ایران آنتیک

قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ابلاغ شد

تاریخ دریافت خبر:
حجت‌الاسلام حسن روحانی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی را پس از تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان جهت اجرا به وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ کرد.
قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ابلاغ شد

به گزارش  لیزنا، در ابلاغیه رئیس‌جمهور آمده است: در اجرای اصل 123 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «»  که در جلسه علنی روز سه شنبه مورخ 31/‏05/‏1396 مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 6/8/ 1396 به تایید شورای نگهبان رسیده جهت اجرا ابلاغ می‌شود.

این قانون مشتمل بر ماده واحده و 10 تبصره است. براساس ماده واحده این قانون تهیه، عرضه و یا واگذاری آثاری از قبیل رساله، پایان‌نامه، مقاله، طرح پژوهشی، کتاب، گزارش یا سایر آثار مکتوب و یا ضبط شده پژوهشی، علمی و یا هنری اعم از الکترونیکی و یا غیر الکترونیکی توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی به قصد انتفاع و به عنوان حرفه یا شغل - با هدف ارائه کل اثر و یا بخشی از آن توسط دیگری به عنوان اثر خود جرم بوده و مرتکب یا مرتکبان علاوه بر واریز وجوه دریافتی به خزانه دولت مشمول مجازات به شرح زیر است:

1_ ارتکاب جرم توسط شخص حقیقی مشمول مجازات جزای نقدی درجه 3 و محرومیت از حقوق اجتماعی درجه 6 است.

2_ در صورت ارتکاب جرم توسط شخص حقوقی علاوه بر مجازات مرتکب و مدیران و گردانندگان مربوطه - مجازات شخص حقوقی حسب مورد مطابق مواد (20)( 21) و (22) قانون مجازات اسلامی مصوب 1392/2/1 تعیین می‌گردد.