کتاب سکه های ماشینی قاجار

باقی ماندن ایران در برجام حتی با خروج آمریکا/ آمریکا را غافلگیر کردیم!

تاریخ دریافت خبر: دیدگاه بینندگان
آیا می توان توافق هسته ای را بدون پایبندی حتی یکی از کشورهای عضو 1+5 اجرا کرد؟ در صورت خروج هر یک از آنها، مشروعیت برجام نابود نمی‌شود؟
باقی ماندن ایران در برجام حتی با خروج آمریکا/ آمریکا را غافلگیر کردیم! به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24:

توافق هسته ای ایران و 1+5 که اکنون دو سال از روی آن می گذرد از سوی آمریکایی ها همواره با نقض، تهدید و عدم پایبندی آنها روبرو بوده است، اما ایران ثابت کرده که به برجام پایبند است.

گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی هم بارها پایبندی ایران را به تعهداتش تأیید کرده و قرار است گزارش دیگری در ماه آینده میلادی از روند اجرای تعهدات ایران منتشر و سپس برای تأیید به رئیس جمهور آمریکا سپرده شود.

تاکنون که ترامپ مجبور به تأیید گزارشهای آژانس شده است، اما زمزمه هایی شنیده می شود که قرار است ترامپ گزارش بعدی آژانس را تأیید نکند، این احتمال را نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل داده است.

هیلی حتی گفته است که عدم تأیید گزارش آژانس از تعهدات هسته ای ایران به معنی خروج آمریکا از برجام نیست.

در واقع آمریکا قصد دارد با تأیید نکردن گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران را ناقض برجام معرفی کند در حالی که گزارش های آژانس همواره بر پایبندی ایران تأکید کرده و در گزارش بعدی نیز چنین خواهد شد.

مرجع تأیید پایبندی جمهوری اسلامی ایران به توافق هسته ای آژانس بین المللی انرژی اتمی است و اگر ترامپ می خواهد گزارش آژانس را تأیید نکند یک موضوع داخلی برای آمریکا است، در حالی که برجام یک قرارداد بین المللی و چند جانبه است.

تکلیف ایران در اجرای توافق هسته ای روشن است، ایران از این بابت نگرانی ندارد، اما طرف مقابل هم باید به توافق هسته ای تمکین کند. عدم اجرای برجام از سوی هر یک از کشورهای عضو 1+5 نقض کامل آن است.

در ماجرای توافق هسته ای ایران یک طرف میز مذاکرات بود و 1+5 هم طرف دیگر میز مذاکرات، آنها به تنهایی نمی توانند درباره توافق هسته ای با ایران تصمیم بگیرند.

اروپایی ها گرچه خود را مخالف اقدامات ضد برجامی آمریکا نشان میدهند اما در بحث مبادلات و روابط بانکی بین المللی، آمریکا دست بالا را دارد.

مبادلات اقتصادی بین المللی اکثراً با دلار انجام می شود و بانک های آمریکایی هم در این روند نقش اصلی را بازی میکنند. هنوز موانع و گره های بانگی برای ایران باز نشده است.

ضمن این که از ابتدای مذاکرات هسته ای تیم مذاکره کننده کشورمان آمریکا را جدای از دیگر کشورهای عضو 1+5 می دانست و اهمیت ویژه ای به این کشور می داد. در حالی که باید همه کشورها در پشت میز مذاکره دیده می شدند.

اما اکنون که آمریکا بر سر برجام بازی در آورده است، اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای اعتقاد دارند که اگر آمریکا از برجام خارج شود، ایران پایبند به توافق هسته ای می ماند.

سیاست ایران باید وادار کردن آمریکا به اجرای برجام و پایبند بودن به آن باشد. آمریکا با لطایف الحیلی سعی دارد از یک سو ایران را تحریک به خروج از برجام کند و از سوی دیگر پایبندی خود را به توافق هسته ای نشان دهد اما در عمل هیچیک از تعهدات خود را اجرا نکند.

چندی پیش بود که علی اکبر صالحی در گفت وگو با مجلس اشپیگل آلمان گفته بود که اگر آمریکا به تنهایی توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ را ترک کند، ایران به برجام متعهد باقی خواهد ماند.

اگر تا پیش از این اعتقاد بر این بود که باید با آمریکا مذاکره کرد و موضوع هسته ای را با او حل نمود در غیر این صورت پرونده هسته ای ایران بسته نخواهد شد، اکنون هم باید موضع تیم مذاکره کننده هسته ای این باشد که اگر هر یک از اعضای 1+5 به ویژه آمریکا برجام را زیر پا بگذارند، نقض کامل آن محسوب می شود و در این صورت ایران نیز هیچ تعهدی نسبت به برجام نخواهد داشت.

این در حالی است که رئیس سازمان انرژی هسته ای پیش از این گفته بود که اگر آمریکا از برجام خارج شود، ایران ایالات متحده را غافلگیر خواهد کرد.

آیا غافلگیری آمریکا از سوی ایران، باقی ماندن در برجام با خروج آمریکا از آن است؟!

از یک سو، دیگر کشورهای غربی عضو 1+5 می گویند برجام الگوی خوبی برای حل بحران کره شمالی است، در حالی که کره شمالی در جریان توافق هسته ای ایران مشاهده کرد که آمریکایی ها چگونه بدعهدی کرده و برجام را نقض کردند. پس هیچگاه زیر بار چنین مذاکراتی نخواهد رفت.

از سوی دیگر رسانه های انگلیسی به نقل از چند تن از مقامات ارشد لندن نوشته اند که ایران در ساخت بمب اتمی به کره شمالی کمک کرده است، این اتهام بی اساس و غیر قابل اثبات در چنین شرایط زمانی چرا مطرح می شود؟ پشت پرده چنین اتهامی چه می تواند باشد جز این که با پرونده سازی سعی دارند تا ایران را به نقض برجام متهم کنند.

همه کشورهای عضو 1+5 باید پایبند به توافق هسته ای با ایران باشند، خروج یک عضو از آن به معنی پایان برجام است.


نظرات (0)

هنوز نظری نیامده ، شما اولین باشید

ارسال نظر

* اطلاعات مورد نیاز
1000