خرید کتاب سکه طلاایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:
چرا گمرک آمار خودش را تکذیب کرد؟
چند وقتی است که مسئولان گمرک به دستور مدیران رده بالای خود با بازی با کلمات و تحریف واقعیات سعی دارند تا به نوعی ضعفهای دولت در حوزه تجارت خارجی را لاپوشانی کنند.
به گزارش جهان نیوز، چند روز قبل خبری در رسانه ها با استناد به آمار سایت گمرک منتشر شد که نشان می داد دولت حسن روحانی 181 تن تله موش تنها در چهار ماهه نخست امسال وارد کرده است.

انتشار این خبر موجی از انتقادات را از مسئولان اقتصادی دولت ایجاد کرد. به همین منظور گمرک که در چهار سال گذشته با مدیریت مسعود کرباسیان و در هفته های اخیر با مدیریت فرود عسگری سیاسی ترین دوران خود را پشت سر می گذارد، امروز با انتشار جوابیه ای کاملا سیاسی و غیرکارشناسی سعی کرد که رسانه های منتشر کننده این خبر را به دروغگویی متهم کند.

اما اصل ماجرا چیست؟ چند وقتی است که مسئولان گمرک به دستور مدیران رده بالای خود با بازی با کلمات و تحریف واقعیات سعی دارند تا به نوعی ضعفهای دولت در حوزه تجارت خارجی را لاپوشانی کنند.

به عنوان مثال در نمونه اخیر، گمرک #واردات کالایی مانند "تله موش" را منکر شده است. منکر شدن این نوع واردات مانند این است گمرک خودش را به ندانستن زده است. زیرا تعرفه های گمرکی، با آنچه که در افکار عمومی گفته می شود، تفاوتهایی وجود دارد.

مثلا گمرک در تعرفه های خود، به جای واردات خودرو، اصطلاح «وسایل نقلیه، دارای موتور پیستونی درونسوز تناوبی جرقه ای» را به کار می برد، اما افراد مطلع می دانند که مقصود از این شرح تعرفه، همان واردات خودرو است.

در موضوع واردات تله موش هم مقصود از تعرفه موسوم به «کارت یا نوار آغشته به چسب بدون ماده سمی برای از بین بردن حشرات، جونده ها ، آفات و ....» همان تله موش است که در داروخانه ها به عنوان چسب موش به فروش می رود.

تعرفه شماره 38089910 مربوط به کارت یا نوار آغشته به چسب بدون ماده سمی برای از بین بردن حشرات، جونده ها ، آفات و... است که مقصود همان تله موش های معروف به چسب موش است.اما گمرک در جوابیه خود، با تحریف واقعیات مدعی شده این تعرفه مربوط به یک ماده شیمیایی خاصی بوده که احتمال دارد به عنوان چسب موش هم مورد استفاده قرار گیرد.

با این تفاسیر و اگر قرار باشد که براساس میل مسئولان گمرک به آمار تجارت خارجی توجه کنیم می توانیم از این پس منکر واردات خودرو به کشور شویم، زیرا مسئولان گمرک تعرفه ای به نام خودرو در آمار خود ثبت نکرده اند!

منبع:مشرق

لینک کوتاه: betanews.ir/n/929854

خبر فوق مربوط به رسانه جهان نیوز می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم