خرید سکه کلکسیونی

تاریخ دریافت خبر:
جهان > غرب آسیا - چند هفته مذاکرات هیأتی از رهبران حماس در قاهره به انتشار بیانیه‌ای منجر شد که ظهر دیروز از سوی حماس در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت.

در بیانیه حماس آمده است که این جنبش با گفت وگو با جنبش فتح موافقت کرده و شرایط محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای گفت وگو و برگزاری انتخابات در سرزمین های فلسطینی را پذیرفته است. ازجمله این شرایط انحلال کمیته اداره غزه است. این کمیته بهار امسال توسط حماس برای اداره غزه تشکیل شد. تشکیلات خودگردان، این کمیته را نوعی دولت موازی می دانست و خواستار انحلال آن شده بود.

حماس اما این کمیته را گزینه ناگزیری می دانست که به دلیل اختلاف بر سر تشکیل دولت برای اداره غزه تشکیل شده است. در ماه های اخیر تشکیلات خودگردان فشارهای خود برای انحلال این کمیته را تشدید کرده بود.ریشه اختلافات فتح و حماس به سال2006 و انتخابات سراسری در فلسطین بازمی گردد.

حماس برنده آن انتخابات شد اما فتح با حمایت غرب و اسرائیل، این نتیجه را نپذیرفت، دوطرف وارد درگیری شدند و حماس در غزه مستقر شد و فتح در کرانه باختری ماند. در سال های اخیر بارها 2 گروه دوران مذاکره و منازعه را پشت سر گذاشتند. حماس در یک دهه گذشته در غزه که محل سکونت یک میلیون و 800 هزار فلسطینی است، تحت محاصره بوده و 3جنگ را هم پشت سر گذاشته است.

اکنون اما به دنبال میانجیگری های منطقه ای و فشارهای رژیم صهیونیستی و بعد از انتخابات اخیر در هیأت رهبری حماس، دو طرف به توافق نزدیک شده اند. در بیانیه دیروز حماس از فتح دعوت شده به غزه بازگردد و وارد مذاکره شود. یک مقام ارشد فتح با استقبال از این بیانیه به شبکه الجزیره گفته است، این جنبش منتظر اقدامات عملی حماس است.

در روزهای اخیر هیأتی از رهبران حماس با حضور اسماعیل هنیه و یحیی سنوار در قاهره مشغول مذاکره مستقیم و غیرمستقیم با جنبش حماس و مقامات مصری بودند. سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه هم تلفنی در این مذاکرات حضور داشته است.