تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 218
دکتر فراهانی

دکتر محمد رضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با صدور پیامی ضمن گرامیداشت ۱۶آذرماه «روز دانشجو»، از همه مسؤولان فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی کشور خواست که فضا و بستر آزاداندیشی، خردورزی، تضارب آرا و گفتگو را در دانشگاه های علوم پزشکی فراهم کنند و ضمن احترام به همه عقاید و سلایق، به همه افکار و اندیشه ها امکان طرح و بروز و ظهور دهند.

گزارش مفدا، دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با صدور پیامی ضمن تبریک میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و با آرزوی پیروی جامعه دانشگاهـــــی از روش و منش پیامبر مهر و اخلاق، یاد و خاطره همه دانشجویان شهید را که برای حفظ استقلال، آزادی و سربلندی این مرز لاله خیز و پرگهر، خون خویش را نثار شجره طیبه انقلاب اسلامی کردند گرامی داشت و روز دانشجو را به خالقان این حماسه باشکوه و غرورآفرین و همه دانشجویان میهن اسلامی تبریک گفت.

به گزارش مفدا، متن پیام معاون وزیر بهداشت به شرح زیر است:

________________________________________

بسم الله الرحمن الرحیم

آذرماه با نام دانشجو عجین است و دانشجو با تفکر و تعقل، دانش و خرد، آزادگی و آرمانخواهی پیوند ناگسستنی دارد.

در اسناد تاریخی از دانشگاه جندی شاپور به عنوان اولین دانشگاه جهان یاد شده و پیدایش و تشکیل اولین دانشگاه در ایران را به ۱۷سده قبل و زمان ساسانیان نسبت داده اند؛ اما بی تردید تاریخ آموزش عالی در دوره نوین با تأسیس دارالفنون آغاز گردیده است و چرخ های آموزش عالی با تأسیس آن به چرخش درآمد. اگر چه امیرکبیر مبتکر و مؤسس دارالفنون هیچ گاه شاهد فارغ التحصیلی دانش آموختگان این مرکز علمی نشد، اما دانش آموختگان آن که عموماً از طبقه اشراف بودند، به تدریج به منتقدان حکومت و عقب ماندگی های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور مبدل شدند؛ به طوری که آنها در انقلاب مشروطه نقشی محوری ایفا کردند.

از زمان تأسیس دارالفنون تا انقلاب مشروطه و پس از آن در دیگر وقایع تاریخی کشورمان نظیر قیام پانزده خرداد، انقلاب ۱۳۵۷ و دفاع مقدس، همواره نقش دانشجویان، نقشی بی بدیل و تأثیرگذار بوده و بی تردید حماسه غرورآفرین ۱۶ آذر نیز که افتخار خلق آن متعلق به دانشجویان و جامعه دانشگاهی است، مصداق و مظهر بارز جنبش دانشجویی و یکی از رخدادهای تاثیرگذار تاریخ معاصر کشورمان است که خاطره درخشان آن هیچ گاه از ذهن و زبان ملت حق طلب و آزاده ایران پاک نخواهد شد.

شانزده آذر، جلوه ای روشن از مقاومت و ایستادگی دانشجوی آگاه و مسلمان در برابر سلطۀ خارجی و استبداد داخلی است. روز بزرگی که نقطۀ عطفی در تاریخ مبارزات سیاسی ملت آزادیخواه ایران شد.

در طول تاریخ پر فراز و نشیب کشورمان، دانشگاه و دانش آموختگانش همواره نقشی پیشرو و هادی در تحولات تعیین کننده کشور داشته و دانشگاه همواره محل طرح و نقد اندیشه بوده و سنت نقادی نشأت گرفته از ذات دانشگاه است. دانشجو از ابراز عقیده هراسی ندارد و می داند در هنگامه تضارب و آرای متفاوت است که خورشید حقیقت سر بر می آورد و در روشنای گفتگو و مداراست که نهال آزادی و آزادگی امکان رشد می یابد.

در فضای سیاسی– اجتماعی امروز نیز لازمه قرار گرفتن دانشجو در چنین جایگاهی و امکان ایفای چنین نقشی، بازکردن فضای نقد، گفتگو، مناظره و تمهید زمینه های مناسب برای نظریه پردازی است و این همه مقدور و میسر نخواهد بود مگر آن که صاحبان قدرت به استقلال دانشگاه احترام بگذارند کرامت دانشگاهیان را پاس داشته و به دانشجویان اعتماد کنند.

اینجانب از همه مسؤولان فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی کشور می خواهم که فضا و بستر آزاداندیشی، خردورزی، تضارب آرا و گفتگو را در دانشگاه های علوم پزشکی فراهم کنند و ضمن احترام به همه عقاید و سلایق، به همه افکار و اندیشه ها امکان طرح و بروز و ظهور دهند چراکه فضای علمی پویا و توأم با نشاط فرهنگی و سیاسی زمانی ایجاد خواهد شد که دانشگاهیان از هر قوم و نژاد، زبان و مذهب و با هر سلیقه سیاسی از حقوق مصرح در قانون اساسی به صورت برابر برخوردار بوده و به هیچ وجه احساس تبعیض ننمایند.

در خاتمه، یاد و خاطره همه دانشجویان شهید را که برای حفظ استقلال، آزادی و سربلندی این مرز لاله خیز و پرگهر، خون خویش را نثار شجره طیبه انقلاب اسلامی کردند گرامی داشته و روز دانشجو را به خالقان این حماسه باشکوه و غرورآفرین و همه دانشجویان میهن اسلامی تبریک می گویم.

به امید آن که خداوند به جامعه دانشگاهی ما توفیق پیروی از راه روشن آن راست قامتان جاودانه تاریخ و همه شهیدان راه استقلال و آزادی را عنایت فرماید.

ان شاالله ...

دکتر محمدرضا فراهانی

معاون فرهنگی و دانشجویی

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

۱۶آذرماه ۱۳۹۶

   #استقلال #انقلاب اسلامی #وزیر بهداشت #حکومت #قانون اساسی

محتوای خبر «همه مسؤولان فرهنگی فضا و بستر آزاداندیشی، خردورزی، تضارب آرا و گفتگو را در دانشگاه ها فراهم کنند» را در سایت «مفدا» ببینید