ایران آنتیک

برنامه دولت برای اسقاط خودروهای فرسوده امکان‌پذیر است؟

تاریخ دریافت خبر:
برنامه دولت برای اسقاط خودروهای  فرسوده امکان‌پذیر است؟ براساس مصوبه جدید هیات وزیرران، مقرر شده تا از این پس، با تولید هر خودروی داخلی، یک خودرو اسقاط و از رده خارج شود. تین‌نیوز |

رئیس انجمن صنفی معاینه فنی خودروهای کشور از اصلاحیه هیات وزیران برای اسقاط خودروهای فرسوده، استقبال کرد.

به گزارش خبرنگار تین نیوز، براساس مصوبه جدید هیات وزیرران، مقرر شده تا از این پس، با تولید هر خودروی داخلی، یک خودرو اسقاط و از رده خارج شود.

عباس مجیدی نژاد رئیس انجمن صنفی معاینه فنی خودروهای کشور با بیان برخی از شروط تحقق چنین برنامه ای گفت: این کار عملی است اگر شرایط برای مقدمات آن در کشور مهیا باشد زیرا معضل اسقاط خودرو در کشور را کاملاً از میان می برد.

مجیدی نژاد با طرح این سوال که باید دید چه ساختاری برای اجرای این مصوبه در نظر گرفته شده است، افزود: این که ساختاری به این منظور در نظر گرفته شده یا خیر جای بحث و صحبت زیاد دارد، زیرا باید نوع صحیح واگذاری خودرو به دقت مورد توجه قرار بگیرد.

وی ایجاد زیرساخت ها را یکی از مهم ترین مباحثی دانست که با هر مصوبه ای باید به آن پرداخت و گفت: نوع ارائه تسهیلات، نحوه پرداخت، بازپرداخت و زمان تحویل خودرو با مصوبه اخیر، جای کار بسیار دارد.

مجیدی نژآد به مباحث و موارد مورد توجه دولت در اصلاح مصوبه طرح اسقاط خودروها پرداخت و افزود: باید دید تمامی زیرساخت ها برای این کار در کشور مهیا است یا خیر تا به اجرای آن بپردازیم.

رئیس انجمن صنفی مراکز معاینه فنی خودروهای کشور، اصلاحیه هیات وزیران در خصوص اسقاط خودرو در کشور را برطرف ‍کننده بسیاری از معضلات و مشکلات در این بخش دانست.

به گزارش تین نیوز، هیات وزیران در کنار این اصلاحیه به موضوع واردات خودرو نیز پرداخته و شرایط جدیدی را برای آن اعلام کرده است.

به موجب این اصلاحیه، خودروهای سواری و وانت وارداتی از لحاظ مصرف سوخت به پنج گروه تقسیم می شوند که شامل خودروهای با مصرف کمتر از 5 لیتر در صد کیلومتر، 5 تا 6 لیتر در صد کیلومتر، 6 تا 7 لیتر در صد کیلومتر، 7 تا 8 لیتر در صد کیلومتر و بیش از 8 لیتر در صد کیلومتر هستند و شرایط شماره گذاری آنها براساس مصرف سوخت در چرخه ترکیبی، از اسقاط حداقل 2 دستگاه تا حداکثر 8 دستگاه خودروی فرسوده، متفاوت خواهد بود.

برای سواری تولید داخلی با مصرف سوخت 8 لیتر، بین 8 تا 8.5 لیتر، 8.5 لیتر و بیش تر در صدکیلومتر نیز یک دستگاه خودروی فرسوده اسقاط می شود که از ابتدای سال آینده به اجرا درخواهد آمد.

خودروهای وارداتی به مناطق آزاد نیز مشمول شرایط شماره گذاری (تعداد اسقاط خودروی فرسوده) می شوند.