خرید سکه کلکسیونی

مهار مهلک‌ترین نوع سرطان پوست با ترکیبی از درمان‌ها

تاریخ دریافت خبر:
دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:
محققان استرالیایی اعلام کردند با ترکیبی از روش‎های درمانی جدید توانسته‌اند سبک جدیدی را برای معالجه کشنده‎ترین نوع سرطان پوست، ملانوما ابداع کنند نه تنها رشد ملانوما را متوقف می‌کند بلکه مانع از گسترش آن به سایر اعضای بدن می‌شود.

براساس گزارش ساینس الرت، نتایج اولیه این درمان های آزمایشی در موسسه ملانومای استرالیا واقع در سیدنی موفقیت آمیز بوده و توانسته مانع از گسترش سازمان بهداشت جهانی می گوید میزان ابتلا به بیماری سرطان پوست در استرالیا بالاتر از دیگر کشورهای جهان است. بر اساس آمار این سازمان، در استرالیا هر پنج ساعت یک نفر در اثر ابتلا به ملانوما جان خود را از دست می دهد.

این در حالی است که 90 درصد از مبتلایان پس از برداشتن ملانوما درمان می شوند و 10 درصد باقی مانده به دلیل تشخیص دیرهنگام جان خود را از دست می دهند.

به گفته محققان نتایج اخیر نه تنها شیوه درمان ملانوما را متحول می سازد بلکه کیفیت زندگی بیماران را نیز بالا می برد. تا به امروز بیماران در مرحله سوم ملانوما پس از عمل جراحی باید در دلهره ناشی از احتمال بازگشت غدد سرطانی باقی می ماندند و ادامه زندگی با این دلهره به شدت بر بیماران و نزدیکانشان تاثیر می‎گذاشت.

پژوهشگران در طی 12 ماه اخیر با انجام دو درمان آزمایشی، یکی از طریق ایمنی درمانی که با تحریک و یا سرکوب سیستم ایمنی عمل می کند و دیگری از روش درمان هدفمند سرطان، موفق شدند مانع از رشد و گسترش این بیماری شوند.

در روش درمانی هدفمند که با داروهای محدود کننده موقت سرطان انجام می شود، ترکیب داروهای دبرافنیب و ترامتینیب مانع از جهش ژن BRAF می شود که در بروز ملانوما نقش مهمی دارد.

این روش نه تنها مانع از بازگشت مجدد ملانومای مرحله 3 می شود، بلکه بر اساس نتایج تحقیقات شانس بقای مبتلایان را نیز افزایش خواهدداد. محققان همچنین با روش ایمنی درمانی توانستند سیستم ایمنی بدن را طوری تقویت و یا تربیت کنند که خود علیه تومور وارد عمل شده و آن را نابود سازد.