خرید کتاب سکه طلاایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:
مستقیم اعلام نکردن خروج از برجام توسط ترامپ خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت رئیس‌جمهور آمریکا احتمالا خروج کشورش از توافق هسته‌ای ایران را به صورت مستقیم اعلام نمی‌کند. به گزارش افکارنیوز،

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا احتمالا خروج کشورش از توافق هسته ای را به صورت مستقیم اعلام نمی کند؛ اما این اقدام می تواند پایانی بر توافق باشد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی درباره سخنان امشب ترامپ درباره راهبرد خود در مورد و توافق هسته ای نوشت بسیاری به این توافق که در سال 2015 به دست آمد به عنوان پیروزی تاریخی نگاه می کنند با این حال ترامپ، این توافق را شرم آور می خواند و قصد دارد راهبرد جدید خود را اعلام کند.

در این گزارش آمده است احتمالا ترامپ به صورت مستقیم خروج کشورش از توافق هسته ای را اعلام نخواهد کرد با این حال سخنان وی می تواند پایانی بر توافق باشد. خروج از توافق هسته ای به اعتبار آمریکا به عنوان یک شریک، لطمه می زند و همچنین امکان حل سریع بحران کره شمالی به وسیله مذاکره را هم از بین می برد.

در ادامه این گزارش آمده است رئیس جمهور آمریکا باید هر 3 ماه درباره تائید این توافق تصمیم گیری کند و اگر او این اقدام را به تعویق انداخته است به این معنی است که نمی خواهد به صورت مستقیم از خروج ایالات متحده از توافق سخن بگوید.

بر اساس یک مصوبه کنگره، رئیس جمهور آمریکا موظف است هر 90 روز یکبار در گزارشی به کنگره دو موضوع را تائید کند: اینکه ایران به توافق هسته ای پایبند بوده و اینکه ادامه اجرای برجام در جهت منافع آمریکا است. در طول 2 سال گذشته تمامی جمهوری خواهان جبهه محکمی علیه توافق داشته اند. با این حال به نظر نمی رسد کنگره بخواهد آمریکا از توافق خارج شود و می توان نتیجه گرفت که توافق همچنان باقی می ماند ولی همچنان در حال برزخ خواهد بود.

به نظر می رسد ترامپ اسلامی را در فهرست گروه های تروریستی قرار می دهد. چنین اقدامی می تواند اثرات منفی در همکاری اقتصادی با ایران داشته باشد. تاکنون آمریکا اشخاص و یا سازمان هایی را به دلیل همکاری و حمایت از سپاه تحریم کرده بود اما نام سپاه را در این فهرست نگذاشته بود.

کارشناسان حتی در هم تائید کرده اند ایران به تعهدات خود در زمینه توافق هسته ای پایبند بوده است. با این حال ترامپ، تهران را متهم کرده که بر خلاف روح برجام عمل می کند. بخش بزرگی از انتقادهای ترامپ از تهران مربوط به برنامه موشکی این کشور و حمایت از گروه هایی مانند حزب الله است.

احتمال دارد که ترامپ سرانجام تحریم های سنگینی را علیه ایران اعمال کند و یا اینکه تهدید برای اجرایی کردن این تحریم ها را به عنوان ابزاری به کار گیرد تا مذاکره درباره توافق هسته ای را تکرار کند. کارشناسان چنین راهبردی را غیرسازنده و راهکاری می دانند که خطرپذیری زیادی دارد.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/972455

خبر فوق مربوط به رسانه افکارنيوز می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم