تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 210
عقیق:حجت الاسلام حسین فلاح زاده، شامگاه پانزدهم آذرماه، در جشن میلاد حضرت رسول (ص) و امام صادق (ع)، در مسجد کوثر شهرستان ابرکوه با بیان اینکه در احادیث و روایات بر انجام صله رحم بسیار تاکید شده است، اظهار داشت: صله رحم به معنای ارتباط است یعنی که در ارتباط با اقوام و ارحام همچون بیگانگان نباشید. اگر ارتباط وجود دارد آن را ادامه دهید و اگر ارتباط نیست، برقرار کنید.

استاد حوزه با اشاره به اینکه لازمه صله رحم ارتباط چهره به چهره نیست، گفت: صله رحم را ولو با یک تلفن، احترام و احوالپرسی و یا به اندازه دادن جرعه ای آب به بستگان، به جا آورد.

وی ادامه داد: انسان همانند نقطه پرگاری است که صله رحم را از اولین حلقه که خانواده است، شروع می کند و سپس به حلقه های بعدی ارحام (اقوام)، همسایه ها، همشهریان (اهل بلد)، هم کیشان (مؤمنان و پیروان مکتب اهل بیت(ع)، مسلمانان، هم نوعان (انسان ها)، دشمنان (مرز خودی و غیرخودی) می رسد.

حجت الاسلام فلاح زاده تصریح کرد: نکته مهم در آموزه های دینی و مسائل شرعی این است که کسی که مسائل ریز را موردتوجه قرار می دهد، در مباحث کلان بیشتر دقت می کند. رعایت همین مسائل جزئی و ابتدایی در دین، از اختلاس های بزرگ و میلیاردی در بیت المال جلوگیری می کند.

استاد حوزه با بیان اینکه یکی از مواردی که صله رحم مورد تأکید و اهمیت قرارگرفته است، حفظ کانون خانواده و ارتباط با والدین و دیگران است، گفت: در اسلام همچنان که به حفظ وحدت، جلوگیری از تفرقه و رفع اختلاف، تأکید شده است، احکام و دستورات زیادی هم برای آن بیان شده است.

وی ضمن اشاره به تفاوت ارحام و اقوام، اذعان کرد: ارحام همان طبقات ارث هستند که شامل طبقه اول پدر، مادر و فرزندان، طبقه دوم خواهران و برادران، طبقه سوم عمو، دائی، خاله و عمه ها می شود.

حجت الاسلام فلاح زاده مورد محبت خدا قرار گرفتن، افزایش و توسعه رزق، طولانی شدن عمر و وارد بهشت شدن را از فواید به جا آوردن صله رحم دانست و گفت: از اختلافات، دعواها، نزاع ها و کدورت های دیگران بگذرید و افراد را ببخشید تا خداوند از لغزش ها و گناهان شما بگذرد.

منبع:حوزه

   #خانواده #بیت المال

محتوای خبر «آثار فردی و اجتماعی صله ارحام» را در سایت «عقیق» ببینید