تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 392
عنوان دبیر کل انجمن چشم پزشکی ایران از شایع ترین بیماری های چشمی که ایرانی ها به آن مبتلا می شوند، خبر داد.

محمود جباروند دبیر کل و رئیس هیئت مدیره انجمن چشم پزشکی ایران در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بیان اینکه شایع ترین بیماری های چشمی ایرانی ها مشابه سایر کشورهای دنیاست، گفت: عیوب انکساری در ردیف اول شایع ترین بیماری های چشمی ایرانیان قرار دارد و پس از آن کاتاراکت یا آب مروارید و بیماری های چشمی ناشی از دیابت در جایگاه های بعدی قرار دارد.

وی ادامه داد: بیماری های پلک چشم و مجاری اشکی، انحراف چشم و گلوکوم یا آب سیاه دیگر بیماری های شایع چشمی در کشور محسوب می شود.

علل ابتلا به بیماری های چشمی

دبیر کل انجمن چشم پزشکی ایران در پاسخ به این سوال که به نظر می رسد گلوکوم(آب سیاه) و کاتاراکت (آب مروارید) نسبت به گذشته شیوع بیشتری پیدا کرده است، عنوان کرد: ما از نظر آماری در شیوع گلوکوم و کاتاراکت تفاوتی با سایر دنیا نداریم، اما به دلیل افزایش دسترسی مردم به خدمات چشم پزشکی و آگاهی رسانی بیشتر تشخیص این بیماری ها بیش از گذشته شده و به نظر می رسد که شیوع آن افزایش پیدا کرده است، اما اینطور نیست.

وی به نقش ارث و برخی عوامل در بروز بیماری های چشمی اشاره کرد و گفت: ژنتیک به خصوص در بیماری آب مروارید، رژیم غذایی ناسالم مصرف سیگار و الکل در بروز بیماری های چشمی تاثیر زیادی دارد.

وقتی قندخون قدرت بینایی را نشانه می رود

دبیر کل انجمن چشم پزشکی ایران با اشاره به تاثیر دیابت در بیماری های شبکیه چشم و تاثیر آن بر بینایی افراد تصریح کرد: اگر بیماران دیابتی قند خون خود را کنترل کنند هرگز به بیماری های چشمی ناشی از دیابت مبتلا نمی شوند، در افراد دیابتی که قند خون را کنترل نمی کنند افزایش قند بر روی شبکیه چشم تاثیر منفی می گذارد و در نهایت منجر به خونریزی چشمی و کاهش دید در افراد می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد.

   #سیگار

محتوای خبر «شایع ترین بیماری چشمی ایرانی ها کدام است؟» را در سایت «نسیم» ببینید