تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 244
بازار سرپوشیده جهرم؛ خواهر دوقلوی بازار وکیل شیراز

اگر برای سفر به استان فارس شهرستان جهرم را انتخاب کرده اید حتما به بازار سر پوشیده آن سر بزنید، این بازار یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی دوران زندیه و قاجاریه در استان فارس است.

مقاله مرتبط:

جهرم یکی از شهرهای قدیمی استان فارس است که در ۱۷۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار گرفته است. بازار سرپوشیده جهرم که از خیابان جدیدالاحداث منوچهری شروع، و به محله زیرکنار ملاجواد ختم می شود، از جمله بازارهای صلیبی است، که یک چهارسوق در وسط آن قرار دارد. این بازار تاریخی به دست حاج محمد حسین خان جهرمی، حاکم جهرم (زادهٔ ۱۲۵۶ هجری) ساخته شده است.

این بازار از برجسته ترین آثار دوران زندیه است که طاق مرتفع آن از نمونه های بی نظیر طاق زنی محسوب می شود. این بازار از جمله آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی است. به دلیل شباهت خیلی زیاد این بازار به بازار وکیل شیراز از آن به عنوان خواهر دوقلوی بازار وکیل یاد می کنند. به دلیل عرض کم آن شباهت زیادی به بازار قیصریه لار پیدا کرده است.

بازار جهرم

گنبد چهارسوق بازار جهرم به صورت نیم کره، با ارتفاع نسبتاً زیادی بنا شده و بر رأس آن بادگیر زیبایی نشسته است. گنبد با دقت طراحی و اجرا شده، به طوری که با وجود زلزله های شدید جهرم، کوچک ترین خللی در ارکان آن پدید نیامده است. این بازار دو طبقه است و در بخش زیرین گنبد و دورتا دور آن، کتیبه کاشی نصب شده است.

این بازار کاملا متناسب با منطقه گرمسیری جهرم ساخته شده است. دیوارهای ضخیم و گنبدی شکل و پنجره های باریک وبلند از جمله عواملی هستند که بازار جهرم را برای تابستان خنک نگه می دارد.

بازار مسگرهای جهرم

این بنا دارای چندین کاروانسرا، مسجد و حمام متصل به خود است. مهم ترین کاروان سراهای جهرم در جنب بازار واقع شده اند و از نظر کیفیت کم کم به مخروبه تبدیل شده اند. در بازار جهرم بیشتر حجره ها متعلق به پارچه فروشان است. مغازه ها در این بازار معمولا از دوقسمت تشکیل شده اند؛ قسمتی برای فروش کالا و اجناس و قسمت دیگر برای انبار و کارگاه های تولیدی. به این دلیل سطح مغازه ها بالاتر از زمین است که در هنگام بارندگی آب به حجره ها نفوذ نکند.

بازار سر پوشیده جهرم

قسمت اصلی بازار که قدیمی ترین قسمت آن است، دارای چهاردرب ورودی است و سقف آن گنبدی شکل و دکان های آن در سطح بالاتری از سطح بازار قرار گرفته اند. نور این بازار از طریق دریچه های تعبیه شده در بالای حجره ها تامین می شود.

بازار جهرم

تمام قسمت های بازار با چهار جهت اصلی شمال، جنوب، غرب و شرق ارتباط دارند و مسگرها و آهنگران در قسمت شرق این بازار مشغول به کاراند، البته گفته شده این قسمت از بازار در گذشته دارای سقف نبوده است.

بازار زندیه جهرم

   #جهرم #استان فارس #شیراز #کاروان #زلزله

محتوای خبر «بازار سرپوشیده جهرم؛ خواهر دوقلوی بازار وکیل شیراز» را در سایت «کجارو» ببینید