خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
فریبا وفی، نویسنده ایرانی فردا جایزه «لیت‌پروم» را در محل نمایشگاه کتاب فرانکفورت دریافت می‌کند. به همین بهانه بر آن شدیم تا خوانندگان را با تاریخچه «لیت‌پروم» و اهداف آن آشنا کنیم.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل لیت پروم، دنیای ادبیات پر از نویسنده، ناشر و خواننده است اما در آلمان دنیای ادبیات فقط یک آدرس دارد و آن «لیت پروم» است. با اینکه آثار زیادی از نویسندگان آفریقایی، آسیایی و مخصوصاً آمریکای لاتین به زبان آلمانی ترجمه شده اند اما به هیچ کدام از این آثار به طور خاص ارج گذاشته نمی شود. ادبیات مربوط به این مناطق مخصوصاً جنوب غرب آسیا و کشورهای عربی در بازار کتاب آلمان به خوبی معرفی نمی شوند.

ادبیات راهی برای گفتگوی فرهنگی و کتاب بهترین فرصت یادگیری درباره فرهنگ های خارج از یک کشور است. به همین دلیل ترجمه و خواندن کتاب های نویسندگانی که به اصطلاح «جهان سومی» خوانده می شوند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

«لیت پروم» نخستین بار در سال 1980 میلادی در فرانکفورت و به دلیل برگزاری نمایشگاهی که به آثار ادبی آفریقا توجه ویژه ای داشت شکل گرفت. بنگاهی غیردولتی که با همکاری متخصصین رشته های نشر، خبرنگاری، مطالعات ادبی و نقد شکل گرفت و از طرف کلیسای پروتستان، سازمان های وابسته به دولت و آژانس های مختلف ادبی مورد حمایت مالی قرار می گیرد. رئیس این مجموعه یورگن بوس، مدیر نمایشگاه کتاب فرانکفورت است. از دیگر اعضای این آژانس ادبی می توان به مونیکا بیلاشتاین به عنوان نایب رئیس و هایکه فریسل، صاحب مؤسسه «گوته» اشاره کرد.

این مؤسسه غیردولتی به عنوان بخشی از نمایشگاه کتاب فرانکفورت سه هدف مهم دارد:
• رصد پیشرفت های ادبی و انتخاب بهترین نمونه های آن از آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین برای ترجمه به زبان آلمانی و اعتلای آن ها در آلمان، سوئیس و اتریش از طریق برقراری ارتباط بین نویسندگان و ناشران در کشورهای آلمانی زبان
• ایجاد مرکزی فرهنگی برای اطلاع رسانی درباره ادبیات مربوط به آفریقا ، آسیا و آمریکای لاتین
• ایجاد فضایی برای مباحثه و گفت گو درباره ادبیات کشورهای غیرآلمانی

دلیل
دلیل ایجاد «لیت‌پروم» این بود که آلمانی‌ها احساس کردند نیاز به حضور ادبیات کشورهای آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین در بازار خود دارند تا بتوانند عقاید فاشیستی موجود در اروپا، بی‌توجهی به شرایط قاره‌های دیگر و تعصبات و کلیشه‌های بیجا را از طریق تبادل فرهنگی ریشه‌کن ‌کنند.
ایجاد «لیت پروم» این بود که آلمانی ها احساس کردند نیاز به حضور ادبیات کشورهای آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین در بازار خود دارند تا بتوانند عقاید فاشیستی موجود در اروپا، بی توجهی به شرایط قاره های دیگر و تعصبات و کلیشه های بیجا را از طریق تبادل فرهنگی ریشه کن کنند. خوانندگان آلمانی از طریق ترجمه این آثار درمی یابند نویسندگان دیگر کشورها چه دیدگاهی نسبت به کشور و فرهنگ آلمان دارند و دیدگاه های مختلف اما با ارزش مساوی درباره جهانی که در آن زندگی می کنیم وجود دارد.

از سال 1984 تاکنون «لیت پروم» برنامه ویژه ای برای پرداخت کمک هزینه ترجمه کتاب های چند منطقه نامبرده به زبان آلمانی دارد. این کمک هزینه با همکاری وزارت امور خارجه و وزارت فرهنگ سوئیس پرداخت می شود و به طور متوسط در سال امکان ترجمه 20 اثر را به زبان آلمانی می دهد. تاکنون 721 رمان، شعر و داستان کوتاه ترجمه شده است. «لیت پروم» سبب شد بسیاری از کتاب های نویسندگان ناشناس به دست خوانندگان آلمانی برسد و در عین حال آثار بسیاری از نویسندگانی که برنده جایزه شده اند نیز با کمک مؤسسه «لیت پروم» به آلمانی برگردانده شده است.

اصولاً اعضای مؤسسه فهرستی شامل 7 کتاب خوب هر فصل را برای ترجمه انتخاب می کنند و این فهرست مورد استقبال خوانندگان، رسانه ها و صاحب نظران حوزه کتاب قرار می گیرد و موجب می شود نویسندگان این کتاب ها مورد توجه قرار گیرند.

نویسندگان زن آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین مورد توجه ویژه این مؤسسه قرار دارند. جایزه «لیبراتورپریس» هر ساله یه یک نویسنده زن اهدا می شود و نامزدهای جایزه نیز از میان نویسندگانی انتخاب می شود که آثارشان توسط اعضا در سال گذشته برای ترجمه انتخاب شده است و سپس خوانندگان به کتاب محبوب خود رأی می دهند و محبوب ترین کتاب به عنوان برنده جایزه شناخته می شود. فریبا وفی نویسنده ایرانی برنده امسال این جایزه است. از دیگر برندگان این جایزه در سال های گذشته می توان به «لاکسمی پامونژاک» از اندونزی، «مادلین تی ین» از کانادا و «رجا عالم» از عربستان سعودی اشاره کرد. برای اطلاع از فهرست کامل برندگان این جایزه در سال های گذشته به لینک زیر مراجعه کنید:


«لیت پروم» در نمایشگاه کتاب فرانکفورت نیز بسیار فعال است و با ناشران کشورهایی که در نمایشگاه شرکت می کنند همکاری می کند. نمایشگاه کتاب فرانکفورت مکانی برای ملاقات ناشران و شاغلین حوزه کتاب از سراسر دنیا است. در زمان برگزاری نمایشگاه جلسات بحث و گفت و گو با حضور نویسندگان، مترجمین و روشنفکران برگزار می شود و مؤسسه «لیت پروم» نیز بسیاری از نویسندگان منتخب خود را از این طریق برمی گزیند.

فریبا وفی نویسنده ایرانی برای کتاب «ترلان» برنده امسال این جایزه شد و فردا جایزه خود را در نمایشگاه کتاب فرانکفورت دریافت خواهد کرد.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/972631

خبر فوق مربوط به رسانه خبرگزاری کتاب می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم