کتاب سکه های ماشینی قاجار

چرا طب ایرانی به اشتباه طب عربی معرفی می‌شود

تاریخ دریافت خبر:
طب ایرانی در سمپوزیوم بین‌المللی روابط علمی- فرهنگی ایران و چین، در آکادمی علوم اجتماعی کشور چین، معرفی شد.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، امیرهومن کاظمی - مشاور بین الملل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، در پنجمین سمپوزیوم فرهنگی مشترک ایران و چین، به معرفی تاریخ و اصول طب ایرانی پرداخت و با اشاره به تاریخچه چند هزار ساله طب ایرانی، اظهار داشت: این مکتب غنی پزشکی بعد از اسلام توسط دانشمندان بزرگی همچون ابن سینا، رازی، جرجانی و ... توسعه پیدا کرد و تا قرن های متمادی در پهنه وسیعی از دنیا از غرب چین تا مناطق زیادی از اروپا تدریس می شد و مورد استفاده مردم بود.

وی افزود: امروزه نیز طب ایرانی با اسامی مختلف در شبه جزیره هند، کشورهای آسیای میانه، ترکیه، کشورهای عربی و غرب آسیا و مناطقی از اروپا همچنان مورد استفاده قرار می گیرد و گاهی مشاهده می شود طب ایرانی به اشتباه طب عربی معرفی می شود.

مشاور بین الملل دفتر طب ایرلانی وزارت بهداشت، در ادامه به دلیل این نامگذاری اشاره کرد و گفت: شاید علت این باشد که برخی از کتاب ها و منابع این طب به زبان عربی است، آن هم به این دلیل که در برهه ای از دوران بعد از اسلام، زبان عربی، زبان علمی بوده و دانشمندان ایرانی ترجیح می دادند کتاب های خود را به این زبان بنویسند.

وی افزود: همچنین این طب در شبه جزیره هند به اسم طب یونانی شناخته می شود که در واقع همان طب ایرانی است.

این استاد ایرانی دانشگاه پکن سپس به مقایسه برخی تشابهات و تفاوت های اصول، روش های تشخیصی و درمانی طب ایرانی و چینی پرداخت که با استقبال شرکت کنندگان در همایش مواجه شد.

کاظمی سپس نقش جاده ابریشم در تبادلات علمی به ویژه پزشکی بین دو کشور و همچنین کشورهای مسیر جاده را تشریح کرد و گفت: این تبادلات علمی تاثیرات فرهنگی زیادی نیز بر روی مردمان مسیر این جاده گذاشته است که مثال های زیادی از تشابهات فرهنگی در زندگی مردم و همچنین تشابهاتی در برخی آثار قابل ذکر است.

پنجمین سمپوزیوم فرهنگی مشترک ایران و چین با حضور 5 نفر از استادان دانشگاهی از ایران، معاون و مقاماتی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، معاون و استادانی از آکادمی علوم اجتماعی کشور چین، به مدت 2 روز در محل آکادمی علوم اجتماعی این کشور برگزار شد.

انتهای پیام/