خرید سکه کلکسیونی

درخواست بازدید از امکان نظامی ایران، جدیدترین ابزار آمریکا برای اجرای سخت گیرانه برجام/ مشکلات خودساخته امروز نتیجه سه پاس گل طلایی وزارت خارجه به آمریکا است!

تاریخ دریافت خبر:
گروه بین الملل-رجانیوز: بررسی تحرکات این روزهای آمریکا در قبال ایران یک وضعیت را به تصویر می کشد. خر آمریکا از پل گذشته و مشغول خندیدن به ریش مذاکره کنندگان دولت یازدهم است! همان هایی که در اشتباهی راهبردی به لبخند استکبار اعتماد کردند. وضع پشت سرهم تحریم های جدید و هسته ای، طرح این ادعا از جانب تیلرسون که ایران روح برجام را نقض کرده و نهایتاً هم سفر نیکی هیلی به وین، همگی نشان از آغاز فرآیندی دارد که پایان آن همین شرایط امروز است! یعنی بدعهدی آمریکا و به اعتراف زعما، نقض روح و جسم و دل و قلوه و کله و پاچه برجام!
به گزارش رجانیوز آمریکا به تعهدات خود در برجام عمل نکرده و تلاش می کند تا این فرآیند را کامل تر بکند. دونالد ترامپ دو ماه دیگر قصد دارد تا با اعلام عدم پایبندی ایران به برجام، سوت پایان توقف موقت اجرای تحریم ها را به صدا دربیارد و برای این کار به یک بهانه نیاز دارد؛ این مقدمات را اگر بدانیم به علت سفر نیکلی هیلی به وین نیز پی خواهیم برد.
ماجرا از جایی آغاز می شود که درحدود یک ماه پیش (27 July- 5 مرداد) آسوشیتدپرس در خبری به نقل از مقامات کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا به دنبال بازرسی از سایت های نظامی ایران است تا در صورت مخالفت ایران ، ترامپ اعلام کند که ایران برجام را نقض کرده است و در صورت از بین رفتن برجام، بتواند ایران را مقصر جلوه دهد.
بعد از این خبر نیز روز گذشته نیکی هیلی در مصاحبه با خبرگزاری رویترز با طرح این ادعا اکه ایران سابقاً دست به فعالیت های پنهانی در سایت های نظامی زده، هدف سفر خود را پرسیدن این سوال دانست که آیا بازرسان آژانس می توانند به این سایت ها دسترسی داشته باشند یا آن که مانعی در برابرشان بوده و یا بازرسی به تاخیر افتاده است؟
لذا هدف از سفر هیلی به شکل روشنی معلوم است؛ فشار بر روی آژانس و درخواست برای بازرسی از تاسیسات نظامی ایران! و مخالفت ایران نیز به معنی بازگشت تحریم ها است؛ همان بهانه ای که ترامپ به دنبال آن است! موافقت ایران نیز به معنی مشروع شمردن ورود جاسوسان خارجی به حساس ترین و راهبردی ترین قسمت های کشور که نتیجه آن از بازگشت تحریم ها نیز بدتر است چرا که قلب امنیت کشور را نشانه گرفته است.
اما تاسف دوچندان خواهد بود اگر بدانیم که تمامی این مشکلات خودساخته و در نتیجه ضعف نگارش متن برجام و نادیده گرفتن خطوط قرمز رهبر معظم انقلاب است. فهم داستان این مشکلات خودساخته که کشور را در شرف خطر خود قرار داده نیازمند رمزگشایی و شرح دو تعبیر مهم رهبر معظم انقلاب است. اول در نامه مهم خود به روحانی پیرامون الزامات اجرای برجام در 29 مهر 1394 که می گویند: با این حال، محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است، دچار نقاط ابهام و ضعفهای ساختاری و موارد متعدّدی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه به لحظه، میتواند به خسارتهای بزرگی برای حال و آینده ی کشور منتهی شود.
دوم هم در سخنرانی بسیار مهم ایشان در جمع مسئولان نظام در خرداد ماه امسال که خاطرنشان می کنند: ما یک جاهایی اعتماد کردیم به دشمن، ضربه خوردیم؛ با اینکه میتوانستیم اعتماد نکنیم، با اینکه گمان نمیکردیم اعتماد کنیم، امّا کردیم. این اعتماد کردن به دشمن و به وعده ی دشمن، به ما ضربه میزند؛ اینکه ما استبعاد(۱۲) کنیم که «نه، بعید است اینکه گفته اند عمل نشود»، این درست نیست. آن وقتی که بحث کارِ با بیگانگان است، باید با دقّت تمام روی جزئیّات تکیه کرد و ملاحظه کرد و وسواس به خرج داد و احتیاط به خرج داد. نباید به اینها اعتماد کرد.
پس تا کنون دو مسئله مشخص است اول نقاط ابهام و ضعفهای ساختاری و موارد متعدّد در برجام که عدم مراقبت لحظه به لحظه آن به خسارت های بزرگ منتهی خواهد شد و دوم نیز ماجرای اعتماد به دشمن و ضربه ای که کشور از آن خورده است.
داستان مشکلات خود ساخته کشور که نیکلی هیلی با سفر خود درصدد تحقق آن است به علت ضعف های ساختاری برجام و اعتماد به آمریکا به وجود آمده است. اما چگونه؟
1- صدور اجازه بازدید از نقاط نظامی کشور در برجام
