تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 210
775755_177.jpg

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی در گفتگو با سی ان ان و در پاسخ به این پرسش که هم اکنون چشم انداز فرآیند (به اصطلاح) صلح را چگونه ارزیابی می کنید و آیا آمریکا هنوز هم می تواند در مقام میانجی گر ظاهر شود گفت: ما باید تلاش کنیم چشم انداز پیش روی راه حل دو کشور را زنده نگاه داریم و صادقانه بگویم اتحادیه اروپایی همچنان می کوشد از نابود شدن فرآیند (به اصطلاح) صلح خاورمیانه اجتناب شود. خطراتی که نابودی این فرآیند در پی دارد قابل پذیرش نیست. در درجه نخست، برای امنیت اسرائیل و نیز برای ادامه حیات فلسطینی ها و برای ثبات در منطقه. دامن زدن به قدیمی ترین درگیری در منطقه بسیار خطرناک است.

موگرینی اظهار داشت: اعلام رئیس جمهور آمریکا کار را برای این کشور سخت تر می کند و واشنگتن در ایفای نقش برای از سرگیری فرآیند (به اصطلاح) صلح با مشکل روبرو می شود. وی افزود: موضع ترامپ همچنین کشورهای عربی و فلسطینی ها را در موضع خیلی سختی قرار می دهد و همانگونه که از واکنش ها پیداست، انتقادها و مخالفت های بسیاری با این تصمیم اتفاق افتاده است. ما موضع خود را در این زمینه تغییر نخواهیم داد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به گفتگوهایی که پیش از اعلام تصمیم ترامپ با رکس تیلرسون ، وزیر امور خارجه آمریکا داشته گفت: از شنیدن این خبر شگفت زده نشدم. آنان از موضع ما در این زمینه و اختلاف نظرهایی که داریم آگاهند. آنچه خیلی نگران کننده است این است که ما داشتیم تلاش می کردیم فرآیند (به اصطلاح) صلح را از سر بگیریم. با فلسطینی ها ، با اسرائیلی ها و دیگران رایزنی کرده بودیم اما اکنون این اقدام می تواند ظرفیت آمریکا را برای ایفای نقش در این فرآیند تضعیف کند. این خطرناک است و برای خود آمریکا هم خطر دارد زیرا نقش بالقوه ی واشنگتن را در این درگیری و در منطقه کمرنگ می کند و خطر شعله ور شدن آتش اختلاف در منطقه را دامن می زند.

فدریکا موگرینی در واکنش به این تصمیم ترامپ خیلی صریح اعلام کرد: ما تبادل سازنده و صریحی داشتیم و این خیلی خوب است زیرا مجبور نیستیم اختلاف را لاپوشانی کنیم بویژه اگر دوست باشیم. هنوز هم امیدواریم آمریکا به ایفای نقش مهمی که دارد ادامه بدهد. اما با نگاهی خیلی ساده به واکنش ها بویژه در کشورهای عربی می توان دریافت این تصمیم از اعتبار آمریکا در قامت میانجی گری صادق کاسته است.

موگرینی افزود: مردم و نهادهای آمریکایی باید در زمینه تغییر موضع رئیس جمهورشان تلاش کنند. اتحادیه اروپایی در امور داخلی هیچ کشوری دخالت نمی کند. ما انتظار داریم شرکایمان به موضع مان احترام بگذارند همانگونه که ما به موضع آنان احترام می گذاریم. صادقانه بگویم رئیس جمهور آمریکا اشتباه کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که وزیر امور خارجه آلمان گفته است آمریکا دارد اروپا را به چشم رقیب می بیند و روابط اروپا با آمریکا هرگز همچون گذشته ادامه پیدا نخواهد کرد گفت: آمریکا و اروپا همواره دوست بوده اند و دوست باقی خواهند ماند. شاید بر سر برخی گزینه های سیاسی اختلاف های عمیقی داشته باشیم اما دوست و شریک هستیم و داریم بر سر مسائلی همچون سوریه و کره شمالی به خوبی همکاری می کنیم. اما در جاهایی هم اختلاف نظر داریم.

موگرینی همچنین در پاسخ به تلاش های دولت ترامپ ضد توافق هسته ای با ایران و خطرهایی که خروج از این توافق می تواند برای آمریکا به همراه داشته باشد گفت: دیدگاه اروپا این است، هنگامی که ما به توافقی دست پیدا کردیم که دارد به خوبی اجرا می شود و دو سال است آژانس بین المللی انرژی اتمی 9 بار بر اجرای درست آن مهر تایید زده است نباید در چیزی که دارد اجرا می شود اخلال ایجاد کنیم. بویژه در شرایطی که شاهد هستیم در بخش بسیار خطرناک دیگری از جهان، کره شمالی، دارد مشکل گسترش سلاح های هسته ای اتفاق می افتد. توافق هسته ای ایران برای ما مسئله امنیتی بسیار مهمی است.

وی افزود: اگر ایران از دستیابی به برنامه ی هسته ای غیرصلح آمیز بازداشته شود که در مورد توافق هسته ای این چنین است پس باید این توافق را حفظ کنیم. این پاسخی صریح و رک و راست است که اتحادیه اروپایی و همه ی دنیا را بر آن می دارد از دوستان آمریکایی خود بخواهیم به تعهداتی که در قبال توافق هسته ای با ایران دارند پایبند بمانند. تاکنون آمریکا دارد در چارچوب توافق گام می بردارد و ما از این اقدام مثبت استقبال می کنیم.

   #توافق هسته ای #رئیس جمهور #واشنگتن #سیاست خارجی #کشورهای عربی #صدا و سیما #کره شمالی #سوریه #اتحادیه اروپا #اسرائیل

محتوای خبر «موگرینی: تصمیم ترامپ، اعتبار آمریکا را در جایگاه میانجی گر تضعیف کرد» را در سایت «عصر ایران» ببینید