خرید سکه کلکسیونی

تاریخ دریافت خبر:

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، دکترناهید یزدی در نشست با رابطان امور بانوان دانشگاه علوم پزشکی قزوین افزود:سن شیوع سرطان سینه در بانوان پایین آمده و موارد جدید بروز این سرطان در استان در حال افزایش است.
وی اظهار کرد: رتبه سرطان سینه در استان از رتبه چهارم در سال 94، به رتبه سوم در سال 95 رسیده است که این مسئله بسیار غم انگیز است.
وی با بیان اینکه بیش از 40 درصد از سرطان ها قابل پیشگیری هستند، اضافه کرد: بر این اساس یکی از راه های خوب برای تشخیص زود هنگام سرطان سینه خودآزمایی پستان است و طبق آخرین دستورالعمل، انجام ماموگرافی در تمامی بانوان بالای 40 سال لازم است.
یزدی ادامه داد:همچنین در ارزیابی دوره ای در افراد بالای 30 تا 40 سال اگر در معاینه سالم و طبیعی باشند، هر دو سال باید توسط پزشک یا ماما معاینه شوند و در افراد بالای 40 سال این معاینه باید هر سال صورت گیرد.
مدیر گروه بهداشت خانواده مرکز بهداشت استان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در سرطان سینه ارث و ژن و حتی زمینه قومی و نژادی بسیار موثر است بانوانی که در خانواده و اطرافیان خود این بیماری را دارند باید بیشتر از بقیه بررسی شوند و در افرادی که چاق بوده، الکل مصرف می کنند یا با اشعه برخورد داشته و یا از چربی های اشباع بسیار استفاده می کنند، باید بررسی های دقیق تری انجام شود.
یزدی، سه علامت شایع و خطرناک ترشح، توده و درد سینه را خاطرنشان کرد و افزود: در بانوانی که علامت خطر ندارند باید غربالگری انجام شده و با توجه به فراوانی سرطان سینه در جامعه و اینکه اولین سرطان کشنده در بین بانوان است، آگاهی خانواده ها را بسیار مهم است.
وی با بیان اینکه رشد اقتصادی کشورها در میزان بروز این بیماری تاثیر مضاعف دارد ، گفت: زندگی ماشینی، کم تحرکی و مصرف فست فودها از عوامل اصلی این بیماری است.
وی افزود: با هماهنگی های به عمل آمده در دانشگاه تسهیلاتی برای معاینه رایگان و بدون نوبت برای بانوان همکار در نظر گرفته شده است تا بتوان این بیماری را حداقل در این حوزه کاری کاهش داد.
7388/6012خبرنگار:پریسا نوروزی ** انتشار دهنده: علی حیدر شاه حسینی

انتهای پیام /*