یکی از خطوط قرمز مورد تاکید رهبر انقلاب برای مذاکرات هسته ای عدم پذیرش نظارت و بازرسی غیرمتعارف بود چنان که ایشان در فرودین 1394 و دیدار با مداحان در این باره می گویند: نکته ی بعدی که به مسئولین محترم تذکّر دادیم و به شما هم عرض میکنیم، این است که به هیچ وجه اجازه داده نشود که به بهانه ی نظارت، اینها به حریم امنیّتی و دفاعی کشور نفوذ کنند؛ مطلقاً. مسئولین نظامی کشور به هیچ وجه مأذون نیستند که به بهانه ی نظارت و به بهانه ی بازرسی و مانند این حرفها، بیگانگان را به حریم و حصار امنیّتی و دفاعی کشور راه بدهند »
ایشان در ادامه نیز تصریح می کنند: تذکّر بعدی این است که هیچ شیوه ی نظارتی غیر متعارف که جمهوری اسلامی را به یک کشور اختصاصی از لحاظ نظارت تبدیل میکند، به هیچ وجه مورد قبول نیست. همین نظارتهای متعارفی که در همه ی دنیا معمول است، اینجا هم همان نظارتها [باشد]، و نه بیشتر.
مقام معظم رهبری دوم تیرماه همان سال نیز در دیدار ماه رمضان با مسئولان نظام مجدداً همین موضوع را تکرار کرده و خاطرنشان می کنند: با بازرسی های غیر متعارف هم بنده موافق نیستم؛ پرس وجوی از شخصیّت ها را هم به هیچ وجه قبول ندارم و موافق نیستم؛ بازرسی از مراکز نظامی را هم نمیپذیریم همچنان که قبلاً هم گفتیم.
اما تیم مذاکره کننده کشورمان برخلاف نهی صریح رهبر معظم انقلاب با پذیرش پروتکل الحاقی و اقدامات شفاف ساز و اجازه نظارت از اماکن نظامی خود را در ظرف نهایتاً 24 روز – مطابق با بند 74 تا 78 برجام- به ماموران آژانس بین المللی انرژی داده است، افرادی که حتی حسن روحانی در کتاب دیپلماسی و امنیت ملی خود که آنان را جاسوس می خواند.
به همین جهت مطابق با برجام 57 دریچه برای بازرسی و نظارت بیگانگان از مراکز حساس، نظامی و امنیتی کشور ایجاد شده که 24 مورد آن ابدی، 8 مورد آن به مدت 15 تا 20 سال و به 20 مورد آن به مدت 10 سال برای آن ها بازخواهد بود.
2- نظارت آژانس بر روی اقدامات ایران
رهبر معظم انقلاب دوم تیرماه 1394 و در دیدار با مسئولان کشور با موکول کردن هر اقدامی به آژانس بین المللی انرژی اتمی مخالفت کرده و می گویند: یک نکته ی اساسی دیگر این است که ما با موکول کردن هر اقدامی به گزارش آژانس مخالفیم. ما به آژانس بدبینیم؛ آژانس نشان داده که هم مستقل نیست، هم عادل نیست؛ مستقل نیست زیرا تحت تأثیر قدرتها است؛ عادل نیست [چون] بارها و بارها برخلاف عدالت حکم کرده و نظر داده.
اما تیم مذاکره کننده کشورمان نه تنها به واقعیت مورد اشاره رهبر انقلاب در رابطه با غیرمستقل بودن آژانس انرژی اتمی توجه نمی کنند بلکه در یک خوش بینی محض، آژانس را به عنوان ناظر بر اجرای تعهدات ایران می پذیرند این در حالی که است که آژانس هیچ گونه نظارتی بر اجرای تعهدات آمریکا و سایر طرفین توافق هسته ای ندارد. سپردن این اقدام اختیار به آژانس که را در بندهای «ی»، 2 ، 4 ، 6 ، 15 ، 18 ، 21 ، 19 و 34 بخش مقدمه برجام و بندهای 3، 6 ، 9 ، 10 ، 12، 15، 29 ، 33 ، 34 ، 39 ، 41 ، 46 ، 47 ، 48، 50 ، 51 ، 59 ، 60 ، 63 از پیوست یکم برجام می توان یافت.
3- لزوم پاسخ گویی ایران به شورای حکام
اعطای این اجازه سخاوتمندانه به آژانس برای راستی آزمایی اجرای کامل تعهدات ایران ذیل برجام از جانب تیم وزارت خارجه کشورمان به این معنی است که ایران علاوه بر کشورهای 5+1 باید به تمامی اعضای شورای حکام نیز پاسخ گو باشد چرا که این اجازه منجر به آن شد که یک توافق دوطرفه به یک توافق بین المللی تبدیل شود.
شرح پاس گل هایی طلایی تیم مذاکره کننده وزارت خارجه به دشمن برای ضربه زدن به کشور از طریق خلاهای موجود در برجام تنها محدود به همین موارد نمی شود اما روشن است که همین مقدار نیز امروز فشارهای آمریکایی ها را به دنبال داشته است و بهانه دست نظام سلطه داده است.
لذا باید اعتراف کرد که به غیر از اعتماد به لبخند آمریکا کس دیگری مسبب شرایط امروز نیست! در واقع ضعف حقوقی تیم مذاکره کننده در نگارش متن توافق هسته ای و نادیده گرفتن خطوط قرمز رهبر انقلاب امروز این بهانه را به دست آمریکا داده تا وزارت امور خارجه حتی در حفظ توافقی چون برجام- با تمام ضعف و ایرادات فراوانش- نیز به مشکل بربخورد.
با توجه به موارد فوق به نظر می رسد که تیم مذاکره کننده فعلی در وزارت امور خارجه در احقاق حقوق مردم همانند 4 سال گذشته نیز ناتوان هستند به همین جهت بهتر است که هر چه زودتر و در تصمیمی عاقلانه به فکر شغل جدیدی برای خود باشند تا حداقل بیش از این دیگر شاهد پایمال شدن منافع ملی نباشیم.

گزارش: