کتاب سکه های ماشینی قاجار

پرونده دامپینگ فولاد ایران بسته شد

تاریخ دریافت خبر:
رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی : متأسفانه برخی افراد از سر دلسوزی مسائلی را در مورد فولاد کشور مطرح می‌کردند، این اطلاعات خارج از کشور رفت و در نهایت شرکت‌های دلال اروپایی و آسیایی که ایران جای آنها را در بازار گرفته بود، علیه ما فعال شدند.
بهناز قاسمی
رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی از بسته شدن پرونده دامپینگ فولاد ایران در بازارهای اروپایی خبر داد و گفت: متأسفانه برخی افراد از سر دلسوزی مسائلی را در مورد فولاد کشور مطرح می‌کردند، این اطلاعات خارج از کشور رفت و در نهایت شرکت‌های دلال اروپایی و آسیایی که ایران جای آنها را در بازار گرفته بود، علیه ما فعال شدند.
مهدی کرباسیان در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیر عامل شرکت ملی فولاد در مورد پرونده دامپینگ فولاد ایران در بازارهای اروپا اظهار داشت: ما از ابتدا نیز اعتقاد داشتیم موضوع دامپینگ فولاد ایران به صورت غیرکارشناسی مطرح شده و این مسئله را قبول نداشتیم. بخش زیادی از صادرات شرکت فولاد مبارکه به اروپا صورت می‌گرفت که جای دلالان را گرفته بود و باعث شد آنها علیه ما جوسازی کنند. کرباسیان با بیان اینکه موضوع دامپینگ فولاد فقط در مورد کشور ما مطرح نبود و چند کشور دیگر را نیز شامل می‌شد، افزود: اطلاعاتی در این مورد از سوی ایران ارائه شد و اروپایی‌ها نیز موضوع دامپینگ فولاد ایران را رد کردند، البته ما باید حواسمان باشد که در بازارهای جدید، دلالان اگر منافع خود را در خطر ببینند، دنبال راهی هستند که علیه ما فعال شوند.
وی تأکید کرد: با اعلامی که اخیراً از سوی اروپایی‌ها صورت گرفت، از دید ما موضوع دامپینگ فولاد ایران منتفی است و پرونده بسته شده است. کرباسیان در ادامه در مورد فاینانس طرح‌های فولادی کشور نیز گفت: طرح توسعه فولاد هرمزگان و طرح توسعه فولاد مبارکه نهایی شده و شرکت فولاد مبارکه با طرف آلمانی به توافق رسیده است که از فاینانس برخوردار خواهد شد. وی تصریح کرد: اخیراً وزارت اقتصاد نیز توافقی با کره‌ای‌ها داشته که امیدواریم در نیمه دوم سال خبرهای خوش فاینانس را داشته باشیم. طرح پرورده 4 زغال‌سنگ طبس نیز با فاینانس 90 میلیون یورو از چین که قبلاً منتفی شده بود، دوباره در دستور کار دولت قرار گرفته و امیدواریم تا پایان مهر ماه کلنگ عملیاتی این طرح به زمین زده شود.
به‌جای شمش، فولاد با ارزش افزوده بالا صادر کنیم
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه باید در حوزه فولاد قوی‌تر عمل کنیم، گفت:به‌جای شمش، باید فولاد با ارزش افزوده بالا صادر شود. این روزها آلومینیوم رقیب جدی فولاد شده و دنیا به سمت استفاده از آلومینیوم حرکت می‌کند به همین دلیل باید خود را در حوزه فولاد تقویت کنیم. زنجیره فولاد در سال ۲۰۱۵ افت قیمتی را تجربه کرده بود، اما بار دیگر به روزهای اوج خود بازگشته که برهمین اساس صادرات فولاد در دستور کار قرار گرفته است. کرباسیان با اشاره به سهم ۴۳ درصدی فولاد در بازار 2 هزار و 200 میلیارد دلاری معدن و صنایع معدنی دنیا، گفت: در حال حاضر فولادسازان ایرانی در این بازار سهم دارند و توانسته‌اند در دوران رکود به کانادا، اروپا و آسیا صادرات داشته باشند که بسیار مهم است. کرباسیان با اشاره به تکلیف مدیریت جدید شرکت ملی فولاد در این دوره، تأکید کرد: باید تا دوسال آینده به تولید مطلوب برسیم و سیاست ما باید از بنگاهداری خارج شود و شرکت فولاد علاوه بر سیاستگذاری، برنامه‌ریزی را هم در دستور کار قرار دهد.
فولادی‌ها سلیقه‌ای رشد کرده‌اند
همچنین مدیرعامل جدید شرکت ملی فولاد با بیان اینکه زنجیره صنعت فولاد نیاز به اصلاح ساختار و تنظیم برنامه جامع دارد، گفت: تا پیش از این واحدهای فولادی طبق سلیقه خود توسعه یافته‌اند که همین موضوع باعث عدم توازن در این زنجیره شده است.