خرید کتاب سکه طلاایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:
خبرگزاری فارس: برجام به هیچ‌وجه قابل‌ مذاکره نیست

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی جمعه شب در تماس تلفنی "امانوئل مکرون" با وی، به اعلام رئیس جمهور فرانسه برای دیدار رسمی از تهران در سال آینده میلادی اشاره کرد و اظهار داشت: ایران و فرانسه می توانند گام بلندتری برای استحکام روابط در عرصه های موردعلاقه بردارند.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به تصمیمات احتمالی واشنگتن و تأکید رئیس جمهور فرانسه بر حمایت قاطع اتحادیه اروپا و پاریس از برجام و ضرورت اجرای مفاد آن از سوی همه طرف ها ، گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی تنها مرجع اعلام پایبندی ایران بر تعهداتش در برجام است و مخلوط کردن تعهدات چندجانبه و بین المللی با اختلافات داخلی آمریکا می تواند برای اعتماد جهان بسیار خطرناک باشد.

روحانی با بیان اینکه هر اقدام رئیس جمهور آمریکا علیه برجام ضربه به قراردادی چندجانبه است ، تأکید کرد: برجام به هیچ وجه قابل مذاکره نیست و همه طرف ها باید به تعهداتشان در قبال آن پایبند باشند و نباید اجازه داد رئیس جمهور آمریکا و یا کنگره این کشور دست به اقدامات نادرستی علیه برجام بزنند.

رئیس جمهور اظهار داشت: متأسفانه دولتی در آمریکا حاکم است که نمی خواهد نه تنها نسبت به برجام بلکه در قبال برخی دیگر از تعهدات و مقررات بین المللی پایبند باشد و این شیوه لطمه جدی به اصل میز مذاکره در عرصه جهانی وارد می کند.

روحانی با بیان اینکه ایران به تعهدات خود نسبت به برجام پایبند است و به همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه می دهد، گفت: برجام پایه و اساس اعتماد میان ایران و کشورهای 1+5 است و استحکام این توافق ، پایه اصلی برای گفت وگو و مذاکره راجع به مسائل دیگر با اتحادیه اروپا است.

رئیس جمهور تأکید کرد: اتحادیه اروپا و ایران باید با همکاری یکدیگر در برابر اقدامات مخرب و نادرست نسبت به برجام ایستادگی کنند.

رئیس جمهور فرانسه نیز در این گفت وگوی تلفنی تأکید کرد که پاریس مصمم است روابط خود را با تهران در همه عرصه ها گسترش دهد .

امانوئل مکرون به تلاش های آمریکا علیه برجام اشاره کرد و گفت: اتحادیه اروپا و فرانسه قاطعانه از برجام دفاع می کنند و به اجرای کامل آن متعهد هستند و از ایران نیز می خواهیم به رغم تلاش های واشنگتن ، به همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داده و به تعهداتش در برجام پایبند بماند.

وی با بیان اینکه در سال آینده میلادی از جمهوری اسلامی ایران در قالب هیأتی عالی رتبه دیداری رسمی خواهد داشت، گفت: دامنه گسترده ای از موضوعات دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی وجود دارد که مایلم در آن سفر با مقام های ایرانی راجع به آنها گفت وگو و تبادل نظر کنم.

رئیس جمهور فرانسه سیاست های کاخ سفید در قبال برجام را ناشی از اختلافات داخلی واشنگتن برشمرد و بار دیگر از واشنگتن خواست به تعهداتش پایبند بماند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه: betanews.ir/n/972854

خبر فوق مربوط به رسانه هشدار نیوز می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم