ایران آنتیک

خطرات خوابیدن نوزاد در کنار پدر و مادر (2)

تاریخ دریافت خبر:
بالش، لحاف و هر چیز بسیار نرم را روی تخت نگذارید؛ زیرا ممکن است نوزاد در آنها فرو برود و احتمال خفگی‌اش بیشتر شود. داروهای خواب‌آور که باعث می‌شود در طول شب خواب‌تان سنگین شود را اصلا مصرف نکنید؛ چرا که ممکن است در حین خواب حواس‌تان نباشد و بچرخید و روی نوزادتان بیفتید و او را خفه کنید. هیچگاه در اطراف نوزادی که خوابیده است پارچه نیندازید؛ زیرا ممکن است وقتی شما حواستان نیست، از خواب بیدار شده و در میان پارچه پیچیده شود. در خطرات خوابیدن نوزاد در کنار پدر و مادر (2)

سیکل خواب مادر و نوزاد بسیار شبیه به هم شده و مادر کمتر دچار بی‌خوابی می‌شود. نوزاد راحت‌تر می‌تواند بخوابد. در 2-4 ماه نخست زندگی، از خوابیدن در کنار مادر احساس آرامش بیشتری‌ می‌کند و اگر در طول شب از خواب بیدار شود، خود را در آغوش گرم و آشنای مادر می‌یابد.

نوزاد شب‌ها بیشتر و طولانی‌تر می‌خوابد. وقتی که نوزاد در کنار مادر باشد، مجبور نیست برای هر بار شیر خوردن جابه‌جا شده و از خواب بیدار شود. به این ترتیب غذای خود را بدون آنکه از خواب بیدار شود دریافت می‌کند؛ و همین مسئله باعث می‌شود تا شب‌ها مدت بیشتری را خواب باشد و از مزایای فراوان خواب، بهره ببرد. این امر به والدین کمک می‌کند تا ارتباط و نزدیکی بیشتری با نوزاد خود داشته باشند. والدینی که مجبورند در طول روز فرزندشان را ترک کنند و به محل کار بروند، باید مدت زمان بیشتری را هنگام حضور در خانه در کنار فرزندشان باشند و این روش، راهی است برای جبران فاصله‌های به وجود آمده و ایجاد صمیمیت بیشتر.

جدایی از تختخواب والدین
بسیاری از متخصصان و پزشکان به والدین توصیه می‌کنند که نوزادان را شب‌ها در گهواره یا تخت خودشان که محل امن‌تری است، بخوابانند. اگر تا به حال عادت داشتید نوزادتان را کنار خودتان بخوابانید و حالا می‌خواهید این عادت را ترک کنید، بهتر است از پزشک کمک بگیرید.

انتقال یک نوزاد زیر شش ماه از تختخواب پدر و مادر به تختخواب خودش معمولا راحت‌تر از کودکان خردسال است. هر چه کودک شما بزرگ‌تر شود، وابستگی بیشتری به شما پیدا می‌کند و به هنگام این انتقال، دلهره جدایی نیز هر دوی شما را آزار خواهد داد. راه‌های دیگری هم برای نزدیکی شما به نوزادتان وجود دارد؛ بدون آنکه او را روی تختخواب خودتان بخوابانید. یک گهواره یا تختخواب بچه درست کنار تختخواب خودتان بگذارید تا هم به نوزادتان نزدیک باشید و به راحتی در طول شب به او شیر بدهید و هم در حین خواب خطری او را تهدید نکند. گهواره، ننو، سبد بچه و یا هر چیز دیگری که مناسب خواب نوزاد است را نیز می‌توانید در کنار خود بگذارید تا با وجود نزدیکی، هر کدام در جایگاه مخصوص خودتان باشید.

   خواب نوزاد مادر تختخواب بیدار نوزادتان

گزارش:

منبع خبر (نی نی بان) است و جستجوگر هوشمند بتانیوز هیچگونه مسئولیتی در برابر محتوای آن ندارد.

اگر به محتوای خبر «خطرات خوابیدن نوزاد در کنار پدر و مادر (2)» اعتراض دارید می توانید از طریق بخش تماس با ما گزارش کنید.