خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
اقتصاد > تجاری - مالی - رشد نرخ بهره اوراق خزانه بانکی (سخاب) تا مرز ۴۰درصد و نبود تاریخ مشخص برای تسویه این اوراق موجب نگرانی کارشناسان بورس شده و آنها هشدار می‌دهند که دولت وارد بازی خطرناکی شده که به‌زودی اثرات ناگواری به بار می‌آورد.

به گزارش همشهری، از 4سال پیش دولت با این پرسش مواجه بود که بدهی هایش را چطور پرداخت کند؟ با وجود اینکه از اواسط دهه 80تا اوایل دهه 90دولت ایران نزدیک به 1000میلیارد دلار نفت فروخت اما زمانی که دولت جدید، خزانه را تحویل گرفت در آن فقط علف های هرز روییده بود و دولت آه در بساط نداشت.

برخی علت آن را نفرین منابع و برخی دیگر دخل و خرج بی حساب و کتاب نامیدند. با این حال دولتی که گفته می شد 700هزار میلیارد تومان بدهی دارد، راه حل را در انتشار اوراق بدهی یافت. با این کار با تأیید مجلس انتشار اوراق بدهی به نام اسناد خزانه اسلامی آغاز شد. از 2سال پیش این اوراق با نام اخزا در فرابورس منتشر شد.

نرخ سود این اوراق در پایان سال قبل به 26درصد رسید در نتیجه فعالان بازار سرمایه دلیل رکود در معاملات بازار سهام را انتشار این اوراق از سوی دولت دانستند. با این اعتراض دولت این اوراق را امسال از بازار خارج و از طریق شبکه بانکی تحت نام سخاب منتشر کرد. اما به دلیل انتشار این اوراق خارج از سامانه نظارتی فرابورس نرخ سود این اوراق به شدت افزایش یافته است،

چراکه تابلویی برای قیمت گذاری شفاف این اسناد وجود ندارد و در نتیجه نرخ سود این اوراق از مرز 30درصد عبور کرده است و حتی گفته می شود بعضی از این اوراق با نرخ بهره35 تا 40درصد مبادله می شود. این رویه نگرانی های زیادی ایجاد کرده است. دولت حتی امسال در لایحه بودجه سال 96پیش بینی کرده است با انتشار اوراق جدید تر نرخ بهره این اوراق را بپردازد. این یک چرخه معیوب است که هم اقتصاد دانان و هم اهالی بازار سرمایه را نسبت به اثرات خطرناک آن نگران کرده است.

در همین رابطه مصطفی امید قائمی مدیرعامل سابق فرابورس ایران با تأکید بر اینکه در ابتدا قرار بود این اوراق در بورس مورد معامله قرار گیرد، تصریح کرد:اگر منتشر کنندگان اوراق ضوابط وشرایط سازمان بورس را می پذیرفتند و هزینه بازار گردانی اوراق را متقبل می شدند بازارگردان می توانست دامنه بازده اوراق را محدود کرده و از تبعات منفی آن جلوگیری کند. او با اشاره به اینکه این اوراق نرخ بازده کل بازار را کاهش داده است، توضیح داد: حتی سپرده گذاری در بانک ها نیز تحت تأثیر منفی این اوراق قرار خواهد گرفت. برای شفاف سازی و کنترل قیمت، این اوراق باید به همراه یک بازارگردان در فرابورس مورد مبادله قرار گیرد.

علیرضا قدرتی یک کارشناس دیگر بازار سرمایه درباره تبعات خرید و فروش اوراق اسناد خزانه بانکی (سخاب) گفت: نرخ سود بانکی تمام بخش های اقتصادی را دچار مشکل کرده است چون این نرخ ها هیچ همخوانی با نرخ بازده اقتصادی کشور ندارد. در نتیجه بسیاری از فعالیت های اقتصادی متوقف شده و به سمت سپرده بانکی با سود های بالا حرکت کرده است.

او با اشاره به غیرشفاف بودن معاملات سخاب گفت: ادامه روند نرخ سود بالای سپرده های بانکی و اوراق سخاب قطعا بازار سهام را با مخاطرات بسیاری مواجه خواهد کرد چون وقتی اوراقی بدون ریسک و با بازده 35درصد در بازار مورد معامله قرار می گیرد، به طور حتم هیچ سرمایه ای به سمت بازار سهام سوق نخواهد یافت.

محسن محمدی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ایرانیان گفت: غیرشفاف بودن معاملات سخاب ضمن فرار نقدینگی از بازار سرمایه یک شبکه فساد و دلالی را در بازار سخاب ایجاد کرده که کارمزد های بدون حساب و کتاب دریافت می کنند. به گفته او تداوم این روند شرکت ها و فعالان اقتصادی را ورشکست خواهد کرد.

محمدی تأکید کرد: انتشار اوراق سخاب با اینکه مشکل نقدینگی دولت را برای مقطعی به تعویق می اندازد اما اثرات منفی بر بازار سرمایه دارد که جبران آن در آینده دولت را با معضل روبه رو خواهد کرد. محمدی گفت: خرید و فروش این اوراق خارج از بورس ضمن خروج نقدینگی از بازار سرمایه، شکوفایی و رونق بازار ها را نیز از بین خواهد برد.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/866951

خبر فوق مربوط به رسانه همشهری آنلاین می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم