کتاب سکه های ماشینی قاجارایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:
رونمایی از آلبوم جدید حمید متبسم در نیاوران

مراسم رونمایی از آلبوم «سپیدار» به آهنگسازی و نوازندگی حمید متبسم در تالار خلیج‌فارس فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار شد. به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا پورامید محقق و پژوهشگر موسیقی درباره این اثر گفت: درباره جوهره‌ سپیدار و نگاه معرفتی به این اثر یادداشتی را نوشته‌ام که به‌صورت مکتوب همراه با آلبوم به انتشار رسیده است. حق نبود که درباره موسیقی حمید متبسم بنویسم؛ چراکه باید طرف از ایشان اجل باشد و بنده این‌گونه نبودم به همین دلیل از منظر معرفتی به آن نگاه کردم.

 

در مباحث معرفتی هر پدیده‌ای وزن دارد و «سپیدار» با آن قامت، پوست سفید و برگی که پشتش سفید رنگ و رویش سبز است، طوری دست تکان می‌دهد و جلوه می‌فروشد که ید بیضای موسی را برای شما تداعی می‌کند و انتخاب نام «سپیدار» برای این اثر بسیار ارزشمند بود. وی با اشاره به ویژگی‌های ساز سه‌تار بیان کرد: وسایلی در هنر وجود دارد که بسیار با آدمی عجین هستند. در میان سازها، هیچ سازی به‌اندازه‌ نی این عجین و قرین بودن را ندارد؛ چراکه با دم آتش خیز آدمی کار دارد و چهار، پنج انگشت را درگیر می‌کند. از نظر سلوک نیز هیچ سازی سلوکِ سه‌تار را ندارد. ساز سه‌تار کامل و با تمام وجود در آغوش قرار می‌گیرد. شما معرفت برخورداری کامل از معشوق را در سه‌تار در نظر بگیرید و ناخنی که در تماس است.پس از صحبت‌های پورامید، حمید متبسم که با ورود روی صحنه با استقبال مخاطبانش مواجه شد، قطعات آلبوم «سپیدار» را به اجرا درآورد و پس از اتمام برنامه با تقدیم آلبوم به مخاطبان، به امضا و گرفتن عکس یادگاری با آنها در محوطه فرهنگسرای نیاوران پرداخت. آلبوم «سپیدار» که با سه‌تار ساخته استاد رامین جزایری نواخته شده، حاوی 6 قطعه تک‌نوازی سه‌تار در پرده‌های دشتی به نام‌های «درآمد»، «سپیدار»، «زیرکش سلمک و چهار پاره»، «پرواز»، «اوج» و «مستانه» است.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/867014

خبر فوق مربوط به رسانه دنیای اقتصاد می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم