تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 440
خبرگزاری فارس: موگرینی: آمریکا هنوز در چارچوب برجام عمل می کند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه ای با شبکه خبری سی ان ان مدعی شد که آمریکا هنوز در چارچوب توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ عمل می کند.

به گزارش گروه مانیتورینگ بین الملل خبرگزاری فارس، «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه ای بامداد پنجشنبه مدعی شد که آمریکا هنوز در حال همکاری در چارچوب برجام است و از آن خارج نشده است.

وی در این مصاحبه با شبکه خبری «سی ان ان» که بخش عمده آن به اقدام اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اعلام قدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی اختصاص داشت در پاسخ به سوالی درباره اختلافات واشنگتن-بروکسل پیرامون توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵(برجام) گفت: «دیدگاه اروپا این است که هنگامی که ما توافقی در زمینه هسته ای داریم که کارآمد است -و این توافق الان دو سال است که کارآیی دارد و ۹ بار به تأیید آژانس رسیده است- نباید آن را به هم زد.»

موگرینی در ادامه با اشاره به تنش های کشورهای غربی و آمریکا بر سر آزمایش های موشکی و هسته ای کره شمالی بر ضرورت حفظ توافق هسته ای با ایران تأکید کرد.

وی گفت: «برای ما اروپایی ها، برجام یک مسئله امنیتی عمده است. اگر ما توانسته ایم جلوی حرکت ایران به سمت برنامه هسته ایی که صلح آمیز نیست را بگیریم این را بایستی حفظ کرد. این، ساده و صریح است و باعث می شود که اتحادیه اروپا و بقیه دنیا در درخواست از آمریکا برای پایبند ماندن به تعهدات خودشان در برجام متحد باشند.»

موگرینی در ادامه گفت: «و باید این را بگویم که تا حالا، شاهد آن هستیم که ایالات متحده هنوز در داخل چارچوب این توافق هسته ای عمل می کند. این موضوعی مثبت است و ما از آن استقبال می کنیم.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این مصاحبه همچنین گفت که اقدام دولت ترامپ در شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل باعث تضعیف نقش آمریکا برای پیشبرد مذاکرات سازش میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها می شود.

انتهای پیام/ M


عضویت در کانال تلگرامی بین الملل و سیاست خارجی فارس

   #سیاست خارجی #اتحادیه اروپا #توافق هسته ای #برجام #پایتخت #کره شمالی #اسرائیل #سی ان ان #رئیس جمهور #تلگرامی