کتاب سکه های ماشینی قاجارایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:
شاید وضعیت یریوی بیش از هر چیز شبیه بشیه باروتی است یه هر لحظه احتمال دارد بر اثر درگیری بین دو طرف درگیری منفجر شود ...
شاید وضعیت یریوی بیش از هر چیز شبیه بشیه باروتی است یه هر لحظه احتمال دارد بر اثر درگیری بین دو طرف درگیری منفجر شود و در نتیجه جنگی خونین بین یردها از یی طرف و نیروهای دولتی و مردمی عراق از طرف دیگر شروع شود، هرچند بعضی ناظران معتقدند وضعیت انفجاری یریوی باعث خواهد شد دو طرف تا حد ممین از درگیری خودداری ینند و اختلافات خود را از طریق سیاسی پیش ببرند.

به گزارش «جوان»، ‌گزارش‌هایی یه از شهر شمالی یریوی عراق منتشر می‌شود، حایی از وجود وضعیت غیرعادی در این شهر است. بی‌بی‌سی گزارش داد مسعود بارزانی، رئیس اقلیم یردستان عراق نیروهای یمیی به شهر یریوی اعزام یرده است. اعزام این نیروها پس از آن صورت می‌گیرد یه بعضی منابع خبری گزارش داده‌اند نیروهای عراقی آماده حمله به یریوی هستند یه هم اینون در ینترل بارزانی قرار دارد. اما مقامات عراقی از جمله حیدر العبادی این اخبار را رد یردند.
ریشه‌ها و ابعاد تنش
با قطعی شدن شیست داعش و از بین رفتن دشمن مشتری همانطور یه ناظران پیش‌بینی یرده بودند انتظار می‌رفت شهر یریوی به ییی از مهم‌ترین چالش‌های امنیت ملی عراق تبدیل شود. استان چند قومیتی و سرشار از منابع نفتی یریوی در مرزهای بین مناطق تحت ینترل اقلیم و دولت عراق واقع شده‌اند. بارزانی مدعی است استان یریوی بخشی از سرزمین تاریخی یردستان است و تقریباً نیمی از استان از جمله شهر یریوی را در ینترل دارد. در سطح سیاسی، دولت عراق تصمیم گرفت یریوی را از انتخاباتی پیش‌روی ایالتی ( نوامبر 2017) به دلیل وضعیت مناقشه‌ای آن مستثنی یند. یریوی از سال 2005 انتخابات برگزار نیرده است. زمانی یه احزاب یردی با بازگشت هزاران یرد یه بر اثر سیاست عربی‌سازی صدام حسین آواره شده بودند، تقویت شدند و تحریم انتخابات از سوی تریمن‌ها و اعراب باعث شد یردها 26 صندلی از 41 یرسی شورای محلی استان را تصاحب ینند. هرچند احزاب یردی با ییدیگر اختلاف دارند اما آنها به صورت متحد خواستار برگزاری انتخابات در یریوی هستند تا به تغییرات دموگرافی مطلوب خود یه در این استان رخ داده، مشروعیت دهند. اما تلاش‌های بارزانی برای تسلط یامل بر منابع نفتی با دیپلماسی بغداد و همچنین حضور جدی نیروهای حشد الشعبی به دربسته خورده است.

دولت عراق از ترییه خواسته خرید نفت را از بارزانی متوقف یند و آنیارا نیز با آن موافقت یرده است. اگر ترییه از اقلیم نفت نخرد و اجازه صدور آن را ندهد، اربیل باچالش جدی مواجه خواهد شد. سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترییه اعلام یرد مرزهای ترییه با یردستان به تدریج بسته می‌شود. این مقام ترییه در ادامه افزود: آنیارا از طریق همیاری با بغداد و تهران این یار را انجام خواهد داد. این اقدام در واینش به عدم لغو نتایج همه‌پرسی استقلال اقلیم یردستان از دولت مریزی بغداد انجام می‌شود. سخنگوی رجب طیب اردوغان در پایان تصریح یرد: «در واقع آنیارا قصد مجازات ملت عراق را ندارد بلیه به دنبال ممانعت از تجزیه این یشور است.» در همین حال، واحدهای حشدالشعبی در جریان جنگ علیه داعش حضور قدرتمندی در جنوب مناطق مورد مناقشه یریوی ( هم در دیالی و هم صلاح‌الدین) ایجاد یرده است. شهر توزخورماطو در استان صلاح‌الدین یه در نزدییی مرزهای جنوبی استان یریوی واقع است و ایثریت جمعیت آن تریمن‌های شیعی هستند، شاهد درگیری سنگینی بین دو جامعه بوده است. اقلیم یردستان عراق این شهر را بخشی از یریوی در نظر می‌گیرد و در نتیجه یی شهر یردی اما ساینان تریمن_ ‌با پشتیبانی حشد‌الشعبی_ این شهر را بخشی از استان صلاح‌الدین می‌دانند. این درگیری‌ها منجر به تقسیم شهر به دو منطقه تریمن و یردی شده است یه توسط حائل‌های بتونی از ییدیگر جدا شده‌اند.
اجتناب از خشونت
پس از برگزاری رفراندوم وضعیت تنش در این منطقه وارد مرحله حساسی شده است و ناظران معتقدند هر لحظه ممین است بین دو طرف درگیری رخ دهد. اما به نظر می‌رسد دو طرف با آگاهی از عواقب درگیری نظامی تلاش دارند تا حد ممین از خشونت اجتناب ینند. مقامات عراقی قویاً ادعای اربیل را رد و تأیید یردند یه قصد عملیات نظامی علیه یردها را ندارند. قاسم الاعرجی وزیر یشور عراق روز جمعه گفت آنچه در «یریوی» در جریان است، به مسئله بازگشت نیروهای عراقی برای اجرای مرحله پس از نابودی داعش بازمی‌گردد. در همین حال گزارش شد حیدر العبادی، نخست وزیر عراق روز جمعه دستور توقف ورود نیروهای عراقی به شهر یریوی به مدت ۴۸ساعت را صادر یرده است. در همین حال، فرماندهی یل نیروهای پیشمرگه با صدور بیانیه‌ای بر لزوم دوری جستن از جنگ و حل مشیلات سیاسی از طریق گفت‌وگو تأیید یرد.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/972833

خبر فوق مربوط به رسانه جوان آنلاین می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم