ایران آنتیک

واکنش فتح و حماس به انحلال کمیته اداری غزه

تاریخ دریافت خبر:

واحد مرکزی خبر نوشت: سخنگوی جنبش حماس در غزه، تاکید کرد تصمیم این جنبش برای منحل کردن کمیته اداری غزه، گامی برای تحقق آشتی بین گروه های فلسطینی است.

سخنگوی جنبش حماس در غزه، تاکید کرد تصمیم این جنبش برای منحل کردن کمیته اداری غزه، گامی برای تحقق آشتی بین گروه های فلسطینی است.

حازم قاسم در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المیادین، درباره اعلام تصمیم جنبش حماس برای انحلال کمیته اداری غزه گفت: این نخستین بار نیست که جنبش حماس گام های مثبتی برای تحقق آشتی بر می دارد. حماس سال ها پیش از حق قانونی خود برای تشکیل دولت چشم پوشی کرد و دولت را به رامی حمدالله واگذار کرد. تشکیل کمیته اداری برای پر کردن خلائی بود که غیبت دولت وفاق ملی ایجاد کرده بود. با توجه به تصمیم حماس برای انحلال این کمیته، دولت وفاق می تواند از امروز به صورت طبیعی فعالیت خود را در نوار غزه از سر بگیرد و به وظایفش در برابر اهالی غزه عمل کند.

قاسم درباره امکان موافقت نکردن جنبش فتح با شرایط مورد نظر جنبش حماس افزود: نباید در این باره بدبین بود. مصر این مسئله را پیگیری می کند و حماس در برابر تلاش های مصر با مسئولیت پذیری کامل عمل کرد تا آشتی ملی محقق شود و دودستگی فلسطینی ها پایان یابد تا بتوانیم پس از آن آزادسازی سرزمین فلسطین را پیگیری کنیم. حماس پیش شرطی ندارد، اما برای تحقق روند آشتی شرایطی لازم است و باید اتخاذ تصمیمات یکجانبه متوقف شود. بدون شک مسایل مختلف در گفتگوها بین دو طرف بررسی خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: تشکیلات خودگردان باید بپذیرد در برابر این گام بلند حماس، موضع مثبتی اتخاذ کند. اکنون باید دید محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان در پیگیری برای عملی کردن آشتی فلسطین تا چه اندازه جدیت و صداقت دارد.

استقبال فتح از وعده حماس برای پایان دادن به اختلافات

در همین حال یکی از رهبران جنبش فلسطینی فتح روز یکشنبه از وعده جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس مبنی بر پذیرش شرایط کلیدی برای پایان دادن به یک دهه اختلافات سیاسی و ارضی در منطقه استقبال کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس از رام الله ، محمود العول از رهبران جنبش فتح در عین حال در مصاحبه به رادیو صدای فلسطین با بیان این مطلب اعلام کرد ما می خواهیم قبل از هر گونه اقدام بعدی ، شاهد تحقق وعده حماس در این زمینه باشیم. »

حماس پیشتر اعلام کرده بود ایده برگزاری انتخابات سراسری فلسطین را می پذیرد و کمیته دولتی غزه را منحل خواهد کرد.
این موضوع پس از مذاکرات جداگانه مصر با رهبران حماس و فتح طی روزهای اخیر اعلام شده است.

52310