تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 325
فارس : یکی از دیپلمات های کارکشته آمریکایی که برای پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص تصمیم ترامپ در خصوص قدس به میان خبرنگاران آمده بود، حاضر نشد بگوید که قدس از نظر واشنگتن در اسرائیل قرار دارد یا فلسطین.

«دیوید سترفیلد» از دیپلمات های ارشد وزارت خارجه آمریکا که اکثر دوران خدمتی ۳۷ ساله خود را در خاورمیانه سپری کرده، امشب برای پاسخ به سوالات خبرنگاران به سالن کنفرانس خبری این وزارتخانه آمد؛ وظیفه سترفیلد، پاسخ به سوالاتی بود که در پی اعلام قدس شریف به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی «دونالد ترامپ» برای خبرنگاران ایجاد شده بود.

ابتدا خبرنگار آسوشیتدپرس پرسید: «در حال حاضر، از نظر واشنگتن، پایتخت اسرائیل کجاست؟»

سترفیلد پاسخ داد: «همانطور که رئیس جمهور ترامپ دیشب گفت، اورشلیم پایتخت اسرائیل است.»

ترامپ دیشب گفت که از نظرش، قدس پایتخت اسرائیل است ولی با تبعیت از روندی که از سال ۱۹۹۵ آغاز شده، باز هم انتقال سفارت را ۶ ماه به تعویق انداخت.

خبرنگار دیگری پرسید که این کار ترامپ چه سودی برای منافع ملی آمریکایی ها دارد؟

دیوید سترفلید پاسخ داد: «رئیس جمهور این کار را برای کمک به پیش برد روند صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها انجام داد.»

خبرنگار آسوشیتدپرس پرسید: «چند ماه قبل که رئیس جمهور به دیوار غربی رفت و دعا کرد، در کدام کشور بود؟»

علت طرح این سوال آن است که برخی کشورها همچون روسیه، قدس را به دو بخش غربی و شرقی تقسیم کرده اند و بخش غربی را به عنوان پایتخت اسرائیل قبول دارند؛ ترامپ اما دیشب تفاوتی بین این دو بخش قائل نشد و گفت «قدس پایتخت اسرائیل است.»

سترفیلد هم از پاسخ به این سوال سفره رفت و حاضر نشد بگوید که آیا ترامپ در هنگام دعا در دیوار ندبه که با نام دیوار غربی هم شناخته می شود، در اسرائیل بوده یا فلسطین.

   #اسرائیل #پایتخت #دیوار #رئیس جمهور #آسوشیتدپرس #واشنگتن #خاورمیانه #جنجالی

محتوای خبر «واکنش جالب دیپلمات آمریکایی به اقدام جنجالی ترامپ» را در سایت «دنیای اقتصاد» ببینید