خرید سکه کلکسیونی

تاریخ دریافت خبر:
خبرگزاری شبستان به نقل از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی: گروه پژوهشی فلسفه برای کودکان و نوجوانان (فبک) پژوهشکده اخلاق و تربیت پژوهشگاه کارگاه آموزشی تربیت مربی فلسفه برای کودکان و نوجوانان (دوره مقدماتی2 ) را با تدریس دکتر مهرنوش هدایتی، دکتر سعید ناجی، دکتر روح الله کریمی، دکتر لیلا حبیبی، دکتر حامد صفایی پور، دکتر یحیی قائدی برگزار می کند.

بنابراین گزارش، برخی به اشتباه گمان کرده اند که نقش مربی در برنامه فلسفه برای کودکان، مبصری کلاس است. اما این تصور نادرست و خام است. اینکه معلم در حلقهٔ کندوکاو فلسفی در کنار دانش آموزان می نشیند و قرار نیست از موضع همه چیز دان با دانش آموزانش سخن بگوید به معنای مساوی بودن نقش او و دانش آموزان کلاسش نیست. معلمی برنامه فلسفه برای کودکان امری سهل و ممتنع است. در ابتدا ممکن است ساده به نظر برسد، اما معلم هر چه دقیق تر و مسوولانه تر بخواهد آن را انجام دهد، بیشتر به ظرایف و دشواری های آن اگاه می شود. در کلاس درس، این آموزگار است که با هدایت درست مباحث کلاسی، احتمال رشد آگاهی فلسفی کودکان را تضمین می کند.

این آموزگار است که می ‏تواند مضامین هر یک از فصل‏ها در داستان‏های فلسفی را استخراج کند. اوست که می‏تواند مضامینی را مطرح کند که دانش‏آموزان در کلاس‏ درس از تشخیص آن عاجز هستند. اوست که می‏تواند مضامین فلسفی را به تجارب روزمرهٔ کودکان مرتبط کند. اوست که می‏تواند با رفتار روزانهٔ خود نشان دهد که فلسفه چگونه می‏تواند در زندگی کنونی فرد تفاوت ایجاد کند و چگونه می‏تواند افق‏هایی را بگشاید که هر روز ما را بامعناتر کند. این آموزگار است که می‏تواند از طریق پرسش کردن، امکان نگرش‏هایی متفاوت با هدف بزرگتر‏ کردن افق‏های دید دانش‏آموزان را فراهم کند. معلم است که باید به دانش آموزان کمک ‏کند دربارهٔ مفروضات زیربنایی نظرات خود، پیامدهای آنها و دلایل زیربنایی شان بیندیشند و پرسش کنند و شیوه‏های رسیدن به پاسخ‏های جامع‏تر و منسجم تر را با آنها تمرین کند. معلمی می تواند مهارت های تفکر عمیق و دقیق را به دانش آموزان خود یاد دهد که خود بر این مهارت ها تسلط داشته باشد، همان گونه که فقط یک شناگر بلد می تواند به نابلد شنا یاد دهد.

گروه فبک طی سال های گذشته در راستای رسالت خود که ترویج علمی و عملی برنامه فلسفه برای کودکان در سطح کشور بر مبنای نظریه های بنیادین و به شیوهٔ بومی است، هر ساله کارگاه های تربیت مربی را در سه دورهٔ مقدماتی و پیشرفته و عملی برگزار می کند که با استقبال شایان توجه مخاطبین نیز روبرو شده است. این کارگاه ها طی سال ها تجربه همواره از نظر کیفی مسیر ارتقا را طی نموده و خصوصا با تدوین درس نامه های 12 گانه تربیت مربی که برای نخستین بار در ایران تدوین شد، بیش از پیش شکل منحصر به فرد و منسجم تری به خود گرفته است. در مرحلهٔ مقدماتی شش نفر از مؤلفین درسنامه ها، هر یک به مدت 4 ساعت و در سه روز متوالی و در مرحلهٔ پیشرفته نیز شش نفر دیگر از مؤلفین، کارگاه پیشرفته را در مدت مشابه اجرا خواهند کرد. در مرحلهٔ عملی نیز که به مدت سه روز برگزار خواهد شد برخی از اساتیدی که در اجرای برنامهٔ فبک در کلاس درس تجربه و تبحر دارند به اجرای عملی کارگاه خواهند پرداخت، فیلمهایی از اجراهای مربیان فبک تحلیل و بررسی خواهد شد و شرکت کنندگان به طور زنده شاهد اجرای حلقهٔ کندوکاو فلسفی با کودکان در سنین مختلف خواهند بود. همچنین برخی از شرکت کنندگان نیز در حلقه های کندوکاو فلسفی تسهیلگری خواهند کرد و اجرای آنها توسط اساتید و سایر مربیان تحلیل و بررسی خواهد شد. پس از آن هر یک از اساتید در راس گروه های 6- 7 نفره به نظارت فعالیت عملی مربیان خواهند پرداخت. شایان ذکر است که گواهی مربیگری گروه فبک تنها به شرکت کنندگانی اعطا خواهد شد که پس از حضور در سه دورهٔ مقدماتی، تکمیلی و عملی، بتوانند آزمون های نظری و عملی مربیگری فلسفه برای کودکان را با موفقیت پشت سر بگذارند.

سرفصل ها و محتوای دوره آموزشی :

اهداف ، ضرورت ها، مبانی، تاریخچه و رویکردهای برنامه فلسفه برای کودکان ( دکتر روح الله کریمی )

ویژگی های تسهیلگر برنامه فبک ( دکتر سعید ناجی )

جایگاه داستان های فکری فلسفی در برنامه فبک (دکتر لیلا حبیبی )

روانشناسی رشد شناختی و امکان فلسفه ورزی کودکان ( دکتر مهرنوش هدایتی )

تفاوت و ویژگی های کودکان مقاطع مختلف ( مهد، دبستان، و متوسطه و...) به لحاظ یادگیری و نحوه ی ارتباط گیری مربیان با آنها ( دکتر مهرنوش هدایتی )

تفکرنقادانه ( دکتر حامد صفایی پور )

ارزشیابی در برنامه فلسفه برای کودکان ( دکتر یحیی قائدی )

اجرای حلقه کندوکاو با تاکید بر مهارتهای تفکر انتقادی ( دکتر یحیی قائدی )

این کارگاه آموزشی برای فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد یا دانشجویان دکتری رشته های فلسفه، ادبیات داستانی، علوم تربیتی، فلسفه تعلیم و تربیت و روان شناسی، مربیان مهد کودک، معلمان درس تفکر و پژوهش یا درس تفکر و مهارت های زندگی در پایه ششم و هفتم، کسانی که تجربه اجرای برنامه فلسفه برای کودکان را در مدارس داشته اند.

گفتنی است مدت زمان این دوره در قالب ۲۴ ساعت ( ۶ جلسه چهار ساعته) است. کارگاه مزبور از روز چهارشنبه تا جمعه ساعت ۹ تا ۱۸ در تاریخ های ۲۶-۲۷-۲۸ مهرماه برگزار می شود. به شرکت کنندگان گواهینامه معتبر داده خواهد شد که ارزش علمی و اداری دارد. این گواهینامه قابل ترجمه و مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به سایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی http://www.ihcs.ac.ir/Pages/Features/Home.aspx?wid=162 مراجعه کنند. همچنین تلفن مشاوره و ثبت نام ( در ساعت اداری ) : 88624485 سرکار خانم عبدالهی نیز پاسخگوی پرسش های علاقه مندان است.

پایان پیام/248
ضمیمه :