خرید کتاب سکه طلا

درمان سرطان خون در مازندران میسر شد

تاریخ دریافت خبر:
استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل از درمان بیماری تالاسمی، سرطان خون و کم‌خونی‌ها با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بابلبه نقل از روابط عمومی بیمارستان آیت الله روحانی(ره) بابل، مریم جوادیان گفت: بندناف واسطه جنین و مادر برای رساندن اکسیژن ومواد غذایی درطول بارداری است و طول طبیعی بندناف بین 40 تا 70 سانتیمتر بوده و داراری دو شریان ویک ورید است.

وی ادامه داد: امروزه بندناف علاوه بروظیفه مهمی که در بارداری دارد از نظر وجود سلول های بنیادی واستفاده ازآن برای پیوند و درمان بیماری های خاص ومهم مورد توجه قرار گرفته است.

متخصص زنان و زایمان بیمارستان آیت الله روحانی(ره) بابل با اشاره به اینکه سلول بنیادی مادر تمام سلول ها است و توانایی تبدیل به تمام سلول های بدن را دارد، گفت: این سلول ها توانایی خود نوسازی و تمایز به انواع سلول ها از جمله سلول های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند.

وی افزود: این سلول ها در بازسازی و ترمیم بافت های مختلف بدن بدنبال آسیب و جراحت موثر بوده و می توانند به درون بافت های آسیب دیده ای که بخش عمده سلول های آنها از بین رفته است، پیوند زده شوند و جایگزین سلول های آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.

جوادیان گفت: خون بندناف خونی است که پس از تولد در بندناف و جفت باقیمانده و دور ریخته می شود که این خون غنی از سلول های بنیادی است.

وی افزود: سلول های بنیادی خون بندناف همانند سلول های بنیادی خون ساز مغز استخوان تقسیم بندی می شوند بطوری که گلبول های قرمز، اکسیژن را به تمام بدن حمل می کنند ، گلبول های سفید، در سیستم ایمنی فعالانه شرکت دارند و پلاکت ها که به انعقاد خون کمک می کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل در باره کاربرد سلول های بنیادی گفت: نخستین پیوند خون بندناف در سال 1988 میلادی در فرانسه به یک کودک مبتلا به یک نوع کم خونی مادرزادی انجام گرفت و به این ترتیب تا به امروز صدها پیوند موفق خون بندناف صورت گرفته و مراکز بزرگ ذخیره این سلول ها در کشورهای مختلف جهان تاسیس شده است.

وی ادامه داد: از آنجا که یافتن یک داوطلب مناسب برای اهدا مغز استخوان کارآسانی نیست و جستجوی مراکز ثبت اهدا کنندگان مغز استخوان زمان بسیاری به خود اختصاص می دهد، به این ترتیب ذخیره خون بندناف زمان را کوتاه و میزان اهدا کننده را بیشتر می کند.

جوادیان اضافه کرد: امروزه تحقیقات گسترده ای به منظور درمان بیماری ها و ضایعات عصبی، ترمیم بافت های آسیب دیده قلبی و استخوانی، ترمیم سوختگی ها و ضایعات پوستی، ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت های آسیب دیده با استفاده از سلول های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف درحال انجام است.

این متخصص بیان داشت: اختلالات سلول های بنیادی، کم خونی آپلاستیک، کم خونی فانکونی، هموگلوبینوری حمله ای شبانه ، لوسمی حاد و مزمن، بیماری های نقص در تولید لنفوسیت ها انواع لنفوم ، تالاسمی ماژو، کم خونی سلول داسی شکل، اختلالات سیستم ایمنی مادرزادی، نقص ارثی پلاکتی، بیماری های ارثی، الزایمر، دیابت، پارکینسون، بیماری ام ا ، صدمات نخاعی، سکته های قلبی و مغزی، بیماری های کبدی، دیستروفی عضلانی بیماری هایی هستند که با خون بند ناف درمان شده اند.

وی گفت: در حال حاضر در کشورمان فقط بیماری هایی که منشاء خونی دارند از جمله تالاسمی، سرطان خون و کم خونی ها با استفاده از سلول های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند.