، زیبایی این ساختمان باعث می شود این یکی از مهمترین مواردی باشد که باید در برنامه سفر گشت و گذار به قونیه انجام شود. دیوارهای داخلی آن با نمونه های با شکوه از کاشی سلجوقی پوشیده شده است و همچنین نمایشگاه های سرامیکی از یافته های حفاری از مکان های باستانی نزدیک خبر می دهد. در اتاق سمت چپ، آرامگاه جلالدین کاراتای است.

موزه کاشی (Karatay Medresesi)

موزه چوبی و سنگ کنده کاری (İnce Minare Medresesi)

( Seminarium of Minaret Slender Minereli ) که در سال 1905 توسط رعد و برق نابود شد مناره گم شده، نام گرفت. مدرسه در سال 1260 برای سالسوپ وزیر آتا ساخته شد و ویژگی های طراحی دکوراسیون بسیار زیبایی در ایوان به کار گرفته شده است. این ساختمان در حال حاضر یک موزه با مجموعه ای بزرگ از مجسمه های چوبی و سنگی دوران سلجوقی است که شامل مجسمه حیوانات حجاری شده است (به رغم تصوری که از حیوانات و انسان ها که توسط قوانین اسلامی ممنوع شده اند) وجود دارند.

موزه چوبی و سنگ کنده کاری (İnce Minare Medresesi)

تپه علاءالدین

این پارک که می توان آن را یکی از جاذبه های گردشگری قونیه و مناطق دیدنی قونیه دانست، واقع در مرکز شهر، در مکان مرکزی سابق قونیه ساخته شده است و محلی است که مردم آنجا شبانه روز به آنجا می روند و چای را در باغ ها می نوشند. در شیب پای تپه، محل حفاری کاخ علاء الدین کیقباد و بقایای دیوار قدیمی شهر است. در بالای تپه Alaeddin Camii در قرن 13 ساخته شده است. با توجه به طراحی عربی یک ستون در مسجد ساخته شده است، با سقفی چوبی که با 42 ستون عتیقه پشتیبانی می شود.

تپه علاءالدین

موزه باستان شناسی قونیه

اکثر موزه های باستان شناسی ترکیه در دهه گذشته مدرن شده اند، اما موزه قونیه خیر. این یک مکان قدیمی گرد و خاکی با کم نور و تابلو های اطلاعاتی است که ممکن است منسوخ شده باشند. اما اجازه ندهید که دلسرد شوید، زیرا این مجموعه عالی است (و اگر از این موزه های مذهبی با فضای گنجینه شکار خوشتان آمده است، اکنون به قبلی بازگردید و با دیدی تازه، پیش بروید). نمایش جامعی از یافته های موجود در مکان باستان شناسی اطراف Çatalhöyük و یک مجموعه فوق العاده از sarkofagi تابوت رومی تزئینی وجود دارد. فقط در جاده موزه ی قومی اهل قونیه که مجموعه ای کامل از صنایع دستی ترکیه، لباس، جواهرات، فرش و کالاهای خانگی را نگه می دارند است اما متأسفانه به نظر می رسد گرد و غبار یک مقدار ناخوشایند است.
موزه باستان شناسی قونیه

مسجد سلیمیه

این مسجد بزرگ خمره ای که یکی از مناطق دیدنی قونیه است توسط سلطان سلیم دوم و بین سالهای 1566 و 1574 ساخته شده است، در جلو موزه مولانا واقع شده است. این مسجد اوج معماری عثمانی است. در اوایل شب به محوطه که بیایید، عکس هایی از مسجد و موزه مولانا را در پشت سر در هنگام غروب آسمان میبینید. در جاده اصلی از میدان، مجموعه ای از کافه ها و رستوران های در فضای باز است که یک محل عالی برای نشستن و تحسین نمای مینا و گنبد است زمانیکه که با قهوه یا چای آرام می شوید.

موقعیت: ملوانا کادسایی

مسجد سلیمیه

مسجد عزیزیه

مسجد عزیزیه در محدوده بازار شلوغ قونیه یکی از طرفداران معماری است. این نخستین بار توسط مشاور دربار مصطفی پاشا عثمانی در سال 1676 ساخته شد و پس از آتش سوزی در سال 1867 بازسازی شد. معماری مسجد به دلیل این بازسازی قرن نوزدهم، به شدت با الهام از باروک (رایج ترین مد روز در آن زمان)، با مینیاتوری دوقلو در سبک روکو و یک محراب داخلی نماز روکو است. این سبک تزئینی بسیار اروپایی تضادی جالب با طراحی مسجد سنتی می سازد.

مسجد عزیزیه

چتل هویوک

گرچه موارد زیادی برای دیدن وجود ندارد، تپه زیستی چتل هویوک یکی از مهمترین مراکز حفاری در جهان است. در اینجا، باستان شناسان بزرگترین مکان نوسنگی که تا کنون یافت شده است، را کشف کرده اند، که قدمت محل سکونت آن حدود 9000 سال پیش است. کاوش در حال انجام است، و اگر شما در تابستان بازدید می کنید، گاهی اوقات می توانید کار باستان شناسان را در آن مکان تماشا کنید. موزه کوچکی که در قسمت ورودی آن است، تاریخ حفاری و اهمیت مکان را توضیح می دهد. از این جا، ادامه شما را به مناطق حفاری دوقلو (محافظت شده در زیر پناهگاههای گنبدی) هدایت می کند، جایی که می توانید سطوح عمیق را با طرح های ساختمانی روشن، که تا کنون کشف شده است را ببینید.

چتل هویوک

سیلل

به عنوان یک دکمه زیبا، محل سکونت یونانیان سیلل سابق یک روستای کوچک که درحاشیه شهر و یک مقصد مورد علاقه روزانه برای مردم محلی قونیه است. دو کلیسای بیزانس در اینجا هستند: سنت هلن و Küçük Kilise، که هر دو به تازگی بازسازی شده اند. کلیسای سنت هلن دارای یک پوشش داخلی با نقاشی های رنگارنگ است، در حالی که Küçük Kilise کوچک، در تپه پشت روستا، در حال حاضر به عنوان یک موزه اختصاص داده شده و در زمان های دیگر کار می کند. خیابان های روستا با خانه های پر از درختان چوبی پر شده اند، در حالیکه صخره ها با ساختمان های غار باستانی سکنی گرفته اند.

سیلل

صحیبی آتا کولیسی

این مجموعه مذهبی شامل یک مسجد، خانه درویشان، توربو و حمام است و بین سال های 1258 تا 1283 ساخته شده است. دروازه بزرگ به زیبایی تزئین شده است، و در داخل مسجد یک محراب نماز با کاشی آبی با شکوه است. کلبه درویش، با کاشی آبی رنگ و آجر زیبای قرمز، به یک موزه با مجموعه ای جالب از آثار دینی تبدیل شده است. در راه خود را به مسجد از Sırçalı Medresi عبور می کنید. این دانشکده سابق دینی، که در سال 1242 ساخته شده است، نمونه هایی زیبا از نقاشی های کاشی در دیوارهای داخلی آن و یک دروازه زیبا و شیک است. این خانه ها مجموعه ای از سنگ قبرهای اسلامی و همچنین برخی از کوزه های هیتی است. بنابراین بازدید از این مکان که یکی از مناطق دیدنی قونیه است را به هیچ عنوان از دست ندهید.
صحیبی آتا کولیسی

مسجد قونیه

شهر مرکزی دارای بسیاری از نمونه های دیگر معماری مذهبی است. به طور خاص، مسجد (Yarn-Makers (İplikçi Camii را در علاءالدین کادسای از دست ندهید. تنها بقایای مسجد این مجموعه مذهبی،که در سال 1201 ساخته شده، در سمت شرق قلعه قدیمی در قونیه قرار گرفته است. این مکان در ابتدا توسط یک خانواده از تولید کنندگان نخ وقف شده است، از این رو به این نام است. میدان ساختمان دارای دو دیوار بیضی و گنبدی است و در دوازده ستون بزرگ "رد پای-فیل" با یک محراب نماز به صورت با شکوه با سنگ مرمر تزئین شده است. هر دو مولانا و پدرش سابقا در اینجا درس آموخته اند. برج مسجد در منطقه بازار نیز ارزش تماشا دارد. این ساختمان در سال 1658 ساخته شد، اما پس از فروپاشی در سال 1811 بازسازی شد. سقف مسجد هشت ضلعی توسط ده ستون پشتیبانی می شود و مجموعه ای از لباس های قرن 14 و 15 در داخل ساختمان قرار دارد.

مسجد قونیه

موزه Koyunoġlu

Ahmet Izzet Koyunoǧlu یکی از قدیمی ترین خانواده های قونیه ای، مجموعه ای عجیب و غریب از آثار هنری، اهداف قومی، اقلام زمین شناسی و چیزهای ساده را به شهر قونیه، زمانی که درگذشت، وقف کرد. موزه ای که به این امر در شهر اختصاص داده شده را باید به صورت اجمالی دید. این ساختمان گنجینه ای از نمایشگاه های پراکنده، عجیب و غریب و شگفت انگیز است که از نقاشی های نادر، نسخه های خطی و فرش هایی از طرح حیوانات و ساعت های پر شده است. برای هر کسی که کمی عجایب را دوست دارد، این یک همراهی عالی برای جاذبه های سنتی شهر است.
موزه Koyunoġlu

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید


   #مولانا #ترکیه #نمایشگاه #نقاشی #خانواده #دیوار #رستوران #آتش سوزی #شعر #صنایع دستی

محتوای خبر «معرفی جاذبه های گردشگری قونیه ترکیه | سفری برای همراهی با ملت عشق» را در سایت «همگردی» ببینید