کتاب سکه های ماشینی قاجارایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:
امام جمعه اهواز در گفتگویی تاکید کرد: موکب‌های عزاداری از معجزات امام حسین(ع) هستند؛ و این معجزه‌ی اباعبدالله الحسین است معادلات جهانی را تغییر خواهد داد.

به گزارش روضه نیوز به نقل از صف؛ به مناسبت نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی، حجت الاسلام والمسلمین میر احمدرضا حاجتی امام جمعه موقت اهواز، در گفتگویی با

پدیده ای به نام اربعین

بی تردید یکی از ویژگی های محرم و صفر این است که با محوریت امام حسین(ع) شور و حرارتی در جوامع بشری -اعم از مسلمان و غیر مسلمان- بوجود می آورد و به آن ها "حیات معنوی" می بخشد.

امروز اربعین حسینی که به عنوان یک پدیده در سطح جهان مطرح شده، برای امت اسلامی منبع انرژی و موتور حرکت به سوی اهداف عالی است.

بی دلیل نیست که ائمه معصومین(ع) زیارت اربعین را یکی از پنج شاخصه مومنین برشمرده اند. زیرا به واسطه ی همین زیارت اربعین با رویش های جدید مواجه می شویم.

دنیای معاصر حامل تحولات عظیمی است. این عصر ویژگی خاصی دارد که آن را از دیگر اعصار تاریخ، متمایز نموده است. اندیشمندان «معنویت گرایی» را مهمترین شاخصه عصر حاضر می دانند. معنویت و معنویت گرایی دقیقا همان چیزی است که در ایام اربعین میان مسلمان و غیرمسلمان کاملا ملموس و مشهود است.

اگر زیارت اربعین نبود انسان معاصر هیچ گاه به وحدت حقیقی نمی رسید

پدیده ی اربعین این واقعیت را به رخ جهانیان کشید که اتفاقی عجیب در صفحه فکر و دل بشریت در حال رخ دادن است. اتفاق عجیبی که سرنوشت بشر را در آینده ای بسیار نزدیک رقم خواهد زد. توجه به اهل بیت(ع) و بخصوص امام حسین(ع) و قیام ایشان همان اتفاق تاریخی است.

امروز هیچ تحلیلگر منصفی در جهان وجود ندارد که راهپیمایی عظیم اربعین را به عنوان یک پدیده تاریخی معرفی نکند. این پدیده چشم جهانیان را خیره کرده و این از ویژگی های عصر حاضر است.

به تعبیر امام خمینی(ره) ما در حال عبور از پیچ بزرگ تاریخی هستیم و در گذر از این پیچ تاریخی، بشریت هویت اصلی خویش را باز می یابد.

جریان اربعین، بابی است که انسان امروزی آن را بخوبی شناخته و از ظلمات تاریخی که حکام جور بوجود آورده اند، بدرستی راه روشنی برای رسیدن به سعادت پیدا کرده است.

پرچم حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در ایام اربعین توسط 100 کشور جهان به اهتزاز در می آید؛ که بیانگر این است که بشر با وجود تنوع قومی و نژادی و زبانی، اکنون نقطه مشترک و محوری خویش که همان سیدالشهدا(ع) است را یافته است.

باید اقرار کرد که انسان معاصر هیچ گاه در یک نقطه محوری به وحدت حقیقی نرسید. اما امام حسین(ع) و زیارت اربعین این نقطه محوری و اشتراکی بشر را بوجود آوده است.

پیاده روی اربعین مختص به ایام اربعین نیست. بلکه بشر که در طول تاریخ همیشه پیاده و سرگردان بوده، اکنون با عشق به حسین بن علی(ع) بر مرکب مرادهای خویش سوار گشته است. این پیاده روی ها در 365 روز سال ادامه دارد.

سرزمین کربلا، سرمنشاء تحولات عظیم جهانی

سرزمین کربلا، پس از شهادت اباعبدالله الحسین(ع) بلد طیب نام گرفت. در زیارت وارث عبارتی خطاب به امام حسین(ع) می خوانیم که «طِبتُم وَ طابَتِ الاَرضُ الَتى فیها دُفِنتُم» یعنی «پاکیزه گشتید و پاکیزه شد آن زمینى که شما در آن مدفون شدید». سرزمینی که خون سیدالشهدا در آن ریخت، پاکیزه و طاهر است. قرآن کریم نیز می فرماید «البَلَدُ الطیبُ یخرُجُ نَبَاتُهُ بأذنِ ربهِ». وقتی بلدی طیب شد، اتفاقات خوبی در آن به ثمر می نشیند.

کمی بالاتر از کربلا، سرزمین بابل وجود دارد. علیرغم اینکه در طول تاریخ در آن سرزمین بزرگترین تمدن های بشری شکل گرفت، اما امروز هیچ اثری از آنهاد باقی نمانده است.

لکن آن سرزمینی که فرزندان و یاران و اصحاب سیدالشهدا(ع) در آن محاصره شدند، تشنه نگه داشته شدند و مظلومانه به شهادت رسیدند، سر منشا تحول عظیم جهانی شده است.

دشمنان شیعه نیز در تحلیل های خود تاکید دارند که اربعین و زیارت میلیونی حضرت امام حسین(ع) از مهمترین عوامل تهدید صهیونیسم و امپریالیسم جهانی است.

موکب های مردمی، معجزه ی بزرگ امام حسین هستند

یکی از نقاط مشترک حکام جور در طول تاریخ، حمله به مراسمات عزاداری سیدالشهدا(ع) و یورش به عزاداران ایشان بوده است. این موضوع نشان می دهد که مواکب و خیمه های عزاداری از عوامل قدرت تشیع و در برابر جبهه باطل هستند.

اخیرا در اهواز -پایتخت جهاد و ایثار و شهادت- شاهد یک مولود بسیار مبارک هستیم که از محبت اباعبدالله(ع) نشأت گرفته است. این مولود مبارک همین موکب های عزاداری هستند که کاملا خودجوش، مردمی و با چهره عظیم و گیرا راه اندازی و مدیریت می شوند.

اگرچه دستگاه ها و موسسات فرهنگی برای ایجاد و راه اندازی این موکب ها مساعدت هایی داشته اند، اما متولی این جریان، مردم هستند. مواکب حسینی به اندازه ای عظمت دارند که هیچ مجموعه و موسسه فرهنگی، نمی تواند متولی آن باشد.

هزاران نفر از مردم با هزینه هایی که از دل زندگی آن هاست و وقت گذاری های خالصانه از ابتدا محرم تا پایان ماه صفر موکب هایی برپا می کنند تا در این ایام از عزاداران پذیرایی نمایند.

در ایام منتهی به اربعین، مواکب مرزی، به میلیون ها زائر امام حسین(ع) خدمت رسانی می کنند که این اقدام هم قابل تحسین است.

در واقع مواکب عزاداری از معجزات امام حسین(ع) هستند؛ و این معجزه ی اباعبدالله الحسین است معادلات جهانی را تغییر خواهد داد.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

منبع: صف

لینک کوتاه: betanews.ir/n/971610

خبر فوق مربوط به رسانه روضه نیوز می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم