تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 447
%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85%20%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%861.jpg
چرا نماز نماز جمعه و عیدین در زمان غیبت امام زمان (عجّل الله تعالی فی فرجه الشّریف) واجب نیست امّا در زمان حضور ایشان واجب می شود؟
از لحاظ فقهی نماز جمعه با حصول شرائط آن به دلیل آیه 9 سوره جمعه واجب است.«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِذا نُودِیَ لِلصَّلاةِ مِنْ یَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلى‏ ذِکْرِ اللَّهِ وَ ذَرُوا الْبَیْعَ ذلِکُمْ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ»؛«اى کسانى که ایمان آورده ‏اید، چون نداى نماز روز جمعه در دهند، به نماز بشتابید و داد و ستد را رها کنید. اگر دانا باشید، این کار برایتان بهتر است.»
هم چنین اخبار و روایات فراوانی دلالت بر وجوب آن دارد که به دو نمونه از آن ها اشاره می کنیم:
1. قال امیرالمؤمنین علیه السّلام:«... الْجُمُعَةُ وَاجِبَةٌ عَلَى کُلِّ مُؤْمِن...» [1]؛«نماز جمعه بر هر مؤمنی واجب است.»
2. قال الباقر علیه السّلام:«... صَلَاةٌ وَاحِدَةٌ فَرَضَهَا اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِی جَمَاعَةٍ وَ هِیَ الْجُمُعَة...» [2]؛«نمازجمعه نمازی است که خداوند آن را به جماعت واجب گردانیده است.»
امّا وجوب عینی آن مشروط به حضور امام معصوم (علیه السّلام) می باشد چرا که در بعضی از روایات شرط حضور امام را ذکر گردیده است.از آن جمله:
عن أَبِی جَعْفَرٍ الْبَاقِرِ ع قَالَ:«صَلَاةُ الْجُمُعَةِ فَرِیضَةٌ وَ الِاجْتِمَاعُ إِلَیْهَا فَرِیضَةٌ مَعَ الْإِمَام» [3]؛«نماز جمعه و اجتماع بر نماز جمعه با وجود امام واجب است.»
از جمع این دو دسته روایات و ادله، فقهای عظام نتیجه گرفته اند که نماز جمعه در زمان حضور امام علیه السّلام واجب و در غیبت امام با حصول شرایط دیگر مستحب است.
علاوه بر ادله فقهی گفته شده، حکمت های متعدّدی نیز برای وجوب نماز جمعه در زمان حضور امام زمان عجّل الله تعالی فی فرجه الشّریف وجود دارد. از جمله اینکه :
وجوب نماز جمعه و عیدین در زمان حضور امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشّریف، پشتیبانی عمیق و مؤثّراز دولت کریمه زمان حضور امام زمان(عج) می تواند باشد؛ چرا که با واجب بودن این نماز در عصر حضور، هر هفته میلیون ها مسلمان در نماز جمعه سراسر جهان حاضر می شوند و در چنین شرائطی وحدت و انسجامی وصف ناشدنی بر نفوس مسلمین جهان سایه خواهد داشت و وحشتی از این حضور در دل دشمنان اسلام افکنده خواهد شد.

پی نوشت :
[1] - وسائل الشیعة ج‏7، ص 297، باب 1، ح4
[2] - وسائل الشیعة ج‏7، ص 297، باب 1، ح1
[3] - وسائل الشیعة ج‏7، ص 297، باب 1، ح5
[4] - مجتبی کلباسی، یکصد پرسش و پاسخ درباره نماز، ستاد اقامه نماز، پاییز 80 ش، چاپ نهم، ج 2، ص 32
کتاب پرسش ها و پاسخ های نماز، سید حسن موسوی (مرکز تخصصی نماز)

   #نماز جمعه #امام زمان #اجتماع #ظهور امام زمان

محتوای خبر «چرا نماز جمعه و عیدین در زمان ظهور امام زمان (عج) واجب است؟» را در سایت «انوارطاها» ببینید