کتاب سکه های ماشینی قاجارایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:
کودک و نوجوان > آثار نوجوانان - آسمان شب عجیب است؛ پر از رازهایی که حس کنجکاوی و ماجراجویی را برمی‌انگیزند.

در طول تاریخ بسیاری از عاشقان آسمان برای رسیدن به شناخت این موهبت الهی به دنبال ابداع روش ها یا ساخت مکان هایی بودند که بتوانند در دل آسمان کاوش کنند و برای همین رصدخانه ­ها را ساخته اند.

در این جا، خیلی یوتاه به یکی از مجهزترین مراکز نجومی سرمی زنیم؛ «گنبد مینا» در دل بوستان «آب و آتش» تهران.

گنبد مینا نوعی آسمان نماست که برای شناخت سیاره های منظومه ی شمسی و اقمار آن ها و هم چنین کهکشان راه شیری مورد استفاده قرار می ­گیرد.

هم چنین در طول راهروهای این مکان می توانید شاهد عینی پیشرفت بشر در زمینه ی نجوم باشید و از مشاهده ی سیر پیشرفت و تکامل ابزار فضایی و سفینه­ ها و موشک­ ها که به صورت ماکت ­هایی در اندازه های کوچک و بزرگ درآمده،­ لذت ببرید.

هم چنین سه نوبت فیلم های دوبعدی و سه بعدی با رنگ و بوی رشته ی اخترفیزیک در گنبد مینا نمایش داده ­می شود. تماشای این فیلم ها برای نوجوان هایی که در انتخاب رشته سردرگم شده اند، بسیار مؤثر است.

سیدمحمدصادق کاشفی مفرد

16ساله از کرج

دوچرخه شماره ۸۹۳

عیس: محمد آذر ییش

بیش تر شما برای سفرکردن، مکان های سبز و سرد را انتخاب می کنید، یعنی شهرهای شمالی ایران. پیشنهاد می کنم یک بار هم شده، سفر به شهرهای کویری ایران را تجربه کنید.

یکی از روستاهای کویری ایران در استان اصفهان، روستای «گرمه» است و جاذبه های تاریخی و گردشگری زیادی دارد. از سرسبزی عجیب باغ هایش در هوای کویری که بگذرم، طعم خرماهای شیرین نخلستان هایش را فراموش نمی کنم! من همیشه فکر می کردم فقط شهرهای جنوبی ایران نخلستان دارند.

در میان نخلستان ها یا به گفته ی اهالی این روستا، «دشت»، چهار تالاب وجود داردکه با نیزار های زیبایی احاطه شده است. این تالاب ها در پاییز زیباتر هم می شوند. نیزارها زرد و نارنجی می شوند و ترکیب رنگ فوق العاده ای به وجود می آید.

شب های کویر حس و حال عجیبی دارد. تفاوت دمای روز و شب، خنکی عجیب شبانه و آسمان پرستاره از جاذبه های این سفر است.

از دیگر جاذبه های این منطقه، چشمه ی آب شیرین است در دل کوه. اهالی روستا آن نقطه از کوه را در میان دشت «کنج سو» می نامند.

برای این که بهتر این جاذبه هارا درک کنید، این جا را به عنوان مقصد سفرتان انتخاب کنید. فقط عینک آفتابی و کلاه را فراموش نکنید!

زهراسادات آل داوود

17ساله از تهران

دوچرخه شماره ۸۹۳

عیس: فاطمه صادق زاده، خبرگزاری ایسنا

لینک کوتاه: betanews.ir/n/971656

خبر فوق مربوط به رسانه همشهری آنلاین می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم