خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
خبرگزاری فارس: کاهش شیب قاچاق دارو از ایران به خارج از کشور/ یارانه به داروهای صادراتی تعلق نمی‌گیرد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اینکه بخش اعظم دارو در داخل کشور تولید می‌شود، گفت: بازار دارویی ایران برای شرکت‌های دارویی از جذابیت لازم برخوردار است.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، محمدنعیم امینی فرد، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درخصوص شرایط صادرات دارویی در کشور، گفت: بازار دارویی کشور از جذابیت قابل قبولی برای شرکت های دارویی برخوردار است، در سفر اخیر وزیر بهداشت به پاکستان وزیر بهداشت عمان به دنبال ایجاد سرمایه گذاری های مشترک و واردات دارو از ایران بود.

نماینده مردم ایرانشهر درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه شرکت هایی دارویی به دلیل وجود مزیت های نسبی در بازار دارویی ایران عملا سطح تولید دارو و افق بازاریابی دارویی خود را خیلی گسترش ندادند، افزود: اگر مشوق های لازم مدنظر قرار گیرد و یا این که بازار گسترده تری مورد توجه قرار گرفته و با توجه به توانایی های فنی و تکنولوژی در کشور اقدام به بازاریابی و صادرات دارو شود، به طور حتم شرایط صادرات دارو بهتر خواهدشد.

وی با بیان اینکه بازار دارویی داخل ایران از جذابیت لازم برای شرکت های دارویی برخوردار است، تصریح کرد: دراین شرایط نیازی به تنوع دربازارهایی برای شرکت های دارویی جدید و خارجی نیست، ضمن اینکه برای صادرات دارو نمی توان یارانه تعریف کرد؛ درحال حاضر سیستم پوشش دارویی برای درمان بیماران صعب العلاج و داروهای سرطان جلوگیری از پرداخت یارانه دارو است.

امینی فرد با اشاره به اینکه دارو باید به قیمت منطقی و تمام شده تولید شود،گفت: یارانه تنها از طریق سیستم بیمه ای اعمال می شود، به همین دلیل است که شیب قاچاق دارو از ایران به خارج از کشور کاهش پیدا کرده است؛ البته قسمت اعظم داروها در داخل کشور تولید می شود، اما میزان مصرف دارو در برخی بیماری ها به حدی نیست که خط تولید آن داروی خاص در کشور ایجاد شود.

نماینده مردم درمجلس دهم، با تاکید بر اینکه برخی بیماری ها مانند هموفیلی در گسترده یک طیف دیده می شود، افزود: قسمت قابل توجهی از داروی بیماران هموفیلی در داخل کشور تولید می شود، تنها چند قلم دارو برای این بیماران از خارج وارد کشور می شود؛ بنابراین دراین خصوص سازمان انتقال خون باید ورود جدی تری به حل مشکلات این بیماران داشته باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در گفت وگو با خانه ملت گفت: در ارتباط با تولید فاکتورهای انعقادی باید بازار کشورهای منطقه را مد نظر قرار دهیم، یعنی با توجه به ظرفیت قابل قبول علمی و تکنولوژیکی می توان در خصوص بازار داخلی برنامه ریزی کرد، یا تحت لیسانس شرکت های معتبر برای تولید داخل کشور نگاهی هم به شرکت های منطقه داشت.

انتهای پیام/

لینک کوتاه: betanews.ir/n/972780

خبر فوق مربوط به رسانه فارس نیوز می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم