خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
درخواست ویژه عربستان از عراق دربارۀ ایران وزیر کشور عراق گفت؛ محمدبن سلمان رسما از وی درخواست کرده تا عراق واسطه‌ای بین ایران و عربستان برای کاهش تنش‌ها باشد. به گزارش افکارنیوز،

وزرای کشور در نشست مشترکی بر فراهم کردن تسهیلات بیشتر برای زائران مراسم اربعین حسینی و گسترش همکاری ها در جهت حل موضوعات و مشترک تاکید کردند.

عبدالرضا رحمانی فضلی صبح یکشنبه در نشست مشترک با قاسم الارجی و هیات همراه پیش از امضای یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت کشور و عراق ضمن خوش آمدگویی و خیر مقدم به طرف عراقی گفت: امیدواریم روابط ایران و که دارای تاریخ و فرهنگ مشترک هستند عمیق تر و بیشتر شود. روابط و عراق همواره عمیق و راهبردی و مبتنی بر قلب های دو ملت بوده است.

وی با تبریک به ملت و دولت عراق در مبارزه با داعش و تروریست ها اظهار کرد: امیدواریم با همکاری با و ملت عراق بتوانیم بر همه دشمنان داخلی و خارجی خود فائق شویم. ایران همیشه خود را در کنار ملت عراق می داند و هر کمکی که برای مقابله با تروریست ها لازم باشد را انجام می دهد.

رئیس کشور همچنین خاطرنشان کرد: انسجام و وحدت عراق برای ما اهمیت زیادی دارد. اکنون صداهایی می رسد که در برخی مناطق عراق اقداماتی انجام شود تا یکپارچگی عراق دچار خدشه شود در حالیکه یکپارچگی عراق موجب قدرتمندی این کشور می شود. ما ملت عراق را دوست واقعی خود می دانیم و ارتبط دوکشور قلبی و اعتقادی است.

در ادامه این نشست قاسم الارجی عراق با اشاره به اینکه روابط دو کشور ایران و عراق استراتژیک است گفت: همیشه در کنار ملت عراق بوده و مواضع ایران نسبت به گروهک های تروریستی و داعش را ما هیچگاه فراموش نمی کنیم. یادمان نمی رود هنگامی که موصل سقوط کرد، گفت که این مساله بین است اما ایران تاکید کرد که سقوط موصل هجمه علیه کل ملت عراق است. تاثیر ایران در مبارزه با داعش کاملا روشن است. حضور داوطلبانه مستشاران ایرانی در عراق نشان دهنده روابط برادرانه میان دو کشور است.

وزیر کشور عراق در ادامه با اشاره به سفر اخیر خود به عربستان و دیدار با ولیعهد این کشور گفت: محمدبن سلمان رسما از من درخواست کرد تا عراق واسطه ای بین ایران و برای کاهش تنش ها باشد. پیش از این نیز ملک سلمان این درخواست را داده بود. من هم به آنها گفتم که شما باید با احترام و بهترین وجه با حجاج ایرانی رفتار کنید و اجازه دهید آنها وارد قبرستان بقیع شوند که طرف عربستانی هم وعده هایی در این زمینه دادند و الان هم بقیع به روی حجاج ایرانی باز است. ما معتقدیم روابط دوستانه به منطقه کمک می کند.

رحمانی فضلی نیز در پاسخ به وزیر کشور عراق گفت: احترام و عزت حجاج ایرانی برای ما بسیار مهم است. ما همیشه دنبال روابط با عربستان بوده ایم. سیاست ایران همکاری موثر با کشورهای منطقه است و ما در قطع روابط هیچگاه پیشقدم نبوده ایم. امیدواریم با حمایت مردم خود و دوری از دشمنان واقعی اسلام و دست در دست هم به دنبال حل مسائل باشند.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/867063

خبر فوق مربوط به رسانه افکارنيوز می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم