ایران آنتیک

تاریخ دریافت خبر:
رییس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه مجلس با ارائه توضیحاتی درباره وضعیت نگهداری آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر، گفت: نگهداری غیراستاندارد آثار بهانه خوبی برای انتقال آثار به خارج از کشور نیست و این استانداردها باید در داخل کشور ملزم و اجرایی شود.

شعارسال: احمد مازنی درباره وضعیت آثار و اسناد موجود در گنجینه هنرهای معاصر توضیحاتی ارائه داد و با اشاره به بازدید چند ساعته برخی از نمایندگان مجلس از گنجینه موزه هنرهای معاصر در ماه گذشته پیرامون شایعات اخیر تخریب برخی از آثار موزه به دلیل آب گرفتگی، گفت: درست است که وضعیت نگهداری آثار در موزه از حد استاندارد پایین‌تر است ولی این بدان معنا نیست که آثار به وسیله آب گرفتگی، تخریب شده باشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه وضعیت نگهداری آثار در موزه هنرهای معاصر تهران باید به لحاظ کیفی ارتقا یابد، افزود: نگهدای این آثار ارزشمند استانداردهایی دارد که این شاخصه‌ها باید در کشور ما لحاظ شود.

وی ادامه داد: نیروی انسانی فعال در این حوزه نیز اهمیت لازم به آثار و اسناد را نمی‌دهند و از نیروهای تحصیلکرده و خبره در این حوزه برای نگهداری آثار و اسناد استفاده نشده است؛ در حال حاضر بیشتر افراد فعال در بخش گنجینه موزه بازنشستگان هستند که هرچند به کارگیری آن‌ها اقدام مثبتی است اما باید این عزیزان در کنار متخصصان امر به کار گرفته شوند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم با تأکید بر اینکه نگهداری غیراستاندارد هرگز بهانه مناسبی برای انتقال دائم آثار و اسناد به خارج از کشور نیست، افزود: همچنین برای انتقال موقت آثار و اسناد و برگزاری نمایشگاه‌های خارجی نیز نظارت و مقررات به صورت جدی و سختگیرانه خواهد بود.

وی با یادآوری وجود شبهه‌هایی در خصوص برگزاری نمایشگاه‌های گنجینه آثار موزه هنرهای معاصر در خارج از کشور و حساسیت‌های موجود در این خصوص، گفت: معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نمایندگان مجلس متعهد شده است که اگر قرار باشد نمایشگاهی در خارج از کشور برگزار شود پس از طی تمام تشریفات رسمی و اخذ مجوزهای لازم و رعایت تمام استانداردهای علمی و قانونی این اقدام صورت خواهد گرفت.

مازنی با بیان اینکه برگزاری چنین نمایشگاهی در خارج از کشور نیاز به اخذ مصوبه هیأت وزیران دارد، ادامه داد: همچنین برای انتقال این آثار به خارج از کشور، اصطلاحا بیمه "میخ تا میخ" یعنی از نصب در نمایشگاه مد نظر خارجی تا نصب مجدد در گنجینه آثار موزه هنرهای معاصر تهران باید اجرایی شود لذا از این جهت مراقبت‌های لازم از سوی مجلس و دستگاه‌های نظارتی وجود دارد.

وی اظهار کرد: علاوه بر این مسئولان فعال در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افراد مورد اعتماد و خدومی هستند و خود این حساسیتهای بالا را در نظر دارند.

رییس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همین حساسیت‌ها و طی تشریفات موجب شد تا برگزاری نمایشگاه آثار گنجینه در آلمان و ایتالیا به تأخیر بیفتد و احتمالا شاید هیچ‌گاه این نمایشگاه در خارج از کشور برگزار نشود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری خانه ملت ، تاریخ انتشار: 19 شهریور 1396 ، کدخبر: 347706 ، www.icana.ir