تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 148

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از "المیادین"؛ "سید حسن نصرالله" دبیرکل حزب الله لبنان طی سخنانی در واکنش به تصمیم "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن شهر "قدس" به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا از "تل آویو" به "قدس" تأکید کرد که این تصمیم "ترامپ" یک "وعده بالفور" جدید پس از گذشت صد سال از وعده بالفور اول و اهانت و تعدی به احساسات صدها میلیون مسلمان و مسیحی است.

سید حسن نصرالله گفت: "درک و فهم تهدید ها و خطرات این تصمیم رئیس جمهور آمریکا ایجاب می کند تا همگان احساس مسئولیت و اقدام کنند. اسرائیل و رؤسای آن به هیچ یک از قوانین، منشورها، توافقنامه های بین المللی و جامعه بین الملل احترام نمی گذارند. پس از گذشت چند روز دیگر، از زبان سران بعضی از کشورهای عربی خواهیم شنید که از خطرات و تهدید های این تصمیم ترامپ در مورد قدس می کاهند."

دبیرکل حزب الله لبنان تأکید کرد که موضع آمریکا تاکنون، مانعی در مقابل سیطره کامل اسرائیل بر "قدس" بود که خطر و تهدید تصمیم اخیر ترامپ از اینجا مشخص می شود و با این اقدام او، این مانع از مقابل رژیم صهیونیستی برطرف شد.

سید حسن نصرالله با سوال در مورد سرنوشت فلسطینیان ساکن قدس اشغالی و دارایی های آنها هشدار داد که در مرحله پیش رو شاهد پدیده شهرک سازی گسترده، سریع و بدون مانع اسرائیل در قدس و کرانه باختری خواهیم بود.

سید مقاومت هشدار داد که سرنوشت مقدسات اسلامی و مسیحی در قدس، به شدت در معرض خطر قرار دارد و خطر بزرگتر، مسجدالاقصی را تهدید می کند و به موجب این موضع آمریکا، این مقدسات به مالکیت اسرائیل در می آید.

در همین راستا، سید نصرالله تأکید کرد که "قدس" قلب فلسطین و محور آن است و تصمیم ترامپ، به مفهوم پایان مسئله فلسطین در نظر آمریکاست.

دبیرکل حزب الله لبنان هشدار داد که پس از جزئت آمریکا بر اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، نوبت به جولان اشغالی، مزارع شعبا و کرانه باختری می رسد و سکوت در مقابل این تصمیم ترامپ، تهدیدها و خطرهای بزرگی را در پی دارد که مهمترین آن این است که آمریکا هر چیزی در دنیای اسلامی و عربی را برای خود مباح می داند.

شما که دم از جامعه بین الملل می زنید پس چرا در برابر این همه اعتراضات و احساسات مسلمانان ساکت مانده اید؟! میلیون ها مسلمان و مسیحی امروز احساس می کنند که با یک امضایی که در پای یک کاغذ انداخته شد به آنها توهین شده است. آمریکا فقط می خواهد همه به او احترام بگذارد و هر زمان که خواست با هر بهانه ای هر پیمانی را زیر پا بگذارد. هر کس که در کاخ سفید ریاست می کند به قانون جنگل پایبند است و می خواهد خود را به تمام دنیا تحمیل کند.

وی تصریح کرد: "بیشتر کشورها در جهان از جمله کشورهای عربی و اسلامی در ظاهر تصمیم ترامپ در مورد قدس را رد می کنند، ولی ترامپ به هیچکس احترام نمی گذارد و جامعه بین الملل را قابل احترام نمی داند. آنچه دیروز شاهد آن بودیم، اهانت به دنیا، به خاطر اسرائیل بود. دنیا محکوم تمایلات مردی شده است که در کاخ سفید سکنی دارد."

نصرالله در ادامه افزود: "اولویت آمریکا در منطقه رژیم صهیونیستی و منافع آن است. ما شاهد تجاوز آشکار آمریکا به قدس، اهالی، مقدسات، هویت و تمدن آن هستیم. ما مقابل استکبار و ظلم تاریخی بزرگ علیه مقدسات، امت اسلامی قرار داریم. ما امروز وظیفه داریم و باید مسئولیت خود در مقابله با این ظلم را بپذیریم."

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: مردم فلسطین در خط مقدم دفاع از قدس و مسئله فلسطین قرار دارند. کشورهای عربی و اسلامی باید سفرای آمریکا را فرا بخوانند وبه طور رسمی مراتب اعتراض خود را نسبت به این تصمیم ترامپ به آنها ابلاغ کنند. تمام تماس های علنی و مخفیانه با اسرائیل و نیز روابط دیپلماتیک و اقدامات برخی کشورها برای عادی سازی روابط با آن باید متوقف شود و فلسطین در بیانیه ای اعلام کند که عملیات صلح به طور کامل پایان یافته است. هرگونه اقدام برای عادی سازی روابط، خیانت به قدس است."

سید حسن نصرالله تأکید کرد که کشورهای عربی و اسلامی باید بیانیه ای صادر و اعلام کنند که "قدس" پایتخت ابدی فلسطین و غیرقابل مذاکره است و خواستار انتفاضه جدید مردم فلسطین، تشدید فعالیت های مقاومت و تسلیح همه جانبه آن از سوی کشورهای عربی و اسلامی شد.

دبیرکل حزب الله لبنان در پایان از مردم لبنان دعوت کرد تا در اعتراض به تصمیم ترامپ و محکومیت آن و نیز اعلام همبستگی با مردم فلسطین، در راهپیمایی بزرگ مردمی تحت عنوان "دفاع از قدس" شرکت کنند و افزود: "ما امتی هستیم که می تواند تهدیدها را به فرصت تبدیل کند و شرایط را به گونه ای تغییر دهیم که پیروزی از آن ما باشد. این نیازمند اراده است و شرافتمندان دنیا می توانند آنچه ترامپ بدان اقدام کرده است را به بزرگترین فرصت برای تحقق منافع امت اسلامی تبدیل کنند."

پایان پیام/478
ضمیمه :

   #اسرائیل #لبنان #کشورهای عربی #حزب الله #پایتخت #هشدار #رئیس جمهور #کاخ سفید

محتوای خبر «سید حسن نصرالله: تصمیم ترامپ، یک وعده بالفور جدید و توهین به بیش از یک میلیارد مسلمان و مسیحی است» را در سایت «شبستان» ببینید