خرید سکه کلکسیونی

تاریخ دریافت خبر:
دیلمان | دیلمان که در ارتفاع 2200 متری و در شهرستان سیاهکل استان گیلان قرار دارد شهر کوچکی است که از دیرباز ییلاق‌هایش محل نگهداری دام‌ها بوده و شغل اصلی مردمان خونگرمش، همین دامداری است
اتاق خبر 24:

فکر کنید جایی هست در همین شمال خودمان. جایی بین قزوین و لاهیجان. هم مرتفع و خنک، هم سبز و چشم‌نواز. جایی که هنوز دست برج‌سازان و ویلاسازان به آنجا نرسیده و مردم، و زندگی و معاش روزانه‌ی مردم، رنگ و بویی واقعی از طبیعت دارد. یک مسیر جنگلی که دامنه‌های البرز را بالا می‌رود تا برسد به دشت‌های سرسبز و بی‌انتها. مسیری که از میان روستاهای کوچک، کافه‌های قدیمی و بوی روح‌بخش چای وطنی، و مردم مهربان و مهمان‌نواز، و از میان رودها و آبشارها می‌گذرد. مسیری که در پاییز غوغای رنگ و هیجان است و در زمستان در آرامشی ابدی به خواب می‌رود و لحاف سفید بر تن سبز خود می‌کشد، و در بهار و تابستان، غلغله‌ی حیات و سرزندگی است، و بوی تازه‌ی جنگل صدای گله و هی‌هی چوپان. اینجا واقعی است. دیلمان، در استان گیلان.

دیلمان کجاست؟

دیلمان که در ارتفاع 2200 متری و در شهرستان سیاهکل استان گیلان قرار دارد شهر کوچکی است که از دیرباز ییلاق‌هایش محل نگهداری دام‌ها بوده و شغل اصلی مردمان خونگرمش، همین دامداری است. این شهر از دو طریق در دسترس است. اگر در جاده‌ی قزوین رشت به تابلوها دقت کنید، بعد از لوشان و منجیل و رودبار به روستای رستم‌آباد خواهید رسید. با حرکت به سمت شرق، و عبور از روستاهای سندس و حاجیده، همین‌طور که از دامنه‌های سبز البرز بالا می‌روید، و از منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی سیاهرود می‌گذرید، قدم در ییلاق‌های سرسبز و وسیع و رویاگونی خواهید گذاشت که از اواسط بهار تا اوایل پاییز، میزبان گله‌های کوچک و بزرگ گوسفندان است. در ادامه و با عبور از آسیابر به دیلمان خواهید رسید.

مسیر دوم از شهر سیاهکل و جنگل‌ها و شالیزارها آغاز می‌شود. هرچه از سیاهکل دور می‌شوید و در دامنه‌ی کوه‌ها بالا می‌روید، خانه‌های قدیمی و روستایی بیش تری توجه شما را جلب خواهد کرد. به شما پیشنهاد می‌کنم در یکی از روستاهای کوچک توتکی یا توشی، اندکی توقف کنید و در یکی از کافه‌های محلی، یک چای تازه‌دم نوش جان کنید. مطمئن باشید مزه‌ی این چای را، که محصول چای‌کاران همین منطقه است هرگز فراموش نخواهید کرد. اندکی بعد به آبشار لونک خواهید رسید. آبشار و غذاخوری‌های نزدیک آن نیز محل مناسبی برای توقف و یک پیاده‌روی کوتاه در دل جنگل است. بعد از آن هم به روستای زیبای اسپیلی خواهید رسید؛ که طبیعت آن همچون نامش جذاب و دوست‌داشتنی است. قله‌ی درفک، یا همان بام گیلان نیز، در تمام طول مسیر شما را همراهی می‌کند و به مناظر اطراف جاده جلوه‌ی خاصی می‌بخشد.

جاذبه‌های دیلمان

به جز ییلاق‌های سبز، و حس رهایی و آزادی در این طبیعت رؤیایی، به جز آبشارها و رودخانه‌ها و به جز جنگل‌های بکر، دیلمان جاذبه‌های دیگری نیز برای مسافرانش دارد. دیلمان به دلیل قدمت و اهمیت تاریخی‌اش درواقع یکی از چهارراه‌های طبیعت و تاریخ ایران است. حمام تاریخی دیلمان یا حمام میربلوک یکی از همین جاذبه‌هاست که به دوره‌ی صفویه بازمی‌گردد. قلعه‌ی تاریخی روستای گرمارو نیز یکی دیگر از دیدنی‌های این منطقه است. کاروانسرای تی‌تی نیز در فاصله‌ی کمی نسبت به دیلمان قرارگرفته است. تی‌تی که در زبان گیلی به معنی شکوفه است نامی است که روی این کاروانسرای بازمانده از دوران صفوی گذاشته‌اند.

یکی دیگر از زیبایی‌های خاص و منحصر به فرد این منطقه رویش گل‌های سوسن چلچراغ در خردادماه است. این گل‌ها در اواخر بهار، به مسیر دیلمان به آسیابر رنگ و جلای دیگری می‌بخشند.

با توجه به بکر ماندن این منطقه در مقایسه با دیگر قسمت‌های نوار شمالی کشورمان، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های منطقه‌ی دیلمان روستاگردی و هم‌نشینی با مردم دیلمی و کوه‌نشین منطقه است. مردمانی که با لباس و زبان سنتی، و زندگی در دل جنگل‌های بهشتی این منطقه همیشه با روی باز پذیرای گردشگران هستند.

با توجه به اینکه چه زمانی از سال به این منطقه سفر می‌کنید، روستاهای اسپیلی و لاری‌خوانی که اغلب اوقات همچون زمردی در حلقه‌ای از مه خودنمایی می‌کنند، و یا قله و جنگل‌های رؤیایی درفک نیز، مقاصدی هستند که باعث خواهند شد سفرتان را طولانی‌تر کنید.

مراقب باشید!

هر دو مسیری که معرفی شدند، خوشبختانه آسفالت مناسبی دارند؛ اما دقت کنید که جاده کوهستانی است و به دلیل شیب زیاد جاده و همچنین تردد کامیون‌ها، احتیاج است که دقت بیشتری هنگام رانندگی به خرج دهید؛ و همین‌طور قبل از سفر از اقدامات لازم را برای آماده‌سازی خودروی خود انجام دهید. همچنین اگر در فصل‌های سرد به این ییلاقات سفر کردید، حتماً تجهیزات لازم به همراه داشته باشید.
 
برای مشاهده تصاویر بیشتر کلیک کنید.