تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 641
انجمن سینمای دفاع مقدس در سال های گذشته یکی از مهم ترین و تأثیرگذار ترین محافل سینمایی برای تولید آثار سینمایی حوزه دفاع مقدس بوده است... 383007_763.jpg
محمدصادق عابدینی

انجمن سینمای دفاع مقدس در سال های گذشته یکی از مهم ترین و تأثیرگذار ترین محافل سینمایی برای تولید آثار سینمایی حوزه دفاع مقدس بوده است؛ انجمنی که تا به حال فراز و فرودهای زیادی داشته ولی همچنان نام و برندش، در سینمای ایران شاخص است. «جوان» در گفت وگو با ناصر شفق، بنیانگذار انجمن سینمای دفاع مقدس، نگاهی به فعالیت های این انجمن دارد.

انجمن از چه سالی شروع به فعالیت کرد؟
انجمن سینمای دفاع مقدس در سال 1369 بنیان گذاشته شد و هدف آن ایجاد یک تشکل برای فیلمسازان سینمای دفاع مقدس بود که به یکی از دوست داشتنی ترین و مهم ترین برهه های تاریخ کشور می پرداخت و تلاش داشت تا آن دوران پر هیاهو و پر هیجان هشت ساله را با نشان دادن پایمردی و پایداری این ملت به تصویر بکشد.

شما بنیانگذار انجمن هستید، به غیر از شما چه کسانی در هیئت مؤسس انجمن سینمای دفاع مقدس حضور داشتند؟
در کنار بنده حقیر، افرادی مانند زنده یاد شهید جانباز حبیب الله کاسه ساز، امیر لطفیان، سردار علیرضا مزینانی، سردار مجید رجبی معمار، مهندس سید حسن خامنه ای، حجت الاسلام علی اصغر سعادتی، دکتر نورالدین حجازی، دکتر محمد حاتمی و سردار محمدباقر ذوالقدر که زحمت بسیاری هم برای تأسیس انجمن متحمل شدند، حضور داشتند. انجمن سینمای دفاع مقدس یک انجمن مردم نهاد بود که متعلق به هیچ جای خاصی نبود. در اساسنامه اش هم ذکر کردیم که هر کسی در هر کجای جهان، چه مسلمان و چه غیر مسلمان با هر آیینی و مذهبی که در مقابل ظلم بایستد و مظلومی را یاری کند می تواند عضو انجمن شود.

در چه سالی بود که انجمن به انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس تغییر نام داد؟
سال 1374 بود که با اعضای انجمن سینمای دفاع مقدس، خدمت مقام معظم رهبری رفتیم و با ایشان دیدار داشتیم. در این دیدار حضرت آقا از فعالیت های انجمن تقدیر کردند و گفتند انجمن باعث و بانی کاری های خیر بسیار خوبی بوده و ان شاءالله کارهای مربوط به انقلاب اسلامی هم به این انجمن سپرده شود. در همان جلسه بود که معظم له گفتند نام انجمن به انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس تغییر پیدا کند و نامگذاری انجمن از سوی ایشان صورت گرفت. ما هم اطاعت کردیم و نام و مأموریت جدید را به تبعیت از سخنان ایشان انتخاب کردیم. جالب است بدانید هنوز هم مهر و سربرگ های انجمن سینمای دفاع مقدس در اختیار من است.

به نظر می رسد توجه مقام معظم رهبری، مسئولیت انجمن را سنگین تر از قبل کرده باشد!
بله، به نظرم اکنون نیز باید انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، مرکزی برای تربیت نسلی جوان از هنرمندان باشد که به سرنوشت انسان و حقیقت توجه داشته باشند. باید انجمن محلی باشد برای شنیده شدن صدای مظلومیت جانبازان سرافراز دفاع مقدس که سال هاست به زینت المجالس تبدیل شده اند. انجمنی که نامش به انتخاب مقام معظم رهبری متبرک شده، باید قوی تر از گذشته فعال شود و فرصتی باشد برای بلند پروازی سینمای انقلاب و دفاع مقدس چه در تولیدات سینمایی و چه تولیدات مستند.

به نظرتان اکنون اولویت های پیش روی انجمن چه چیزهایی باید باشد؟
بگذارید اکنون که در هفته بسیج هستیم، از زحمات سردار غیب پرور که انصافاً انسانی خدوم و فعال هستند تشکر کنم و آرزو کنم که در سامان دادن به فعالیت های فرهنگی بسیج با قدرت عمل کنند. همچنین از هاشم میرزاخانی، مدیر عامل انجمن که تلاش های خوبی انجام داده و برای انجمن دوست داشتنی سینمای انقلاب و دفاع مقدس زحمت کشیده است، تقدیر می کنم، اما درباره اولویت انجمن، به نظرم امروز باید انجمن در کنار پرداختن به موضوع انقلاب و دفاع مقدس باید پرچمدار مبارزه با رباخواری باشد. ربا که مانند عروسی هزار چهره دارد سیستم اقتصادی ما را از بین می برد و معیشت مردم را در چنگال خون آشام خود گرفته است. به نظرم باید نام انجمن را به انجمن سینمای انقلاب، دفاع مقدس و مبارزه با رباخواری تغییر داد تا با این پدیده زشت که ناشی از نادیده گرفتن نص صریح قرآن کریم است، مبارزه فرهنگی کرد.

   #دفاع مقدس #مقام معظم رهبری #هفته بسیج #معیشت مردم #هنرمندان #قرآن #خون آشام #رهبر انقلاب #انقلاب اسلامی

محتوای خبر «انجمنی که نامش را رهبر انقلاب انتخاب کرده باید پرچمدار مبارزه فرهنگی با ربا باشد...» را در سایت «جوان آنلاین» ببینید