خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
گزارش شین‌هوآ درباره لزوم حفظ برجام شین هوآ در گزارشی نوشت واشنگتن در صورت تایید نکردن توافق هسته‌ای ایران، شک و تردید عمیقی را نسبت به انگیزه های خود ایجاد خواهد کرد. به گزارش افکارنیوز،

خبرگزاری شین هوآ در گزارشی درباره تصمیم آمریکا در قبال توافق هسته ای و گروه 1+5، نوشته است: انتظار می رود دونالد ترامپ، رئیس جمهور، امروز (جمعه) آمریکا اعلام کند که توافق ایران در سال 2015 را تایید نمی کند. این اقدام یکجانبه ضربه ای سنگین به تلاش های دیپلماتیک جهانی برای جلوگیری از گسترش خواهد بود و البته باعث بروز آشفتگی های بیشتر در می شود.

آژانس بین المللی اتمی تاکنون هیچ هشداری نسبت به پایبند نبودن تهران به این توافق هسته ای نداده است و ناظران بین المللی ثابت کرده اند که ایران مطابق با مفاد این توافقنامه حرکت می کند. بدون ذکر موردی از نقض توافقنامه هسته ای از طرف تهران، با تصمیم درباره تایید نکردن این توافقنامه شک و تردید عمیقی را نسبت به انگیزه های خود ایجاد می کند.

به نظر می رسد موضوعی که در واقع واشنگتن را نگران می کند، پایبند ماندن یا نماندن ایران به مفاد این توافقنامه نیست. واشنگتن نسبت به این توافقنامه انتقاد می کند چرا که به مانعی برای تغییر مجدد در سیاست خاورمیانه اش تبدیل شده است.

اگر تایید نشدن توافقنامه هسته ای باعث وضع مجدد تحریم های آمریکا شود و این اقدام ایران را به مسیر جدیدی در اش سوق دهد، بی شک این موضوع برابر با اضافه شدن بحران هایی به خاورمیانه زده و بی ثبات است و متاسفانه تلاش های دیپلماتیک بین المللی برای مدیریت این شرایط بیهوده خواهد بود. همچنین اعتبار واشنگتن در نظارت بر توافقنامه های بین المللی به طور جدی تضعیف خواهد شد.

برای حفظ روند منع گسترش تسلیحات هسته ای، مخصوصا زمانی که مسئله هسته ای در در نقطه اوج خود قرار دارد، همه طرف ها در توافقنامه هسته ای ایران باید میراث مذاکرات را حفظ کرده و بر اجرای دقیق آن پافشاری کنند. پایبندی به این موضوع می تواند باعث حل و فصل صلح آمیز بحران هسته ای جهانی شود. در غیر این صورت، تصویر کلی ضد گسترش تسلیحات هسته ای می تواند به یک حالت مجهول تبدیل شده و همه کشورهای کره را در سایه یک تهدید هسته ای ویرانگر قرار دهد.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/971533

خبر فوق مربوط به رسانه افکارنيوز می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم